Filmekimi’nin (29 Eylül-7 Ekim 2012) gerçekleştiği şu sıralarda yurt dışında olmamdan dolayı eksiklerimi New York Film Festivali’nde gidermeye çalışıyorum. Peki, ya katılabilseydim, muhtemel 5 filmim şöyle olurdu:

5. DUPĂ DEALURI / BEYOND THE HILLS / TEPELERİN ARDINDA

Voichita (Cosmina Stratan)
Voichita (Cosmina Stratan)

65. Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan “Dupa Dealuri/Beyond the Hills” (Tepelerin Ardında), aynı yetimhanede yetişen iki kızın ilişkisini işliyor. Romanya’yı Oscarlarda temsil edecek filmin Altın Palmiye adaylığı bulunmakta. Filmin eleştirisini buradan okuyabilirsiniz.

4. LOOPER / TETİKÇİLER

Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis
Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis

Bilim kurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan “Looper” (Tetikçiler), senenin iyi bilimkurgu filmi ünvanını da “Prometheus”un elinden alıyor. Senenin sürprizi olmasının yanında, güzel oyuncu performansları ve orijinal felsefesiyle öne çıkan film, senenin mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden. Filmin eleştirisini buradan okuyabilirsiniz.

3. BEASTS OF THE SOUTHERN WILD (DÜŞLER DİYARI)

Hushpuppy ve Babası
Hushpuppy ve Babası

Yönetmen Benh Zeitlin’in ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyan “Beasts of the Southern Wild” (Düşler Diyarı), güçlü senaryosu ve etkileyici oyunculuklarıyla yılın tartışmasız en iyi filmlerinden biri. küçük bir kızın hayatın zorluklarına göğüs germesini metaforik bir dille anlatan filmin 65. Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI Belirli Bir Bakış Ödülü, Altın Kamera, Ekümenikel Jüri Ödülü ve Prix Regards Jeune olmak üzere dört dalda ödülü bulunuyor. Filmin eleştirisini buradan okuyabilirsiniz.

2. PIETA / ACI

Gang-Do (Jeong-jin Lee)
Gang-Do (Jeong-jin Lee)

Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’a 69. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan dahi 4 dalda ödül kazandıran “Pieta” (Acı), en merak ettiğim filmler arasında. Güney Kore’yi Oscarlarda temsil edecek olan filmin eleştirisini buradan okuyabilirsiniz.

1. AMOUR / AŞK

amour-filmdoktoru1New York Film Festivali’nde 6 Ekim’de izleme şerefine ulaşacağım “Amour” (Aşk), sadece Filmekimi’nin değil, senenin en merak ettiğim filmleri arasında. Auteur yönetmen Michael Haneke’ye 65. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandıran film, iki yaşlı müzik öğretmeninin ilişkisini anlatıyor. Avusturya’yı Oscarlarda temsil edecek filmin eleştirisini buradan okuyabilirsiniz.

Bu filmlerin dışında “Jagten/The Hunt” (Onur Savaşı), “No” (Hayır)  ve “Like Someone in Love” (Sevmek Gibi) filmleri de görmek istediğim filmler arasında.

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...