now_you_see_me_filmdoktoru“Now You See Me / Sihibazlar Çetesi”ni açıkçası izlemeyi düşünmüyordum ama hakkında duyduğum az da olsa olumlu söylentiler sonucunda izlemeye karar verdim. Sonuç ise benim için tam bir hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Zaten “Clash of the Titans / Titanların Savaşı” (2010) gibi bir filme imza atmış bir yönetmenden ne beklenir orası ayrı bir konu.

Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Mark Ruffalo, Morgan Freeman, Michael Caine ve Isla Fisher gibi zengin kadrosuyla dikkat çeken filmi kendi anladığım şekliyle kısa bir özet geçeyim. Film süper zekinin de ötesinde zeki bir insanın “özel güçlere” sahip mesleği sihirbazlık olan dört insanı intikam almak için kullanmasını anlatıyor. Filmin konusu kısaca budur. Özel güç diyorum çünkü filmdeki karakterlerin yaptıkları illüzyonların gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Bu tür şeyleri ancak Marvel filmlerinde gördüğümüz mutantlar yapabilir. Hatta Dave Franco’nun oynadığı karakter artık bir ara Jason Bourne’a falan dönüşüyor. Zaten senaristler de bunu bilmiş olacak ki yaptıkları şeyleri durmadan mantıklı bir zemine oturtma çabası işine girişmişler, ama sonuç nafile. Kısaca filmdeki hiçbir şey mantığın yanından geçmiyor. Açıkçası filmin yeni bir “National Treasure / Büyük Hazine” (2004-2007) serisi başlangıcı olma şansı çok yüksek.

Film gerçek üstü bir zemine oturduluğu için doğal olarak bilgisayar efektlerinden yardım alınmaya çalışılmış; fakat “Sihibazlar Çetesi” o konuda da bir hayli başarısız. Piranalardan hologramlara kadar bir sürü şeyin bilgisayar ile hazırlandığı açık bir şekilde belli oluyor. Gerçi Leterrier’in 2008 yapımı “The Incredible Hulk / İnanılmaz Hulk”taki görsel efektlerin de başarısız olduğunu düşününce, Leterrier’in görsel efekt gerektiren film çekmemesi herkesin yararına olacağına karar verdim.

Filmin sanki aceleye gelmiş gibi hissedilen senaryosunda bulunan yapay diyalogların yanında sırf filmde bulunsun üstünde düşünülmemiş detaylar ve klişeler filmin akla gelen ilk eksikleri. Şaşırtmacaların genel olarak tahmin edildiği filmdeki son şaşırtmaca ise filmin geneline hakim olan mantıksızlığın izinde giderek son noktayı koyuyor adeta. Öte yandan, filmin ana karakterleriyle de samimiyet kurmak fazlasıyla çok zor; açıkçası film boyunca içimden keşke yakalansalar diye geçirdim durdum. Gerçi filmin takip sahneleri neyse ki biraz da olsa hikayeyi hızlandırarak seyirciye izlenebilirlik şeyler sunmuş. Onun dışında başyapıt niteliğindeki “The Prestige / Prestij” (2006) özentisi bir film olanın ötesine gidemiyor ne yazık ki.

Bu arada film yeterince iyi olmamasından oyuncularda etkilemiş olacak ki, herkes kendini oynamış. Jesse Eisenberg “The Social Network / Sosyal Ağ” (2010) performansına devam ederken, Morgan Freeman ve Michael Caine de yine şekilde karakterlerine hayat veriyorlar. Mark Ruffalo’nun ise kendisi değil de filmdeki karakteri Oscar’lık bir performans sergiliyor, yani o derece. Ne demek istediğimi filmi izleyenler rahatlıkla anlayacaktır.

Sonuç olarak birkaç aksiyon sahnesi dışında izlenebilir bir şey sunmayan “Now You See Me / Sihibazlar Çetesi”, yönetmen Louis Letterier’den beklenen derecede başarısız bir film. Temeli iyi atılmamış senaryosu ve klişeleriyle mantık aranmadan izlenirse belki zevk alınması mümkün. Onun dışında izlemeyenlerin çok da bir şey kaybedeceklerini düşünmüyorum.

Yönetmen: Louis Leterrier
Senaryo: Ed Solomon, Boaz Yakin, Edward Ricourt
Oyuncular: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Mark Ruffalo, Morgan Freeman, Michael Caine, Isla Fisher, Dave Franco, Mélanie Laurent
Orijinal Müzik: Brian Tyler
Görüntü Yönetimi: Mitchell Amundsen, Larry Fong
Kurgu: Larry Robert Leighton, Vincent Tabaillon
Süre: 125 dk.
Ülke: ABD

NOT: F

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...