kelebegin-ruyasi-filmdoktoruTürkiye’nin 2013 Oscar’ları aday adayı olan “Kelebeğin Rüyası”, fragmanı çıktığı andan itibaren 2013’ün en merak edilen Türk filmleri arasına girivermişti. Ne yalan söyleyeyim fragmandan görüldüğü kadarıyla fazlasıyla başarılı gözüken sanat yönetimi ve kostüm tasarımı benim bile iştahımı kabartmıştı. Lakin karşımıza öyle muazzam bir film çıktığını düşünmüyorum.

Her ne kadar beklenildiği kadar iyi olmasa da teknik açıdan standartlarının oldukça üzerine bir film olan “Kelebeğin Rüyası”, Türk sinemasını Hollywood ile hakkıyla buluşturan bir yapım. Sanat yönetiminden kostüm tasarımına kadar bir yerli filmden beklenilenden fazlasını seyirciye sunarak kendine şimdilik özel bir yer ayırmayı başarıyor. Yönetmen ve oyuncu Yılmaz Erdoğan’ın şiir sevdasını beyazperdeye döktüğü dönem dramında Behçet Necatigil’in veremli iki öğrencisinin trajik ve kısa hayatlarını izliyoruz. Şiir üzerine yerli sinema açısından güzel bir yere koyabileceğim filmdeki hikayenin işleyiş tarzı için ne yazık aynı şeyi söylemeyeceğim. Oldukça klişe bir şekilde ilerleyen filmin az çok ne yönde ilerleyeceğini tahmin edebiliyorsunuz. Karakterlerin kısacık hayatlarını izlemek için aralara serpiştirilen detay niteliğindeki hikayelerden gücünü alan filmin hikaye akışı oldukça klişe bir şekilde ilerliyor. Buna rağmen dönemin Türkiye’si hakkında teknik başarının da yardımıyla epey güzel detaylar seyirciye sunan “Kelebeğin Rüyası”, Gökhan Tiryaki’nin görüntü yönetimiyle seyir keyfini bambaşka bir boyuta taşıyor.

Erdoğan’ın genel olarak başarılı yönetimin hakim olduğu filmde Erdoğan’ın oyuncularını zaman zaman yanlış yönlendirdiğini farkediliyor. Oyuncuların karakterlerinin tepkileri konusundaki sınırları aşmalarının nedeni de bundan kaynaklanıyor. Kısaca, karakterlerin zaman zaman gereğinden fazla güldüğü veya dramatik anların daha da abartıldığı yerler filmde eksik bulduğum kısımlar. Buna rağmen Kıvanç Tatlıtuğ gerçekten SİYAD’da aldığı erkek oyuncu ödülünü sonuna kadar hak ederken Mert Fırat ve Belçim Bilgin de ünlü oyuncuya uyum sağlayabilmişler.

Sonuç olarak teknik açıdan Türk sineması açısından fazlasıyla önem taşıyan bir film olan “Kelebeğin Rüyası”, hikayesini bilindik Hollywood hileleriyle anlattığı için sinemaseverlere yeni bir şey sunmayan bir film. Sinemamızın böyle filmlere ihtiyacı olduğunu tekrardan bize hatırlatıyor.

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Senaryo: Yılmaz Erdoğan
Oyuncular: Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin, Yılmaz Erdoğan
Müzik: Rahman Altın
Görüntü Yönetimi: Gökhan Tiryaki
Kurgu: Bora Göksingöl
Prodüksiyon Tasarımı: Kıvanç Baruönü
Süre: 138 dk.
Ülke: Türkiye

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...