22 Aralık 2014 Pazartesi

19. Florida Film Eleştirmenleri Birliği (FFCC) Ödülleri

>
19. Florida Film Eleştirmenleri Birliği (FFCC) Ödülleri film, yönetmen ve senaryo tercihini "Birdman"den yana kullandı. Öte yandan, oyunculuk kategorilerinde sürpriz bulunmazken, Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü'nü alan "The Raid 2" oldu. Geçen seneki listeyi buradan inceleyebilirsiniz. İşte tüm liste:

En İyi Film
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel

En İyi Yönetmen
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood

En İyi Erkek Oyuncu
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
Michael Keaton, Birdman
Eddie Redmayne, The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Emma Stone, Birdman

En İyi Uyarlama Senaryo
Gone Girl 
Inherent Vice 
The Theory of Everything

En İyi Orijinal Senaryo
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel 

En İyi Görüntü Yönetimi
Birdman
The Grand Budapest Hotel
Interstellar

En İyi Sanat Yönetimi
The Grand Budapest Hotel
Interstellar 
Into the Woods

En İyi Müzik
Gone Girl 
Interstellar 
Under the Skin

En İyi Görself Efekt
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar

En İyi Toplu Performans
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel

En İyi Yabancı Film
Force Majeure (İsveç)
Ida (Polonya)
The Raid 2 (Endonezya)

En İyi Animasyon
Big Hero 6
How to Train Your Dragon 2
The Lego Movie

En İyi Belgesel
Citizenfour
Jodorowsky’s Dune
Life Itself

En İyi Çıkış Yapan Oyuncu
Damien Chazelle, Whiplash
Jennifer Kent, The Babadook
Gugu Mbatha-Raw, Belle & Beyond the Lights

IDA (2014)

>
NOT: B+
87. Akademi Ödülleri'nde Polonya'yı temsil edecek olan "Ida", Oscar'lardan önce kuşkusuz sene içinde birden fazla festivalde aldığı ödüllerle adından söz ettirdi. Altın Küre adaylığı almasının yanında Avrupa Film Ödülleri'ne damga vuran filmin "Kış Uykusu", "Two Days, One Night / İki Gün, Bir Gece" ve "Mommy" gibi yapımları geride bırakarak Oscar'lara adını yazdırması ise filmi yılın en önemli filmleri arasında bulunmasını başlıca nedenlerinden. İşte bu yüzden yüksek beklentilerle izlediğim "Ida", benim için yukarıda saydığım hiçbir filmin önüne geçemedi belki de. Fakat bu Pawel Pawlikoswki'nin aynı bir fotoğrafı andıran filmi için düşüncelerimin olumsuz olduğunu anlamına gelmiyor.

Nazi zamanında öldürülen bir ailenin kızı olan rahibe Ida'nın bu karanlık sırrı öğrenme sürecini işleyen "Ida", zemin olarak defalarca işlenmiş bir konuyu temel almasına rağmen insan doğasını inanç kavramıyla harmanlayarak ele almasıyla kendine özel bir yer edinmeyi başarıyor. Agata Trzebuchowska'nın Ida olarak ilk performansını sergilediği filmde asıl öne çıkan oyuncu ise Ida'nın sonradan keşfettiği teyzesi rolündeki Agata Kulesza.

Ida (Agata Trzebuchowska)
Manastırda büyüyen Ida (Agata Trzebuchowska), yemini etmesine az zaman kala teyzesi Wanda'nın (Agata Kulesza) varlığını öğrenmesiyle ailesi hakkında bir şeyler öğrenmeye başlar. Nazi Almanya'sında yahudi olduğu için öldürülen ailesinin bir mezarı bile olmadığını öğrenen Ida, teyzesiyle beraber bir mezar avına girişir. Ailesinin gömüldüğü yere yaklaştıkça ailesinin öldürülmesiyle ilgili korkunç gerçekleri öğrenmeye başlayan Ida ve Wanda'nın olayları yutması hiç kolay olmaz.

İnanç kavramının öne çıktığı "Ida", insan doğasının işine geldiğinde her role bürünebildiğini dini bir temayla açıklayarak etkilemesini biliyor. Ida'nın kendini bulma yolunda, ailesinin öldürülmesiyle ilgili gerçekleri öğrenmesiyle izlediği yolda düştüğü ikilem ve bu ikilemin sonuçları filmin vurucu noktası. Rahibe olabilmek için hayatını feda etmeye hazırlanan karakterin vermek zorunda olduğu bu ciddi karar öncesi yolda tanıştıkları iyi yürekli saksafon virtüözüyle olan ilişkisi gerçekten harika bir şekilde düşünülmüş. Hatta Ida'nın kapıdan çıkışı ve yoluna devam etmesi filmde sevdiğim en güzel sahne olarak hafızama kazındı. Wanda'nın ise Ida'nın tam tersi bir görüntü çizerek bu korkunç gerçekle yüzleşme biçimi yine filmin şaşırtıcı unsurlarından. Film ilerledikçe gerçeklerin getirdiği baskıyla kendini alkole vuran karakterin çöküşü belki biraz klişe ama etkili.

Filmdeki olayların oldukça minimalist bir düzende ilerleyip gelişmesi filmi "Kış Uykusu"nun fersah fersah ötesine koyuyor bence. Özellikle birçok başarılı yapımı geride bırakarak adını Oscar yarışına yazdırması yüzünden filmi bu yapımlarla kıyaslamadan edemiyorum ne yazık ki. Bu noktadan itibaren ortaya çıkan en büyük eksik ise işlediği konunun kapsamı ve özgünlüğü. Belki de filmi bu yapımların önüne geçmesinin en büyük nedeni filmde işlenen hikayenin kompleks olmamasından kaynaklanıyor. Sade yapısıyla taze bir sinema keyfi sunan "Ida"nın zaten işlenmiş bir konuyu bu şekilde anlatması bu yüzden pek göze batmıyor. Alt metinde işlenen insan doğası temasının Nazi sonrası etkilerin önüne çıktığı filmdeki bu basitliği beğenmiş olmama rağmen hayran kaldığımı söyleyemeyeceğim.

Yukarıda bahsettiğim gibi teknik açıdan etkilemesini bilen filmde yılın en iyi ve özgün görüntü yönetimlerinden birine imza atılmış. Filmi izledikçe insanın dışarı çıkıp fotoğraf çekme isteği artıyor. Filmdeki müzik kullanımı da bir o kadar başarılı. Yalnız Agata Trzebuchowska'nın rolü icabı umut verici bir performans ortaya koyduğunu söylemek için henüz çok erken.

Wanda (Agata Kulesza) ve Ida
Özetlemek gerekirse "Ida", insan doğasının işleyişini dini zeminde seyirciye sunarak yılın başarılı ve bir o kadar da ilginç filmlerinden biri. Ryszard Lenczewski ve Lukasz Zal'ın harikulade görüntü yönetimiyle aynı siyah beyaz bir fotoğraf karesini andıran filmin ağır temposu ve basit hikayesi ise filmin yılın en iyileri arasına girmesine engel oluyor. Filmin ilerleyen yıllardaki değerinin ne yönde şekil değiştireceğini hepimiz göreceğiz.

Yönetmen: Pawel Pawlikowski
Senaryo: Pawel Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz
Oyuncular: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik
Orijinal Müzik: Kristian Eidnes Andersen
Görüntü Yönetimi: Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal
Kurgu: Jaroslaw Kaminski
Süre: 82 dk.
Ülke: Polonya

NOT: B+

19 Aralık 2014 Cuma

13. San Francisco Film Eleştirmenleri Birliği (SFFCC) Ödülleri

>
San Francisco'da da bir değişiklik yok. Geçen senenin ödüllerini buradan inceleyebilirsiniz. İşte tüm liste:

En İyi Film
Boyhood

En İyi Yönetmen
Richard Linklater, Boyhood

En İyi Erkek Oyuncu
Michael Keaton, Birdman

En İyi Kadın Oyuncu
Julianne Moore, Still Alice

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Edward Norton, Birdman

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette, Boyhood

En İyi Özgün Senaryo
Birdman

En İyi Uyarlama Senaryo
Inherent Vice

En İyi Yabancı Film
Ida

En İyi Animasyon
The Lego Movie

En İyi Belgesel
Citizenfour

En İyi Görüntü Yönetimi
Ida

En İyi Kurgu
Boyhood

En İyi Sanat Yönetimi
The Grand Budapest Hotel

Özel Ödül
The One I Love

Marlon Riggs Ödülü
Joel Shepard

20. Dallas-Forh Worth Film Eleştirmenleri Birliği (DFWFC) Ödülleri

>
20. Dallas-Forh Worth Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri'nde de süpriz yok. İşte tüm liste:

En İyi Film
    1. Birdman
    2. Boyhood
    3. The Imitation Game
    4. The Theory of Everything
    5. The Grand Budapest Hotel
    6. Whiplash
    7. Gone Girl
    8. Selma
    9. Wild
    10. Nightcrawler
      En İyi Yönetmen
        1. Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
        2. Richard Linklater, Boyhood
        3. Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
        4. David Fincher, Gone Girl
        5. Ava DuVernay, Selma
          En İyi Erkek Oyuncu
            1. Michael Keaton, Birdman
            2. Eddie Redmayne, The Theory of Everything
            3. Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
            4. Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
            5. Timothy Spall, Mr. Turner
              En İyi Kadın Oyuncu
              1. Reese Witherspoon, Wild
              2. Julianne Moore, Still Alice
              3. Rosamund Pike, Gone Girl
              4. Felicity Jones, The Theory of Everything
              5. Marion Cotillard, Two Days, One Night
              En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                1. J.K. Simmons, Whiplash
                2. Edward Norton, Birdman
                3. Ethan Hawke, Boyhood
                4. Mark Ruffalo, Foxcatcher
                5. Alfred Molina, Love Is Strange
                  En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                    1. Patricia Arquette, Boyhood
                    2. Emma Stone, Birdman
                    3. Keira Knightley, The Imitation Game
                    4. Jessica Chastain, A Most Violent Year
                    5. Laura Dern, Wild
                      En İyi Senaryo
                        1. Birdman 
                        2. Boyhood
                          En İyi Görüntü Yönetimi
                          1. Birdman 
                          2. Interstellar 
                          En İyi Müzik
                          • Interstellar
                            En İyi Animasyon
                              1. The Lego Movie
                              2. Big Hero 6
                                En İyi Yabancı Film
                                  1. Force Majeure
                                  2. Ida
                                  3. Kış Uykusu
                                  4. Leviathan
                                  5. Wild Tales
                                    En İyi Belgesel
                                      1. Citizenfour
                                      2. Life Itself
                                      3. Jodorowsky’s Dune
                                      4. The Overnighters
                                      5. The Great Invisible
                                        Russell Smith Ödülü
                                        • Boyhood

                                        12. Afrikan Amerikan Film Eleştirmenleri Birliği (AAFCA) Ödülleri

                                        >
                                        12. Afrikan Amerikan Film Eleştirmenleri Birliği (AAFCA) Ödülleri'nde bir "Selma" sevgisi olduğu açık bir şekilde görülüyor. İşte tüm liste:

                                        En İyi 10 Film
                                        1. Selma
                                        2. The Imitation Game
                                        3. The Theory of Everything
                                        4. Birdman
                                        5. Belle
                                        6. Top Five
                                        7. Unbroken
                                        8. Dear White People
                                        9. Get on Up
                                        10. Black and White

                                        En İyi Yönetmen
                                        Ava DuVernay, Selma

                                        En İyi Erkek Oyuncu
                                        David Oyelowo, Selma

                                        En İyi Kadın Oyuncu
                                        Gugu Mbatha-Raw, Belle

                                        En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                        Tyler Perry, Gone Girl

                                        En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                        Octavia Spencer, Black and White

                                        En İyi Senaryo
                                        Beyond the Lights

                                        Yabancı Dilde En İyi Film
                                        Timbuktu

                                        En İyi Animasyon
                                        The Boxtrolls

                                        En İyi Belgesel
                                        Life Itself

                                        En İyi İlk Performans
                                        Tessa Thompson, Dear White People

                                        En İyi Bağımsız Film
                                        Dear White People

                                        En İyi Müzik
                                        Selma

                                        13. Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği (WAFCA) Ödülleri

                                        >
                                        13. Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği (WAFCA) Ödülleri de oyunu "Boyhood"dan yana kullandı. Diğer tahminler de Oscar ödüllerine benziyor. Bu arada sonuçları 12. Washington DC Film Eleştirmenleri Birliği (WAFCA) Ödülleri'yle karşılaştırmak isteyenler buraya tıklayabilir.

                                        En İyi Film
                                        Boyhood

                                        En İyi Yönetmen
                                        Richard Linklater, Boyhood

                                        En İyi Erkek Oyuncu
                                        Michael Keaton, Birdman

                                        En İyi Kadın Oyuncu
                                        Julianne Moore, Still Alice

                                        En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                        J.K. Simmons, Whiplash

                                        En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                        Patricia Arquette, Boyhood

                                        En İyi Uyarlama Senaryo
                                        Gone Girl

                                        En İyi Özgün Senaryo
                                        Birdman

                                        En İyi Görüntü Yönetimi
                                        Birdman

                                        En İyi Sanat Yönetimi
                                        The Grand Budapest Hotel

                                        En İyi Kurgu
                                        Birdman

                                        En İyi Müzik
                                        Under the Skin

                                        En İyi Animasyon
                                        The Lego Movie

                                        En İyi Yabancı Film
                                        Force Majeure

                                        En İyi Belgesel
                                        Life Itself

                                        En İyi Genç Oyuncu
                                        Ellar Coltrane, Boyhood

                                        En İyi Toplu Performans
                                        Birdman

                                        Joe Barber Ödülü (En İyi Washington Betimlemesi)
                                        Captain America: The Winter Soldier

                                        18 Aralık 2014 Perşembe

                                        11. Kadın Film Eleştirmenleri Birliği (WFCC) Ödülleri

                                        >
                                        11. Kadın Film Eleştirmenleri Birliği (WFCC) Ödülleri yine fazlasıyla tahmin edilebilir bir liste ortaya koymuşlar. Geçen seneki liste burada. İşte tüm liste:

                                        En İyi Aile Filmi
                                        Big Hero 6

                                        Kadınlar Hakkında En İyi Film
                                        Still Alice

                                        Bir Kadın Tarafından Yapılmış En İyi Film
                                        Selma

                                        Kadınlar Hakkında En İyi Yabancı Film
                                        Two Days, One Night

                                        En İyi Erkek Oyuncu
                                        Eddie Redmayne, The Theory of Everything

                                        En İyi Kadın Oyuncu
                                        Julianne Moore, Still Alice

                                        En İyi Genç Kadın Oyuncu
                                        Mira Grosin, We Are the Best!

                                        En İyi Kadın Senarist
                                        Rebecca Lenkiewicz, Ida

                                        En İyi Kadın Komedi Oyuncusu
                                        Jenny Slate, Obvious Child

                                        En İyi Toplu Performans
                                        The Homesman

                                        En İyi Kadın İmajı
                                        The Hunger Games: Mockinjay – Part 1

                                        En İyi Erkek İmajı
                                        Love Is Strange

                                        En İyi Animasyon Olarak Yaratılmış Kadın Karakter
                                        Winnie, The Boxtrolls

                                        En Kötü Kadın İmajı
                                        Horrible Bosses 2

                                        En Kötü Erkek İmajı
                                        Dumb and Dumber To

                                        Kadınlar Hakkında ya da Kadınlar Tarafından Yapılmış En İyi Belgesel
                                        Citizenfour

                                        Kadınlar Hakkında Vizyona Girmemiş En İyi Film
                                        Girlhood

                                        Yılın En Kötü Annesi Ödülü
                                        Charlotte Gainsbourg. Nymphomaniac

                                        En İyi Ekran Çifti
                                        The Skeleton Twins

                                        En İyi Replik
                                        Big Hero 6, "Stop whining! Woman up!"

                                        En İyi Şarkı
                                        Would You Bleed for Love, Winnie Mandela

                                        Oyunculuk Ödülü
                                        Emma Thompson

                                        Adrienne Shelly Ödülü
                                        Private Violence

                                        Cesaret Ödülü (Oyuncu)
                                        Julianne Moore, Still Alice

                                        Cesaret Ödülü (Yönetmen)
                                        Laura Poitras, Citizenfour

                                        Görünmez Kadın Ödülü
                                        Felicity Jones, The Theory of Everything

                                        Josephine Baker Ödülü
                                        Anita

                                        Karen Morley Ödülü
                                        Belle

                                        Merry Macho Ödülü
                                        James Franco ve Seth Rogen, The Interview

                                        10. Austin Film Eleştirmenleri Birliği (AFCA) Ödülleri

                                        >
                                        10. Austin Film Eleştirmenleri Birliği (AFCA) Ödülleri'nde en iyi film "Boyhood" seçildi. Kısaca her sene olduğu gibi Austin Linklater'a olan sevgisini göstermekten çekinmedi. Geçen senenin ödülleri burada. İşte tüm liste:

                                        En İyi 10 Film
                                          1. Boyhood
                                          2. Whiplash
                                          3. The Grand Budapest Hotel
                                          4. Birdman
                                          5. Snowpiercer
                                          6. Nightcrawler
                                          7. Selma
                                          8. The Imitation Game
                                          9. Gone Girl / Inherent Vice
                                          En İyi Yönetmen
                                          Richard Linklater, Boyhood

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Jake Gyllenhaal, Nightcrawler

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Rosamund Pike, Gone Girl

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          J.K. Simmons, Whiplash

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Patricia Arquette, Boyhood

                                          En İyi Uyarlama Senaryo
                                          Gone Girl

                                          En İyi Özgün Senaryo
                                          Nightcrawler

                                          En İyi Görüntü Yönetimi
                                          Birdman

                                          En İyi Müzik
                                          Birdman

                                          En İyi Yabancı Film
                                          Force Majeure

                                          En İyi Animasyon
                                          The Lego Movie

                                          En İyi Belgesel
                                          Citizenfour

                                          En İyi İlk Film
                                          Nightcrawler

                                          Austin Filmi
                                          Boyhood

                                          Robert R. Bobby McBurdy En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Ödülü
                                          Jennifer Kent, The Babadook

                                          Özel Onur Ödülü
                                          Gary Poulter, Joe

                                          18. Toronto Film Eleştirmenleri Birliği (TFCA) Ödülleri

                                          >
                                          "Boyhood"un en iyi film seçildiği 18. Toronto Film Eleştirmenleri Birliği (TFCA) Ödülleri'ndeki en farklı karar Marion Cotillard'ın "The Immigrant'"a kadın oyuncu dalında ödül alması. Bir önceki senenin tercihlerini buradan inceleyebilirsiniz. İşte tüm liste:

                                          En İyi Film
                                          Boyhood

                                          En İyi Yönetme
                                          Richard Linklater, Boyhood

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Tom Hardy, Locke

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Marion Cotillard, The Immigrant

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          J.K. Simmons, Whiplash

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Patricia Arquette, Boyhood

                                          En İyi Senaryo
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Yabancı Film
                                          Force Majeure

                                          En İyi Animasyon
                                          The Tale of Princess Kaguya

                                          Allan King Belgesel Ödülü
                                          The Overnighters

                                          En İyi İlk Film
                                          The Lunchbox

                                          Rogers En İyi Kanada Filmi Ödülü Finalistleri
                                          Enemy, The F Word ve Mommy

                                          15. Phoenix Film Eleştirmenleri Birliği (PFCS) Ödülleri

                                          >
                                          15. Phoenix Film Eleştirmenleri Birliği ödüllerinde Keira Knightley'nin yarışa dahil olduğu gözlemleniyor. Listeye Birdman damga vurmuş olsa da The Grand Budapest Hotel'in özgün senaryoyu almış olması ilginç ve güzel. Bu arada, geçen seneki ödülleri buradan karşılaştırabilirsiniz. İşte tüm liste:

                                          En İyi Film
                                          Birdman

                                          En İyi Yönetmen
                                          Richard Linklater, Boyhood

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Michael Keaton, Birdman

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Rosamund Pike, Gone Girl

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          J.K. Simmons, Whiplash

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Keira Knightley, The Imitation Game

                                          En İyi Özgün Senaryo
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Uyarlama Senaryo
                                          Gone Girl

                                          En İyi Toplu Performans
                                          Birdman

                                          Yabancı Dilde En İyi Film
                                          Ida

                                          En İyi Animasyon
                                          The Lego Movie

                                          En İyi Belgesel
                                          Glen Campbell: I’ll Be Me


                                          En İyi Görüntü Yönetimi
                                          Birdman

                                          En İyi Kurgu
                                          Birdman

                                          En İyi Prodüksiyon Tasarımı
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Kostüm Tasarımı
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Özgün Müzik
                                          Birdman

                                          En İyi Özgün Şarkı
                                          "Everything Is Awesome", The Lego Movie

                                          En İyi Görsel Efekt
                                          Interstellar


                                          En İyi Dublör Performansı
                                          Edge of Tomorrow


                                          En İyi Çıkış Yapan Oyuncu
                                          Rosamund Pike, Gone Girl

                                          En İyi Çıkış Yapan Yönetmen
                                          Dan Gilroy, Nightcrawler

                                          En İyi Genç Erkek Oyuncu
                                          Jaeden Lieberher, St. Vincent

                                          En İyi Genç Kadın Oyuncu
                                          Lilla Crawford, Into the Woods

                                          En İyi Aile Film
                                          Into the Woods

                                          Yılın Gözden Kaçırılmış En İyi Filmi
                                          Edge of Tomorrow

                                          7. Detroit Film Eleştirmenleri Birliği (DFCS) Ödülleri

                                          >
                                          7. Detroit Film Eleştirmenleri Birliği (DFCS) Ödülleri'nde yılın filmi "Boyhood" seçildi. Diğer dallarda da hiçbir sürpriz yok. Geçen seneki ödüllere buradan bakabilirsiniz. İşte liste:

                                          En İyi Film
                                          Boyhood

                                          En İyi Yönetmen
                                          Richard Linklater, Boyhood

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Michael Keaton, Birdman

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Rosamund Pike, Gone Girl

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          J.K. Simmons, Whiplash

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Patricia Arquette, Boyhood

                                          En İyi Senaryo
                                          Boyhood

                                          En İyi Toplu Performans
                                          Birdman
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          Guardians of the Galaxy

                                          En İyi Çıkış Yapan Şahıs
                                          Damien Chazelle, Whiplash

                                          En İyi Belgesel
                                          Citizenfour

                                          11. St. Louis Film Eleştirmenleri Ödülleri

                                          >
                                          11. St. Louis Film Eleştirmenleri Ödülleri'nde Birdman ve Boyhood dikkat çekiyor. Jake Gyllenhaal ise yarıştaki iddasını güçlendiriyor. İşte tüm liste:

                                          En İyi Film
                                          Boyhood

                                          En İyi Yönetmen
                                          Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Jake Gyllenhaal, Nightcrawler

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Rosamund Pike, Gone Girl

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          J.K. Simmons, Whiplash

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Patricia Arquette, Boyhood

                                          En İyi Özgün Senaryo
                                          Birdman

                                          En İyi Uyarlama Senaryo
                                          Gone Girl

                                          En İyi Görüntü Yönetimi
                                          Birdman

                                          En İyi Görsel Efekt
                                          Interstellar

                                          En İyi Müzik
                                          Birdman

                                          En İyi Müzik Kullanımı
                                          Guardians of the Galaxy

                                          En İyi Sanat Yönetimi
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          Yabancı Dilde En İyi Film
                                          Force Majeure

                                          En İyi Belgesel
                                          Citizenfour

                                          En İyi Animasyon
                                          The Lego Movie

                                          En İyi Komedi
                                          Guardians of the Galaxy

                                          En İyi Sanat/Festival Filmi
                                          Whiplash

                                          En İyi Sahne
                                          X-Men: Days of Future Past (Quicksilver’ın Pentagon’dan kaçışı)

                                          9. San Diego Film Eleştirmenler Birliği Ödülleri

                                          >
                                          9. San Diego Film Eleştirmenler Birliği Ödülleri'nde galip "Nightcrawler" oldu. Geçen sene de birlik Her'i seçerek farkını ortaya koymuştu. Bu arada sonuçları 8. San Diego Film Eleştirmenler Birliği Ödülleri'yle karşılaştırmak isteyenler buraya tıklayabilir. İşte adayların tüm listesi: 

                                          En İyi Film
                                          Nightcrawler

                                          En İyi Yönetmen
                                          Dan Gilroy, Nightcrawler

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Jake Gyllenhaal, Nightcrawler

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Marion Cotillard, Two Days, One Night

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          Mark Ruffalo, Foxcatcher

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Rene Russo, Nightcrawler

                                          En İyi Uyarlama Senaryo
                                          Gone Girl, Gillian Flynn

                                          En İyi Özgün Senaryo
                                          Nightcrawler, Dan Gilroy

                                          En İyi Görüntü Yönetimi
                                          Nightcrawler

                                          En İyi Kurgu
                                          Edge of Tomorrow

                                          En İyi Sanat Yönetimi
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Müzik
                                          Nightcrawler

                                          En İyi Animasyon
                                          The  Boxtrolls

                                          En İyi Yabancı Film
                                          Force Majeure

                                          En İyi Belgesel
                                          Citizenfour

                                          En İyi Toplu Performans
                                          Birdman

                                          Body of Work Ödülü
                                          Willem Dafoe, John Wick, The Fault in Our Stars, The Grand Budapest Hotel, A Most Wanted Man & Nymphomaniac: Vol. II

                                          18. Online Film Eleştirmenleri Birliği (OFCS) Ödülleri

                                          >
                                          18. Online Film Eleştirmenleri Birliği (OFCS) Ödülleri'nde "The Grand Budapest Hotel" Oscar yarışında ağırlığını koymaya başladı. İşte liste:.

                                          En İyi Film
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Yönetmen
                                          Richard Linklater, Boyhood

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Michael Keaton, Birdman

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Rosamund Pike, Gone Girl

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          Edward Norton, Birdman

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Patricia Arquette, Boyhood

                                          En İyi Özgün Senaryo
                                          The Grand Budapest Hotel, Wes Anderson

                                          En İyi Uyarlama Senaryo
                                          Gone Girl, Gillian Flynn

                                          En İyi Kurgu
                                          Birdman

                                          En İyi Görüntü Yönetimi
                                          The Grand Budapest Hotel

                                          En İyi Animasyon
                                          The Lego Movie

                                          Yabancı Dilde En İyi Film
                                          Two Days, One Night

                                          En İyi Belgesel
                                          Life Itself

                                          ABD Dağımtıcısı Olmayan En İyi 10 Film
                                          ’71
                                          10,000 km
                                          Entre Nós
                                          Han Gong-ju
                                          Hard to Be a God
                                          The Look of Silence
                                          The Salt of the Earth
                                          What We Do in the Shadows
                                          Timbuktu
                                          The Tribe

                                          20. Critics' Choice Adayları

                                          >
                                          En İyi Film Oscar adayları bakımından yılın en önemli ödüllerinden biri olan 20. Critics' Choice Adayları sonunda açıklandı. Birdman 13, The Grand Budapest Hotel 11 ve Boyhood 8 adaylık alarak listeye damgasını vurmuş. İşte tüm liste:

                                          En İyi Film
                                          Birdman
                                          Boyhood
                                          Gone Girl
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          The Imitation Game
                                          Nightcrawler
                                          Selma
                                          The Theory of Everything
                                          Unbroken
                                          Whiplash

                                          En İyi Yönetmen
                                          Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
                                          Ava DuVernay, Selma
                                          David Fincher, Gone Girl
                                          Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman
                                          Angelina Jolie, Unbroken
                                          Richard Linklater, Boyhood

                                          En İyi Erkek Oyuncu
                                          Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
                                          Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel
                                          Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
                                          Michael Keaton, Birdman
                                          David Oyelowo, Selma
                                          Eddie Redmayne, The Theory of Everything

                                          En İyi Kadın Oyuncu
                                          Jennifer Aniston, Cake
                                          Marion Cotillard, Two Days, One Night
                                          Felicity Jones, The Theory of Everything
                                          Julianne Moore, Still Alice
                                          Rosamund Pike, Gone Girl
                                          Reese Witherspoon, Wild

                                          En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
                                          Josh Brolin, Inherent Vice
                                          Robert Duvall, The Judge
                                          Ethan Hawke, Boyhood
                                          Edward Norton, Birdman
                                          Mark Ruffalo, Foxcatcher
                                          J.K. Simmons, Whiplash

                                          En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
                                          Patricia Arquette, Boyhood
                                          Jessica Chastain, A Most Violent Year
                                          Keira Knightley, The Imitation Game
                                          Emma Stone, Birdman
                                          Meryl Streep, Into the Woods
                                          Tilda Swinton, Snowpiercer

                                          En İyi Özgün Senaryo
                                          Birdman
                                          Boyhood
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          Nightcrawler
                                          Whiplash

                                          En İyi Uyarlama Senaryo
                                          Gone Girl
                                          The Imitation Game
                                          Inherent Vice
                                          The Theory of Everything
                                          Unbroken
                                          Wil

                                          En İyi Genç Oyuncu
                                          Ellar Coltrane, Boyhood
                                          Ansel Elgort, The Fault in Our Stars
                                          Mackenzie Foy, Interstellar
                                          Jaeden Lieberher, St. Vincent
                                          Tony Revolori, The Grand Budapest Hotel
                                          Quvenzhane Wallis, Annie
                                          Noah Wiseman, The Babadook

                                          En İyi Toplu Performans
                                          Birdman
                                          Boyhood
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          The Imitation Game
                                          Into the Woods
                                          Selma

                                          En İyi Kurgu
                                          Birdman
                                          Boyhood
                                          Gone Girl
                                          Interstellar
                                          Whiplash

                                          En İyi Görüntü Yönetimi
                                          Birdman
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          Interstellar
                                          Mr. Turner
                                          Unbroken

                                          En İyi Sanat Yönetimi
                                          Birdman
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          Inherent Vice
                                          Interstellar
                                          Into the Woods
                                          Snowpiercer

                                          En İyi Kostüm Tasarımı
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          Inherent Vice
                                          Into the Woods
                                          Maleficent

                                          Mr. Turner

                                          En İyi Makyaj
                                          Foxcatcher
                                          Guardians of the Galaxy
                                          The Hobbit: The Battle of the Five Armies
                                          Into the Woods

                                          Maleficent

                                          En İyi Görsel Efekt
                                          Dawn of the Planet of the Apes
                                          Edge of Tomorrow
                                          Guardians of the Galaxy
                                          The Hobbit: The Battle of the Five Armies
                                          Interstellar

                                          En İyi Animasyon
                                          Big Hero 6
                                          The Book of Life
                                          The Boxtrolls
                                          How to Train Your Dragon 2
                                          The Lego Movie

                                          En İyi Aksiyon
                                          American Sniper
                                          Captain America: The Winter Soldier
                                          Edge of Tomorrow
                                          Fury
                                          Guardians of the Galaxy

                                          En İyi Erkek Oyuncu (Aksiyon)
                                          Bradley Cooper, American Sniper
                                          Tom Cruise, Edge of Tomorrow
                                          Chris Evans, Captain America: The Winter Soldier
                                          Brad Pitt, Fury
                                          Chris Pratt, Guardians of the Galaxy

                                          En İyi Kadın Oyuncu (Aksiyon)
                                          Emily Blunt, Edge of Tomorrow
                                          Scarlett Johansson, Lucy
                                          Jennifer Lawrence, The Hunger Games: Mockingjay Part 1
                                          Zoe Saldana, Guardians of the Galaxy
                                          Shailene Woodley, Divergent

                                          En İyi Komedi
                                          Birdman
                                          The Grand Budapest Hotel
                                          St. Vincent
                                          Top Five
                                          22 Jump Street

                                          En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)
                                          Jon Favreau, Chef
                                          Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel
                                          Michael Keaton, Birdman
                                          Bill Murray, St. Vincent
                                          Chris Rock, Top Five
                                          Channing Tatum, 22 Jump Street

                                          En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)
                                          Rose Byrne, Neighbors
                                          Rosario Dawson, Top Five
                                          Melissa McCarthy, St. Vincent
                                          Jenny Slate, Obvious Child
                                          Kristen Wiig, The Skeleton Twins

                                          En İyi Bilimkurgu/Korku
                                          The Babadook
                                          Dawn of the Planet of the Apes
                                          Interstellar
                                          Snowpiercer
                                          Under the Skin

                                          En İyi Yabancı Film
                                          Force Majeure (İsveç)
                                          Ida (Polonya)
                                          Leviathan (Rusya)
                                          Two Days, One Night (Belçika)
                                          Wild Tales (Arjantin)

                                          En İyi Belgesel
                                          Citizenfour
                                          Glen Campbell: I’ll Be Me
                                          Jodorowsky’s Dune
                                          Last Days in Vietnam
                                          Life Itself
                                          The Overnighters

                                          En İyi Şarkı
                                          “Big Eyes”, Big Eyes
                                          “Everything Is Awesome”, The Lego Movie
                                          “Glory”, Selma
                                          “Lost Stars”, Begin Again
                                          “Yellow Flicker Beat”, The Hunger Games: Mockingjay Part I

                                          En İyi Müzik
                                          Birdman, Antonio Sanchez
                                          Gone Girl, Trent Reznor & Atticus Ross
                                          The Imitation Game, Alexandre Desplat
                                          Interstellar, Hans Zimmer
                                          The Theory of Everything, Johann Johansson