paingain-filmdoktoruMichael Bay’in ilk “Transformers” (2007) ve “The Island / Ada” (2005) dışında beğendiğim diyebileceğim bir filmi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle son iki Transformers filmiyle ne kadar vizyonsuz bir yönetmen olduğunu kanıtlayan Bay’in yeni filmi “Pain & Gain / Zor Kazanç”ın fragmanını izleyince de oldukça kötü bir filmin gümbür gümbür geldiğini düşünmüştüm. Gel gelelim “Zor Kazanç” beklediğim kadar kötü çıkmamakla beraber yeterince iyi de çıkmadı.

1990’lı yıllarda Miami’de gerçekleşen gerçek bir olayı anlatan “Zor Kazanç”, Daniel Lugo (Mark Wahlberg), Paul Doyle (Dwayne Johnson) ve Adrian Doorbal (Anthony Mackie) olmak üzere üç vücut geliştiricisinin yaşadığı hayattan sıkılıp zengin bir iş adamı Victor Kershaw’ı (Tony Shalhoub) dolandırdıktan sonra başlarına gelen olaylar konu alınıyor. Bay’in önceki filmleri kadar patlama içermediği için şaşırtan filmin başrolünde Mark Wahlberg, Dwayne Johnson ve Anthony Mackie bulunuyor. Yine de hikaye anlatımından tekniğine kadar her şeyiyle tam bir Michael Bay filmi. Kısaca filmde belki önceki aksiyon filmleri kadar patlama yok, ama film en az öncekiler kadar gürültülü.

Oyuncu performansları ve mizahi sayesinde izlemesi rahat ve eğlenceli bir seyir keyfi sunan “Zor Kazanç”ın en güzel tarafı sürükleyici ve kendini fazla ciddiye almayan yapısı olsa gerek. Zaman zaman güldürmeyi başararak seyirciyle samimi bir ortam kurmayı başaran filmde Whalberg, Johnson ve Mackie arasındaki kimya gerçekten güzel olmuş. Açıkçası “The Departed / Köstebek”teki (2006) performansı dışında Whalberg’i hiç beğenmeyen biri olarak ünlü oyuncunun bu filmdeki performansını başarılı buldum. Yalnız seçilen oyuncuların filmin sonunda gösterilen gerçek karakter resimleriyle alakası olmaması biraz kafamı karıştırdı diyebilirim. Tabii gerçek karakterlere benzeyen oyuncuların seçilmesi durumunda aralarındaki kimya ne kadar başarılı olurdu orasını bilemem.

“Zor Kazanç”ı izlemek her ne kadar rahat da olsa filmin temposunun sıkça düştüğü gerçeğini görmezden gelemeyiz. Bunun da en büyük sorunu filmdeki her karakterin devreye zaman zaman anlatıcı olarak girmesinden ve aşırı uzun süresinden kaynaklandığını düşünüyorum. Hikayenin devamlılığı açısından önem taşımamasına rağmen dünya kadar gereksiz detayın aralara sıkıştırıldığı filmin yarısında filmin bitmesine az kaldı herhalde diye düşünüp zamana baktığımı hatırlıyorum. Ayrıca, keşke bu anlatıcı olayını filmin geneline yaymaktansa sadece gerekli olan yerlerde kullanmayı tercih etselermiş. O zaman hem seyirciyi gereksiz bilgilerle şişirmek zorunda kalmazlardı hem de film daha akıcı olurdu.

Toparlamak gerekirse; başroldeki oyuncularının kimyası sayesinde seyirciyi eğlendirmesini bilen “Pain & Gain / Zor Kazanç”, yeterince başarılı bir şekilde kaleme alınmayan senaryosuna rağmen genel olarak beklentilerin üzerinde bir film. Gereksiz detaylarla şişirilmiş aşırı uzun süresi ise filmi etkili bir yapım olmaktan uzaklaştırıyor.

Yönetmen: Michael Bay
Senaryo: Christopher Markus ve Stephen McFeely (senaryo), Pete Collins (makale)
Oyuncular: Mark Wahlberg, Dwayne Johnson, Anthony Mackie, Ed Harris
Orijinal Müzik: Steve Jablonsky
Görüntü Yönetimi: Ben Seresin
Kurgu: Tom Muldoon, Joel Negron
Süre: 129 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...