33. İstanbul Film Festivali
33. İstanbul Film Festivali

life-is-a-breeze-filmdoktoru33. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen bir diğer İrlanda yapımı filmde 2008 yılındaki “Kisses”la gözleri üzerine çeken yönetmen Lance Daly’nin yeni filmi “Life’s a Breeze / Hayat Bir Esintidir”di. Hiçbir beklentim olmadan izlediğim filmden gerçekten memnun kaldığımı belirtmeliyim. Belki olması gerektiğinden biraz uzun; fakat merak uyandırıcı olay örgüsü seyirciyi hiç sıkmıyor.

Hayat ve aile üzerine fazlasıyla tatlı bir film olan “Hayat Bir Esintidir”, açıkçası yılın da en tatlı filmlerinden biri olmaya şimdiden aday. Lance Daly’nin yazıp yönettiği filmin İrlanda TV ve Film Ödülleri’nde adaylıkları bulunuyor. Bunlardan biri de filmdeki performansıyla herkesin önüne geçen genç oyuncu Kelly Thornton. Festivalin kesinlikle göz atılması gereken filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm filmin hafif tonu seyirciyi bir yerden mutlaka yakalayacaktır. Küçük çaplı ve oldukça anlaşılır bir film olduğunda ötürü fazla detaya inmeye gerek görmediğim incelememize fazla uzatmadan geçelim.

Colm (Pat Shortt), Emma (Kelly Thornton) ve Nan (Fionnula Flanagan)
Colm (Pat Shortt), Emma (Kelly Thornton) ve Nan (Fionnula Flanagan)

Kendi dertleriyle cebelleşen orta sınıf bir ailenin annelerine iyilik yapmaya çalışırken yüzüne gözüne bulaştırdıkları trajikomik bir hikayeyi konu alıyor. 80 yaşına basan annelerinin evini ondan habersiz temizleyerek sürpriz yapmak isteyen bunu yaparken de eski ne varsa atan aile bireyleri anneleri eve geldiğinde eski yatağın içine saklı 1 milyon euroya yakın parayı da attıklarını farkediyorlar. Bunun üzerine yatağı bulmak için seferberliğe girişen bireyler kendilerini oldukça ilginç bir durumun içinde buluyorlar. Aile bireylerinin birbirlerini daha iyi tanımalarını ve kenetlenmelerini sağlayacak bu olay, her biri için birer dönüm noktası olarak hayatlarında yer edinecektir.

Aile temasının ağır bastığı hikayenin büyükanne ve torun arasında ilerlemesi filmi oldukça hafif ve keyifli bir havaya sokmuş. Özellikle aile bireyleri arasında geçen sekanslar fazlasıyla sıcak ve içten. Yaşça büyük bireylerin ilgiye ihtiyacı olduğunu bir kez daha gösteren filmde beklentilerin yaş ilerledikçe değiştiğini görüyoruz. Emma’nın hayattan beklentisi güzel bir öğle yemeğiyle kısıtlıyken ebeveynlerinin odağında daha fazla para sahibi olma, büyük annesin Nan’de ise ailesinden ilgi görme isteği bulunmakta. Bu durumu da film ilerledikçe karakterlerin ağzından duymak oldukça kolay. Öte yandan, filmde gördüğümüz bir diğer değişken de karakterlerin hayatta önem verdiği şeyler. Aynı beklentiler gibi yaş ilerledikçe değişen bu unsuru Nan’in manevi değeri yüksek eşyalarının atıldığını duyduğu anda verdiği tepkiden görmek mümkün. Ayrıca, para olayı yüzünden tüm okulun ilgisini çeken Emma’nın uzun zamandır okulda popüler olmak istediğini anlıyoruz.

Lance Daly’nin başarılı bir yönetmenlik sergilediği filmin oyuncu performansları da beklentileri karşılıyor. Yalnız film Kelly Thornton, Fionnula Flanagan ve Pat Shortt’un etrafında döndüğü için performanslarıyla öne çıkan oyuncular da haliyle onlar. Üçünün yakaladığı kimya gerçekten görülmeye değer.

Emma (Kelly Thornton)
Emma (Kelly Thornton)

Özetlemek gerekirse; hafif ve mizahi tonuyla aile komedyası olarak tanımlanabilecek “Life’s a Breeze / Hayat Bir Esintidir”, herkese hitap eden eğlenceli bir bağımsız film örneği. İnsanların yaşı ilerledikçe değişen beklenti ve önem derecesini çeşitli dönemlerdeki karakterler üzerinden gösteren filmde ilk oyunculuk denemesine imza atan Kelly Thornton öne çıkıyor.

Yönetmen: Lance Daly
Senaryo: Lance Daly
Oyuncular: Kelly Thornton, Fionnula Flanagan, Pat Shortt
Orijinal Müzik: Lance Daly, Declan Quinn, Eugene Quinn
Görüntü Yönetimi: Lance Daly
Kurgu: Shimmy Marcus, Lance Daly
Prodüksiyon Tasarımı: Waldemar Kalinowski
Süre: 100 dk.
Ülke: İrlanda

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...