lone_ranger_filmdoktoru“The Lone Ranger / Maskeli Süvari” bir iki prestijli site dışında korkunç derecede kötü eleştiriler almaya başlayınca oldukça şaşırmıştım. Hatta sırf bu yüzden filmi sinemada izlemekten vazgeçtim. Gerçi zaten çok da istemiyordum hani. Sonuçta Gore Verbinski hayranı değilim ve Johnny Depp’i bu tarz rollerde görmekten gerçekten sıkılmıştım. Gel gelelim filmi izledikten sonra yazılan korkunç derecedeki kötü eleştirelere pek de bir anlam veremedim. Açıkçası “Maskeli Süvari”, mantık aranmadan rahatlıkla izlenebilecek akıcı aksiyon sahneleriyle seyirciyi eğlendirmesini başaran bir film. Başarılı bir film değil belki ama sınıfı geçmeyi bence hak ediyor.

Kızılderili Tonto ve Süvari John partnerliğinin başlangıç hikayesinin anlatıldığı filmde tabii ki tarihsel hiçbir şey yok. Hatta bir sürü yanlış var, ama kimin umrunda (?) Zaten tarih öğrenmek için bir film izlemek istesek herhalde bu “Maskeli Süvari” olmazdı; fakat sanırsam bu durum mantıksız aksiyon sahneleriyle epey bir izleyiciyi rahatsız etmiş gibi. Öte yandan, filmin süresi inanılmaz uzun. Hatta yılın en uzun filmlerinden biri olmaya aday olabilir. Yaşı Tonto’nun çocukla müzede konuştuğu sahneler keşke filme dahil edilmeseydi. Filmin hızını yavaşlatmak beraber çok çocuksu bir hareket olmuş. Onun dışında filmin tahmin edilebilir klişe yapısı da filmin en büyük eskilerinden, ama detaylı sanat yönetimiyle seyirciye gerçekten izlenebilir birkaç şey sunmasını bilen film Depp ve Armie Hammer’ın uyuşmuş kimyasıyla eğlenceli dakikalar sunuyor. Ayrıca, Depp’in performansında da abartı bir yan yok. Bu arada, Hans Zimmer ise yine mükemmel kompozisyonlara imza atarak filmde parlayan tek isim oluyor adeta.

Kısaca, çok beklentiler içinde olmadan sadece eğlenme amaçlı izlenilebilecek bir film olan “Maskeli Süvari”, aldığı aşırı negatif eleştirleri çok da hak etmeyen bir film. Mantık aramadığınız ve aşırı uzun süresini görmezden geldiğiniz takdirde beklentilerinizi karşılayacaktır.

Yönetmen: Gore Verbinski
Senaryo: Justin Haythe, Ted Elliott, Terry Rossio
Oyuncular: Johnny Depp, Armie Hammer, William Fichtner, Helena Bonham Carter, Tom Wilkinson
Orijinal Müzik: Hans Zimmer
Görüntü Yönetimi: Bojan Bazelli
Kurgu: James Haygood, Craig Wood
Süre: 149 dk.
Ülke: ABD

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...