flight-filmdoktoruFragmanların beklentileri düşürmesi bazen gerçekten çok güzel olabiliyor; böylece film beklentileri fazlasıyla karşılarken, filmden alınan zevk de o derece artıyor. Bu durumun yakın zamandaki en güzel örneği ise Robert Zemeckis’in son filmi. Çünkü “The Polar Express / Kutup Ekspresi” (2004), “Beowulf / Beowulf: Ölümsüz Savaşçı” (2007) ve “A Christmas Carol / Yeni Yıl Şarkısı” (2009) animasyonlarının ardından sonunda sahalara geri dönen Oscar ödüllü Zemeckis, “Flight / Uçuş” ile “Forrest Gump”dan (1994) sonraki en iyi filmine imza atıyor. Zemeckis’in başarılı yönetiminin yanında oyuncularında birbirinden başarılı performanslar sergilediği filmde Denzel Washington’ın oyunculuğu ise muhteşem. Bir adamın uyuşturucu ve alkol bağımlılığında kurtulma çabasını konu olan film, alt metinde işlediği konu ile puan kaybetmesine rağmen senaryo ve film gibi birden fazla kategoride Oscar adaylığını hak ediyor. Filmde Washington’ın En İyi Erkek Oyuncu adaylığı ise cepte.

“Uçuş”, alkol yüzünden ailesini ve arkadaşlarını kaybetmiş, yalnız bir adamın öyküsünü dramatik bir şekilde anlatırken, uçak kazası gibi korkunç bir felaketi de tüm çarpıcılığıyla gözler önüne seriyor ki, yılın en iyi sahnelerinden biri olduğuna şüphe yok. Uçağın kalkışı sırasındaki sert türbülans ile izleyici yoklayan Zemeckis, neyle karşıya karşıya olduğumuzun haberini veriyor adeta. Türbülans sonrası ufak bir ara vererek seyirciye nefes alma şansı tanıyan film, uçağın teknik arıza nedeniyle düşmeye başlamasıyla olayları koltuğunuzda yaşamanıza sebep oluyor. Kurgu, görüntü yönetimi ve ses miksajı gibi tüm tekniklerin başarılı bir şekilde kullanıldığı bu sahnede uçağın içinde yaşanan panik ve dehşet resmen kan dondurucu. Öte yandan, Whitaker’ın uçağı kurtarma çabaları ve kokpitte yaşanan konuşmalarla heyecan dozunu arttıran filmde düşüşü izlerken bir an bile gözünüzü ayıramıyorsunuz. Kazanın gerçekleşme şeklinin doğruluğunu bir kenara bırakırsak ki, araştırmalarım sonucunda gayet olabilecek bir şey, Zemeckis’in olayları gerçekçi bir şekilde beyaz perdeye yansıttığını düşünüyorum; çünkü nefesimi tutarak izlediğim olayları ben de oturduğum yerde aynen yaşadım.

Don Cheadle, Denzel Washington
Don Cheadle, Denzel Washington

Filmin en güzel yanı ise karakter merkezli bir film olması ki, Oscar ödüllü oyuncu Denzel Washington Pilot Whip Whitaker rolünü adeta yaşıyor. Karakteri için biçilmiş kaftan olduğunu film boyunca gösteren Washington, performansıyla adeta filmi sahiplenmiş durumda. Karakterin alkol ve uyuşturucuyla olan mücadelesini muhteşem bir şekilde ekrana yansıtan usta oyuncu, uçağın düşüşü sırasında verdiği komutlarla da etkileyici bir pilotluk sergiliyor. Duygusal sahneleriyle de zaman zaman gözleri dolduran aktör, kısaca öyle bir oyunculuk sergilemiş ki, Oscar ödüllü oyuncu hakkındaki tüm ön yargılarımı sildi. Ayrıca, karakterin sevdiği insanlarla olan ilişkilerini de derinden işleyen film, mutlu gibi gözüken yalnız adamın hikayesini ve kaza sonrası travmasını dramatik bir şekilde anlatıyor.

İkinci yarısında hızını biraz da olsa kaybeden filmin en büyük eksiği ise alt metinde verilmek istenen düşünceler. Çünkü Pilot Whip’in (sarhoş olmasına rağmen) tecrübesi ve ustalığı sayesinde uçağı indirebildiğinin zaman zaman hiçe sayıldığı filmde her şeyin mucizeye ve hristiyanlığa bağlanması filmi mükemmel olmaktan fazlasıyla uzaklaştırmış durumda. Uçağın düştüğü yerin bile kilise olduğunu düşünürsek, özellikle hastanedeki kanser hastasının ve ikinci pilotla karsının yaptığı İsa ve Tanrı muhabbetleri oldukça düşündürücü. Sadece bunlarla da kalmayan “Uçuş”, mahkeme sahnesinin ardından filmi bitirmeyerek etkili bir finali de göz göre göre geri tepiyor. Whip’in Tanrı’yı bulup, huzura kavuştuğuna dair vaaz verdiği bu gereksiz sahneyle devam eden film, mesaj verme isteğini de açık bir şekilde gösteriyor.

flight-filmdoktoru3Olması gerektiğinden biraz uzun olduğunu düşündüğüm filmin işlediği bir diğer önemli konu ise ahlaki değerler. 102 yolcunun 96’sını kurtarmasına rağmen uçuş sırasında sarhoş ve uyuşturucu etkisinde olduğu anlaşılan Whip’in kokpitte içip çöpe attığı vodka şişeleri de başına dert oluyor. Hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Whip, bu durumdan kurtulmanın tek yolunun suçu kaza sırasında ölen iki hostesten birine atması olduğunu öğreniyor ki, en son ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: Bir yanda Whip’i kurtarmak adına yalan söylemekten çekinen kokpit ekibi, diğer yanda delilleri yok etmeye çalışan Whip’in avukatı ve arkadaşları, ortada ise ne yapması gerektiğine kısa sürede karar veremesi gereken uyuşturucu ve alkol bağımlısı bir adam. Bunun yanında akılda da “Acaba Whip alkol ve uyuşturucu etkisinde olmasaydı uçağı indirebilir miydi?” sorusu kalıyor.

Washington’ın yanında yardımcı oyuncu kadrosununda fazlasıyla başarlı performanslar sergilediği filmde John Goodman artık Oscar adaylığını zorlamaya başlamış. “Argo / Operasyon: Argo” (2012) filminde olduğu gibi seyircinin içini ısıtan bir oyunculuk sergileyen Goodman, filmde dinamik etkisi yaratırken, hayat verdiği Harling Mays karakterini sevmemek mümkün değil. Öte yandan, Don Cheadle ve Bruce Greenwood’un da rollerinin hakkını verdiği filmde Kelly Reilly’nin oyunculuğu gelecek vaad ederken, Melissa Leo’da hoş bir cameo yaparak şaşırtıyor.

Teknik anlamda da oldukça başarılı olan “Uçuş”un özellikle ilk yarısında fazlasıyla kaliteli bir iş çıkarılmış. Görsel efektlerinde gayet gerçekçi olduğu filmde gerektiği kadar özel efekt kullanıldığının da altını çizmek gerek. Bunun yanında “Forrest Gump” ile Oscar adaylığı bulunan Alan Silvestri’nin duygusal müzikleri de filme dramatik bir hava katıyor. Müziklerini uzun zamandan sonra ilk defa beğendiğim Silvestri, piyanonun eşlik ettiği “Because I’m an Alcoholic” ve “I Need Your Help” adlı etkileyici parçalarıyla Whip’in ruhsal durumunu olduğu gibi notalara dökmüş.

flight-filmdoktoru1Uzun süresine rağmen senenin en dramatik filmlerinden biri olan “Flight / Uçuş”, Denzel Washington’ın Oscarlık oyunculuğu ve uçak içinde geçen etkileyici sahneleriyle yılın kaçırılmaması gereken yapımlarından biri. Karakter dramı olmasına rağmen dini temalara gerektiğinden fazla değinen film, teknik anlamda da bir o kadar başarılı.

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Erkek Oyuncu: Denzel Washington
  • En İyi Orijinal Senaryo: John Gatins

Yönetmen: Robert Zemeckis
Senaryo: John Gatins
Oyuncular: Denzel Washington, John Goodman, Don Cheadle, Bruce Greenwood, Melissa Leo, Kelly Reilly
Orijinal Müzik: Alan Silvestri
Süre: 138 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...