33. İstanbul Film Festivali
33. İstanbul Film Festivali

calvary-filmdoktoru2013’ün kalan filmlerini bitirmeye çalıştığım şu sıralarda İstanbul Film Festivali filmlerini de bir yandan inceleyemeye çalışacağım. Ondan bu ayın oldukça yoğun geçeceğini söyleyebilirim. Bu sene 33’üncüsü düzenlenen festival 5 Nisan tarih itibariyle başladı. Ben ise açılışı 6 Nisan’da gösterilen “Calvary / İnfaz” ile yaptım. Bu arada bu filmin 2014’e ait eleştirisini yazdığım ilk film olma özelliği taşıdığını da belirtmek istiyorum.

Berlin Film Festivali’nde de gösterilen İrlanda yapımı “İnfaz”, oldukça dürüst olmasına rağmen meslektaşlarının kötü şöhretinin kurbanı olan iyi kalpli bir pederin son bir haftasını konu alıyor. İsminin asıl karşılığının İsa’nın çarmıha gerildiği tepe anlamına gelen filmin İrlanda’nın Oscar’ları olarak kabul edilen İrlanda TV ve Film Ödülleri’nde önemli adaylıklara bulunmakta. John Michael McDonagh’ın yazıp yönettiği filmin başrolünde Brendan Gleeson bulunuyor.

Peder James (Brendan Gleeson)
Peder James (Brendan Gleeson)

Başta görüntü yönetimi olmak üzere teknik anlamda beklenileni fazlasıyla veren filmin oldukça etkili bir açılış yaptığını söyleyebilirim. Peder James’e günah çıkarmaya gelen bir kişinin çocukken bir rahip tarafından defalarca taciz edildiğini söyleyerek başlayan açılış bir hafta sonu pederi öldüreceğini söylemesiyle son buluyor. Başta dikkate almasa da başına gelen olaylar nedeniyle zamanla durumun ciddiyetinin farkına varan peder bu sırada kasabadaki insanların gerçek yüzleriyle de tanışma fırsatı yakalıyor. İşini layıkıyla yapmasına rağmen son bir haftasının adeta bir çarmıha gerilme hali aldığı filmi modern zaman İsa hikayesi olarak ele almak mümkün.

“İnfaz”ın defalarca işlenen bir konuyu tekrardan seyirciyle buluşturduğu bir gerçek. Filmin en büyük eksiği de belki bu. Zira bu tarz filmin en iyi örneklerinden birini 2008 yılındaki “The Doubt / Şüphe” ile izlemiştik. “İnfaz”ın farkı ise bu olayı suçu olmayan bir karakter açısından ele alması. Kötü şöhretli meslektaşları yüzünden inançlarını sorgulayan kasabalıların kötü davranışlarına kalan maruz kalan pederin son bir haftası fazlasıyla çileli geçiyor. Fakat filmde işlenen metnin neredeyse her sahnede seyircinin gözüne sokulması bir yerden sonra seyircide aynı şeyi tekrar izliyormuş hissi uyandırıyor. Mahkumun tüm suçlarından beni Tanrı böyle yarattı diye arınmaya çalışması veya küçükken tacize uğrayan karakterin suç işlemeye yönelimi olması gibi dinin insan üzerinde yarattığı tezatlıklar her ne kadar ilginç unsurlar olsa da ana fikrin daima aynı kapıya çıkması açıkçası filmi zedeliyor. Öte yandan, Peder James’le kızı arasında geçen sahnelerin Patrick Cassidy’nin müziğiyle fazla dramatize edildiğini de belirtmek gerek. Öyle ki, bir yerden sonra film aynı bir tiyatro sahnesine dönüşüyor.

Bilindik hikayesine rağmen mizahi yapısıyla seyirciyi eğlendirmesini bilen filmin gerçekten oldukça başarılı bir kara mizah örneği ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Hiç olmadık sahnelerde bile güldürmeyi başaran filmin belki de en büyük artısı bu. Özellikle “Game of Thrones”tan tanıdığımız Aidan Gillen’ın karakterinin Peder James’e hikaye anlattığı sahnede gülmekten karnım ağrıdı. Lakin bu demek değil ki Gillen başarılı. Tam tersi ünlü oyuncunun performansını inanılmaz abartı buldum. Öte yandan, Brendan Gleeson sempatik performansıyla öne çıkarken “Shaun of the Dead / Zombilerin Şafağı” (2004) ile hatırladığımız Dylan Moran, canlandırdığı Michael Fitzgerald karakteriyle sahneye ne zaman çıksa şovu çalıyor.

Peder James (Brendan Gleeson) ve Kızı (Kelly Reilly)
Peder James (Brendan Gleeson) ve Kızı (Kelly Reilly)

Sonuç olarak, kabaca işlediği temanın suyunu çıkaran bir film olarak tanımlanabilecek “Calvary / İnfaz”, kara mizahıyla seyirciyi eğlendirmesini bilen bir modern zaman İsa hikayesi. Özellikle Brandan Gleeson ve Dylan Moran’ın performanslarıyla öne çıkan filmde insanların ön yargılarına nasıl yenildiğine bir kere daha tanıklık edeceksiniz.

Yönetmen: John Michael McDonagh
Senaryo: John Michael McDonagh
Oyuncular: Brendan Gleeson, Chris O’Dowd, Kelly Reilly, Dylan Moran, Aidan Gillen
Orijinal Müzik: Patrick Cassidy
Görüntü Yönetimi: Larry Smith
Kurgu: Chris Gill
Prodüksiyon Tasarımı: Mark Geraghty
Süre: 100 dk.
Ülke: İrlanda

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...