totalrecall_filmdoktoruPhilip K. Dick’in “We Can Remember It for You Wholesale / Sizin İçin Topyekün Hatırlayabiliriz” kısa hikayesinden uyarlanan ve bu yıl yeniden çevrim olarak izleyici karşısına çıkan “Total Recall / Gerçeğe Çağrı”, özel efektleri ve aksiyonuyla öne çıkan bir film. En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı Oscar adaylıkları bulunan filmin görsel efekt dalında özel Oscar’ı bulunmakta. Ülkemizde özellikle filmde geçen üç göğüslü kadın ile tanınan filmin başrollerini ise Arnold Schwarzenegger, Rachel Ticotin ve Sharon Stone paylaşıyor.

Dick’in diğer hikayeleri gibi yaratıcı bir hikayeye sahip olan “Total Recall”ın senaryosu ne yazık ki yeterince güçlü değil. Gerektirdiği ciddiyet ve derinlikten yoksun olan senaryo, karakter temellerini de pek iyi atamıyor. Konuyu hızlıca işleyen filmin konusu ise kısaca şöyle: Mars gezegenine ilgisi olan Quaid (Schwarzenegger), rutin hayatından kaçıp Mars’a gitmek istemektedir. İnsanlara istediği hatıraları verebilen “Rekall” şirketini keşfetmesinin ardından şirkete gider ve Mars’ta geçen bir hatırada karar kılır; ancak hatıra ekme işlemi sırasında hiç farketmediği bir şeyin farkına varır.

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger

Dick’in kısa hikayesinden kabaca uyarlanan “Total Recall”, aynı yazarın hikayelerinden uyarlanan “Blade Runner/ Bıçak Sırtı” (1982) ve “Minority Report / Azınlık Raporu” (2002) filmlerinin aksine, yönetmen Verhoeven’in kendi yorumunu kattığı absürd bir bilm-kurgu örneği olarak seyircinin karşısına çıkıyor. Hikayenin felsefesinden çok aksiyona önem veren film, bir süre sonra türünden uzaklaşarak 80’li yılların izini taşıyan bir aksiyon filmine dönüşüyor. Zaman zaman ciddi bir tona bürünmesine rağmen “Total Recall”, çoğunlukla seyirciyi eğlendirmeyi amaçlıyor. Dick’in kısa hikayesine ek olarak ilginç makyajlı mutantlara yer veren yönetmen Verhoeven, filme farklı bir görsellik sunarken, abartı ama bir o kadar uyumlu şiddet sahneleriyle de filmi kült bir film haline getiriyor. Buna ek olarak filmdeki kırmızı hap sahnesinin “The Matrix” (1999) üzerindeki etkisi de açık bir şekilde görülüyor.

Schwarzenegger’in sempatik bir oyunculuk sergilediği filmin ses ve görsel efektleri dışında sanat yönetimi de bir hayli ilgi çekici. Mars’ı kıpkırmızı bir şekilde tasvir eden film, röntgen ve Mars yüzeyinde oksijensiz kalma sahneleriyle yılına göre yaratıcı sahnelere imza atıyor. Bunun dışında yeteri kadar orjinal teknolojik konsepte imza atamayan “Total Recall”, önceki bilim kurgu filmlerinin izinden ayrılmıyor.

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger

Özetlemek gerekirse, bilim kurgudan çok aksiyon alanında kendini gösteren “Total Recall / Gerçeğe Çağrı”, görsel efektleri ve Schwarzenegger’in oyunculuğu ile yılının kült filmlerinden biri. Zayıf senaryosuna rağmen Dick’in yaratıcılığının rahat bir şekilde hissedildiği filmde 80’li yılların aksiyon ruhunun hala kaybolmadığı ise her karede farkediliyor.

Oscar Ödülleri

  • Görsel Efekt Özel Ödülü

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Ses Kurgusu
  • En İyi Ses Miksajı

Yönetmen: Paul Verhoeven
Senaryo: Ronald Shusett, Dan O’Bannon, Gary Goldman, Philip K. Dick (hikaye)
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Rachel Ticotin, Michael Ironside
Orijinal Müzik: Jerry Goldsmith
Süre: 113 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...