RIPD_filmdoktoruFragmanından nasıl bir şey olacağı belli olan “R.I.P.D. / Ölümsüz Poliser”, neyse ki beklediğim kadar rezil çıkmadı. Ama bu demek değil ki filmi beğendim. Gayet de başarısız bir çizgi roman uyarlaması. “Men in Black / Siyah Giyinen Adamlar”ın (1997-2012) uzayda değil de öbür dünyada geçen versiyonu olarak adlandırabileceğim film, açıkçası film olarak değil de animasyon olarak çekilseymiş belki beyaz perdede daha güzel durabilirmiş. Çünkü filmdeki tüm materyaller resmen animasyonu andırıyor. Üstüne bir de animasyon-vari görsel efektler eklenince bu teorim daha çok destekleniyor.

Partneri tarafından öldürülen Nick’in öbür dünya polisi olarak işe alındığı filmde Nick ve yeni partneri Roy dünyadaki ölüleri ait oldukları yere geri göndermeye çalışıyorlar. Bu sırada işte tüm ölüleri dünyaya getirmeye yarayan asanın parçaları bulunması işleri çıkmaz hale getiriyor ve macera başlıyor.

Hadi genellikle kötü filmlerde rol alan Ryan Reynolds’ı anlıyorum da Jeff Bridges’ın neden böyle bir filmde rol aldığını anlayabilmiş değilim. Gerçi filmin en çok izlenmeye değer özelliği Bridges’ın meşhur Texas aksanlı şerif karakteri ki bu filmi onun da pek ciddiye almadığı her halinden belli. Kevin Bacon ise yine Kevin Bacon. Kısaca “Ölümsüz Polisler”, ciddiye almadığınız takdirde belki eğlenme şansı sunabilecek bir film. Filmin bitiş şekliyle yeni bir seri olma ihtimali yüksek; fakat seri olursa gelecek filmlerin kalitesinin bundan pek farklı olacağını sanmıyorum. En azından bu tarz görsel efekt ve mizahla.

Yönetmen: Robert Schwentke
Senaryo: Phil Hay ve Matt Manfredi (senaryo ve hikaye), David Dobkin (hikaye), Peter M. Lenkov (çizgi roman)
Oyuncular: Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Mary-Louise Parker, Kevin Bacon
Orijinal Müzik: Christophe Beck
Görüntü Yönetimi: Alwin H. Küchler
Kurgu: Mark Helfrich
Süre: 96 dk.
Ülke: ABD

NOT: F

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...