zerre_filmdoktoru46. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ödüllerinde büyük ödülün sahibi olan “Zerre”, kuşkusuz bu neden dolayı en merak ettiğim yerli yapımlardan biriydi. Lakin filmi izlememle unutmam bir oldu. Erdem Tepegöz’ün senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği film, kızı ve annesiyle oldukça kötü bir evde yaşayan Zeynep’in hayata tutunma çabasını konu alıyor. Jale Arıkan’ın performansıyla SİYAD tarafından yılın kadın oyuncusu seçildiği filmde Zeynep, zor koşullar altında çalıştığı işten kovuluyor. Bunun üzerine iş seçiminde daha esnek davranan ana karakterimiz kendini berbat koşullar altında kadınların istismar edildiği korkunç bir işte bulur.

Türkiye’deki tekstil atölyelerinde çalışan işçilerin çalıştıkları koşulları seyirciye sunması açısından önemli bir film olan “Zerre”, ayrıca ülkemizde kadınların başına gelen kötü olayları da göstererek oldukça güzel bir noktaya değiniyor; fakat bu filmi iyi bir yere taşımak için yeterli mi? Filmin basit ve fazlasıyla sadece senaryosuyla kesinlikle hayır. 80 dakikaya yakın kısa süresiyle bunun sinyallerini veren filmin bazı sahnelerine yakından bakıldığında filmde aslında çok da katkı sağlayan sahneler olmadığını söylemek mümkün. Bunun da doğal olarak asıl nedeni Erdem Tepegöz’ün ilk yönetmenlik denemesi olmasından kaynaklanıyor. Zaman zaman karakterlerin yapay tepkiler verdiği, diyalogların da yetersiz kaldığı film, en azından bende hiçbir etki yapmadı. Buna rağmen Tepegöz’ün kamerasını oldukça profesyonel bulduğumu ve beğendiğimi söylemeliyim. Tabii bunda görüntü yönetmenin katkısı epey fazla.

Sonuç olarak “Zerre” benim beklentilerimi karşılayamayan bir film oldu. Belki aldığı ödüller yüzünden artan beklentilerimden kaynaklandı bu durum ama filmi sinemamızın başarılı örnekleriyle kıyaslayınca gerçekten oldukça sıradan kalıyor.

Yönetmen: Erdem Tepegöz
Senaryo: Erdem Tepegöz
Oyuncular: Jale Arıkan, Rüçhan Calışkur, Özay Fecht
Görüntü Yönetimi: Marton Miklauzic
Kurgu: Mesut Ulutaş
Süre: 80 dk.
Ülke: Türkiye

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...