Despicable_Me_2_filmdoktoruBu senenin animasyonlarının geçen seneye oranla daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta daha yılın yarısını bitirmemize rağmen şimdiden iki animasyona tam puan vermiş durumdayım. “The Croods / Crood’lar” ile geçen seneki hatalarından ders aldığını gösteren DreamWorks dahil tüm stüdyoların oldukça güzel yapımlarla karşımıza çıktığı şu zamanlarda merakla beklediğim bir diğer animasyon olan “Despicable Me 2 / Çılgın Hırsız 2”de listeye adını başarıyla yazdırmayı sonunda başardı.

2010 yılında özellikle Minion karakterleriyle seyircinin kalbini çalan tatlı animasyonun ikinci bölümü olan “Despicable Me 2 / Çılgın Hırsız 2”, ilk filme çok daha akıcı ve çok daha sevimli bir animasyon. İlk filmde işlenen aile temasını bir sonraki seviyeye götürerek aşk ve evlilik temalarını inceleyen filmde Pixar’ın “The Incredibles / İnanılmaz Aile” (2005) başyapıtının etkilerini ilk filmde olduğu gibi görmek mümkün. Pierre Coffin ve Chris Renaud’un tekrardan yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmde başta Steve Carell ve Russell Brand olmak üzere tüm kadro karakterlerini tekrardan seslendirirken Benjamin Bratt ve Steve Coogan kadroya yeni katılan isimler olarak dikkat çekiyor. Bu arada, ilk filmde de seslendirme kadrosunda bulunan Kristen Wiig ise bu sefer ana karakterlerden birine ses vererek seride kalıcı bir yer ediniyor.

Gru (Steve Carell) ve Lucy (Kristen Wiig)
Gru (Steve Carell) ve Lucy (Kristen Wiig)

Bir önceki filmden hatırlayacağımız gibi ünlü hırsız Gru (Steve Carell) evlat edindiği kızları Margo (Miranda Cosgrove), Edith (Dana Gaier) ve Agnes (Elsie Kate Fisher) için kötü adam olmayı artık bırakmış ve huzurlu bir hayat sürdürmeyi tercih etmişti. “Çılgın Hırsız 2″de ise kızların artık anneye ihtiyaç duyduklarını ve bunun için Gru’ya çöp çatanlık yaptıklarını görüyoruz. Geçmişte yaşadığı reddetmeler yüzünden böyle bir şeyi aklından geçirmeyen Gru’nun AVL Ajanı Lucy (Kristen Wiig) ile tanışması ise her şeyi değiştiriyor. Minonlarıyla silah yapmak yerine reçel yapan Gru’dan kim olduğu belirlenemeyen bir kötü adamı yakalama konusunda yardım isteyen AVL’nin bu isteğine dayanamayan Gru, çok geçmeden oyuna tekrardan dahil oluyor. Görevleri gereği Lucy’le ortak çalışmak zorunda kalan Gru’nun zamanla partnerine karşı bir şeyler hissetmesi ise karakterin hayatındaki eksikliği farketmesini sağlıyor. Zamanla aşkı ve sevgiyi tanıyan Gru’nun aile kavramını daha farklı bir açıdan görmeye başlaması karakter gelişimine katkı sağlarken serinin geneline hakim olan aile temasını da bir sonraki seviyeye taşıyor. Ayrıca, bu sırada Margo’nun da aşık olması Gru’nun bir baba olarak sorumlulukları olduğunu hatırlamasına yardımcı oluyor.

“Çılgın Hırsız 2″nin Pixar’ın veya Miyazaki’nin başyapıtlara kadar felsefik ve derin bir senaryoya sahip olmadığı bir gerçek. Zaten seyircinin de filmden böyle bir beklentisi bulunmamakla beraber filmin de böyle bir amacı bulunmuyor. Tamamen seyirciyi eğlendirmeyi amaçlayan ve ikonik karakterleri minionlar ile bu konuda ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlayan animasyonun dünyalar tatlısı karakterleri tek kelimeyle mükemmel. Yönetmenler ilk filmdeki minion eksikliğini farketmiş olacaklar ki, bu bölümün her karesini minionlarla doldurmuşlar. Açıkçası minionlara bu kadar çok sahne tanınması beni fazlasıyla mutlu etti; çünkü sevimli karakterler filmi daha akıcı yapmakla beraber eğlence kat sayısını da bir o kadar arttırmış. Mizahın zaman zaman basite kaçtığı; fakat ne olursa olsun güldürmeyi başaran filmin minion içeren tüm sahnelerinin gülmekten karın ağrıttığını söylemeliyim. Tüm dertlerinizi bir süreliğine unutturacak minionların filmin sonunda seslendirdikleri fazlasıyla komik “YMCA” ve “I Swear” coverları ise filmin artık tepe noktasını oluşturuyor. Açıkçası bu sene şarkı dalında daha iddialı adaylar çıkmadığı takdirde iki şarkıdan birinin listemde olma ihtimali çok yüksek. Öte yandan, ilk filmde olduğu gibi yine birlikte çalışan Heitor Pereira ile Pharrell Williams’ın uyumlu müziklerinin hakim olduğu animasyonda Steve Carell ve Kristen Wiig yine başarılı seslendirmelere imza atmışlar. Tabii, Elsie Kate Fisher’ın tatlı Agnes seslendirmesine de unutmamak gerek.

Minionlar
Minionlar

Dünyalar tatlısı minionlarla gülmekten yerlere yatırmaya başaran serinin ikinci filmi “Despicable Me 2 / Çılgın Hırsız 2”, eğlenceli, sevimli ve fazlasıyla tatlı bir animasyon. İlk filmde işlenen aile temasını bir sonraki seviyeye götürerek serinin temelini güçlendiren filmin en güzel tarafı ise minionların ilk filme oranla daha fazla sahne sayısı olması. Belki derin ve komplike bir senaryoya sahip değil, ama beklentileri fazlasıyla karşılayan yılın başarılı animasyonlarından biri.

Yönetmen: Pierre Coffin, Chris Renaud
Senaryo: Ken Daurio, Cinco Paul
Oyuncular: Steve Carell, Kristen Wiig, Benjamin Bratt, Russell Brand, Steve Coogan, Elsie Kate Fisher, Dana Gaier, Miranda Cosgrove
Kurgu: Gregory Perler
Orijinal Müzik: Heitor Pereira, Pharrell Williams
Süre: 98 dk.
Ülke: ABD

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...