epidemic-filmdoktoruLars von Trier’in ”Europa Üçlemesi“nin “The Element of Crime / Suç Unsuru” (1984)‘dan sonra ikinci filmi olan “Epidemic / Salgın”, bir filmin senaryo yazılma aşamasını ele alan yarı belgesel ve yarı korku türünde bir film. Başrollerinde Lars von Trier, Niels Vørsel ve Udo Kier dahil bütün oyuncuların kendilerini oynadığı film, aynı zamanda Trier’in 16mm ile çektiği ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyor.

Trier ve Vørsel, “Epidemic” adlı filmin senaryosunu yetiştirmek zorundadır ve tanıştıkları insanlar, bulundukları mekanlar ve dinledikleri hikayeler ile senaryoyu şekillendirmeye çalışmaktadırlar. Bir salgını konu alacak olan ve 130 sayfa olması gereken bu senaryonun sadece 12 sayfasını yazmış olmaları sebebiyle, hipnotize edilmiş birinin de fikirlerini almak isterler; ancak her şey fanteziye döner.

Trier’in zayıf filmlerinden biri olan “Epidemic”in en güzel yanı bir filmin senaryo yazılma sürecini başarılı bir şekilde anlatması. Film iskeletinin detaylı bir şekilde oluşturulmasını bir zaman çizelgesi çizerek anlatan Trier, yazılan bu senaryoyu aynı anda seyirciye de sunuyor. Bu sahnelerde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ise karakterlerin gerçek dünyadaki insanları yansıtması ve senaryoda geçen olayların çevreden duyulan hikayelerden ilham alınarak oluşturulması. Buna ek olarak filmin en ilginç sahnesi şüphesiz Udo Kier’in annesinin ikinci dünya savaşı ile ilgili anısını gerçekçi bir şekilde anlatması. Bu sahneyle Trier’in senaryonun sonunu seyirciyle paylaşmaktan çekinmedinin altını çizmek gerek.

Trier’in film boyunca sol üst köşede kırmızı “Epidemic” başlığını bulundurduğu filmde, aynı zamanda sinemanın insan beyni üzerindeki hipnotik etkisi de tartışılıyor. Buna ek olarak rahatsız edici hipnotizma sahnesiyle Trier, düşüncenin beden üzerindeki etkisine de değinirken bir yandan da filme korku unsuru katmaya çalışıyor; ancak film korkutucu olamayarak kalitesinden fazlasıyla ödün veriyor. Bu arada film, Martin Scorsese’nin başyapıtı “Taxi Driver”a da klasik ayna sahnesiyle saygı duruşunda bulunuyor.

“Medea” (1988) gibi Trier’in deneysel filmlerinden biri olan “Epidemic / Salgın”, sinematik açıdan seyirciye pek bir şey katmamasına rağmen sinema ile ilgilenenlere senaryo süreci ile ilgili güzel bilgilendirme sağlayabilecek bir film; fakat genel izleyici kitlesinden çok Trier hayranlarının ilgisini çekeceği kesin.

Yönetmen: Lars von Trier
Senaryo: Lars von Trier, Niels Vørsel
Oyuncular: Lars von Trier, Niels Vørsel, Udo Kier
Görüntü Yönetimi: Henning Bendtsen
Kurgu: Thomas Krag, Lars von Trier
Orijinal Müzik: Peter Bach
Süre: 106 dk.
Ülke: Danimarka

NOT: D

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...