about-time-filmdoktoru“About Time / Zamanda Aşk”ın fragmanını ilk izlediğimde sevgililer gününe özel patlamış mısır filmi olarak gördüğümü itiraf edebilirim. Hatta sırf fragmanı yüzünden filmi izlemekten vazgeçmiştim. Sonra gelen olumlu yorumlar nedeniyle tekrardan listeme koyduğum filmi izledikten sonra yine bir sürprizle daha karşılaştım. Babası gibi zamanda yolculuk yapabilen Tim’in Mary’le olan ilişkisini konu alan film, özgün ve eğlenceli yapısıyla kendini diğer romantik komedi filmlerinden ayırabilen taze kan niteliğinde.

Kısaca, her şeyin zamanı gelince olacağının metaforu yapıldığı filmde Tim bir gün güzeller güzeli Mary’le tanışır; fakat zaman yolcuğu yaparken yaptığı bir hata nedeniyle onun tekrar tanışmak için tekrardan zamanda yolculuk yapar ve Mary’le bu sefer hiç olmadığı kadar güzel bir anda tanışır. Her şey peri masalı niteliğinde ilerlediği zamanlarda gelen babasının kanser olduğu haberi ise bu durumu bozar. Bu noktadan itibaren yaşanacakların kaçınılmaz olduğunu öğrenen Tim, babasının öğüdünü tutarak her günü biri rutin diğeri dikkatli olmak üzere iki kere yaşamaya başlar ve rutin hayatın hızından kimsenin göremediği güzellikleri ve detayları yakalamaya başlar.

Baba-oğul ilişkisi başta olmak üzere oldukça güzel ailevi konulara değinen “Zamanda Aşk”ın zamanda yolculuk gibi karmaşık bir kavramı işlemesi doğal olarak bazı sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Tim yaptığı zaman yolculuklarının hemen ardından karakterin her zaman dolaptan veya karanlık bir yerden çıkması bir kere filmin en rahatsız eden tarafı. Yani karakter başkasıyla konuştuğu sırada gelecekten yapılan zaman yolcuğu aynı karakterin ortadan kaybolmasına mı neden oluyor anlamak güç. Öte yandan, Tim ve babası aynı anda zaman yolcuğu Tim’in babasının geçmişte değiştirdiği herhangi bir detay Tim üzerine yansıması gerekir vs. Kısaca bunun gibi bir sürü soru havada kalıyor. Ama bunları düşünmediğiniz takdirde “Zamanda Aşk”, epey keyifle izleyeceğiniz bir film, orası kesin.

Yönetmen: Richard Curtis
Senaryo: Richard Curtis
Oyuncular: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy
Orijinal Müzik: Nick Laird-Clowes
Görüntü Yönetimi: John Guleserian
Kurgu: Mark Day
Süre: 123 dk.
Ülke: Birleşik Krallık

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...