hayat-boyu-filmdoktoruBaşka Sinema kapsamında satışa sunulduğu için dikkatimi çeken “Hayatboyu”, uzun zamandır evli olan burjuva bir çiftin evliliklerinin yıkılışını konu alıyor. Birbirleriyle neredeyse hiç konuşmayan konuştuklarında da anlaşamayan çiftin arkadaşlarına karşı yaşadıkları teatral davranışlarının yavaş yavaş son bulduğu filmde Ela’nın aldatıldığını öğrenmesi işleri son noktaya getiriyor.

Ağır temposu gereksiz, adeta filmi uzatmak adına koyulmuş sahneleriyle “Hayat Boyu”, 2013’ün en başarısız festival filmi diyebilirim. Daha ilk dakikasında itibaren seyirciye bir gram bile ilginç bir şey sunmayan filmin en büyük eksiği ise Defne Halman’ın korkunç derecede kötü performansı. Sahneye ne zaman çıksa filmi bir işkenceye dönüştüren oyuncu sayesinde açıkçası kendime geldim diyebilirim. Uzun zamandır böyle kötü bir performans izlememiştim. Öte yandan, filmdeki diğer oyuncularda da pek özel bir durum yok. Buna rağmen kızlarıyla meslek seçimi hakkında konuştukları sahneyi beğendim. Filmin en doğal diyalogları burada gerçekleşirken seyirciyi gülümsetmeyi de başarıyor.

Aslı Özge’nin ne kadar başarılı bir iş çıkardığına gelirsek benim düşüncelerim bu konuda da pek olumlu değil. 102 dakikalık süresinin rahatça 80 dakikaya indirilebilecek bir film olan “Hayat Boyu”, bir yerden sonra sabır denemeye başlıyor. Nuri Bilge Ceylan gibi muazzam bir yönetmen oldukça bu tarz filmlerin sadece bir gölgeden öteye gidemeyeceği çok açık. Bir de işin içine sıradan bir hikaye eklenince filmi en azından benim gözümde özel bir yere koyacak hiçbir şey kalmıyor.

Yönetmen: Aslı Özge
Senaryo: Aslı Özge
Oyuncular: Defne Halman, Hakan Çimenser
Görüntü Yönetimi: Emre Erkmen
Kurgu: Natali Barrey, Aslı Özge
Süre: 102 dk.
Ülke: Türkiye

NOT: F

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...