kusursuzlar-filmdoktoru50. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film seçilen “Kusursuzlar”, açıkçası benim için 2013’ün sürprizlerinden biri oldu. Belirli ama seyirci için en azından finaline kadar belirsiz bir nedenden dolayı depresyonda olan iki kardeşin geçmişleriyle yüzleşme savaşını konu alıyor. Her şeyden uzaklaşarak kafalarını dinlemek için geldikleri Çeşme-Alaçatı’da gerçeklerin yavaş yavaş su yüzüne çıktığı filmde kendilerini kusursuz zanneden iki kardeşi izliyoruz. Hikayeye yan karakter olarak komşularının katılmasıyla bu durum biraz trajikomik bir hal alıyor.

Ramit Matin’in başarılı yönetiminin hakim olduğu “Kusursuzlar”, akıcı metniyle kendini minimalist olmaya çalışan diğer yerli yapımlardan ayıran bir film. Emine Yıldırım’ın oldukça doğal bir şekilde kağıda döktüğü diyaloglarla inandırıcı bir yapı ortaya koyan filmde Selma ve Yasemin kardeşlere hayat veren İpek Türktan ve Esra Bezen Bilgin övgüyü hak ediyor. Yalnız İpek Türktan’in final performansının biraz abartıya kaçtığını düşünmüyor değilim. Lakin buna komşuları Ferit rolündeki Mehmet Ali Nuroğlu sayesinde hiç takılmıyorum. Doğal performansıyla filme resmen hayat vermiş. Özellikle yemek sahnesinde gülmekten kendimi alamadım.

Filmde oldukça güzel temalara dokunulduğunu belirtmek isterim. Öncelikle ailesini trafik kazasında kaybetmiş iki kardeşin cenaze tartışmaları ilginç bir konuyu yüz üstüne çıkararak seyirciyi şaşırtıyor. Öte yandan, ebeveynlerin çocukları için seçtikleri mesleklerin ne kadar doğru olduğuna dair geçen konuşma da bir o kadar hoş. Bu arada, Selma’nın konuşmak dahi istemediği erkek arkadaşıyla olan problemlerini beyazperdeye yansıtan film, diğer yandan da Yasemin’in dengesiz davranışlarını gözler önüne serdiğini belirtmek gerek. Bunlara eklenen final sahnesindeki gerçekler ise filmin bel kemiği niteliğinde. Fakat bu demek değil ki final fazlasıyla etkili. Tam tersine finalin filmin geneline göre biraz zayıf kaldığı kanaatindeyim. Ben olsaydım filmi sonuca bağlamayarak sahneyi bir anda keserek karakterleri karanlığın içine bırakırdım.

Sonuç olarak, “Kusursuzlar” 2013’ün kesinlikle göz atılması gereken Türk filmlerinden biri. Hatta “Sen Aydınlatırdın Gece”yle beraber yılın en iyi filmi olabilir. 2013 Altın Portakal’daki büyük ödülün böyle bir filme gitmesi açıkçası beni sevindirdi.

Yönetmen: Ramin Matin
Senaryo: Emine Yıldırım
Oyuncular: Mehmet Ali Nuroglu, İpek Türktan, Esra Bezen Bilgin
Müzik: Barış Diri
Görüntü Yönetimi: Deniz Eyüboğlu
Kurgu: Ramin Matin, Theron Patterson
Süre: 95 dk.
Ülke: Türkiye

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...