prince-avalanche-filmdoktoru2013’ün sürprizlerinden biri olarak tanımlayabileceğim “Prince Avalanche / Yolların Prensi”, oldukça basit olmasına rağmen seyirciye hem özgün hem de eğlenceli bir seyir keyfi sunmayı başarabilen yılın başarılı filmlerinden biri. 63. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı En İyi Yönetmen Ödülü ile ödüllendirilen film, ABD’deki iki sıradan yol işçisinin başlarına gelen sıradan olaylar sayesinde iki arkadaş olmalarını anlatıyor. Beğenmediğim aktörlerden biri olan Emile Hirsch’in bile güzel performans sergilediği filmde asıl övgüyü ise Paul Rudd hak ediyor. Zaten komedi filmlerindeki performansıyla kendini kanıtlayan Rudd, Hirsch’le güzel bir ikili oluştururken filmi de güzel bir seviyeye taşıyor.

Her şeyin oldukça sıradan başladığı yol işinde iki farklı yaş aralığında olması sebebiyle iki farklı karakteri tanıma fırsatı yakalıyoruz. Tek amacı kızlarla yatmak olan, iş arkadaşı Alvin’in kardeşi Lance’le sevgilisiyle sıradan ve tatlı bir hayat yaşamanın hayallerini kuran Alvin’in işleri Alvin’in kız arkadaşıyla ayrılmasıyla bozuluyor. Bu noktadan itibaren hayatın anlamını sorgulamaya  başlayan ikili çareyi sarhoş olmakta buluyorlar.

David Gordon Green’in ağır çekimlerinin Explosions in the Sky ve David Wingo’nun uyumlu müzikleriyle harmanlandığı filmdeki karakterler tamamen hayatından içinden gelen basit karakterler. Bu da filmi oldukça basit bir zeminde ilerlemesini sağlayarak filmin eğlenceli yapısını daha yükseğe taşımakta. Kısaca filmin en büyük avantajı filmin bu özelliğinden kaynaklanıyor.

Berlin Film Festivali Ödülleri

  • Gümüş Ayı En İyi Yönetmen: David Gordon Green

Yönetmen: David Gordon Green
Senaryo: David Gordon Green, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
Oyuncular: Paul Rudd, Emile Hirsch
Orijinal Müzik: Explosions in the Sky, David Wingo
Görüntü Yönetimi: Tim Orr
Kurgu: Colin Patton
Süre: 94 dk.
Ülke: ABD

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...