warcraft-filmdoktoruYıllar önce (2003) oyunlarını oynarken keşke filmi olsa da izleyebilsek dediğim “Warcraft” efsanesinin beyazperdeyle buluşması 2016’yı buldu. Tabii benim yıllar önceki hevesimden çok da bir eser kalmadı ne yazık ki. Yine de filminin çekileceğini duyduğumda az da olsa sevindiğimi belirtmem gerek. Yönetmenlik koltuğunda da Duncan Jones’un olduğunu duyunca beklentilerim hiç yoktan filizlendi. Gel gelelim “Warcraft: The Beginning / Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması”, gerçekten olabildiğince başarısız bir yapım olarak tarihe adını yazdırmayı başarmış.

Duncan Jones’un kariyerinin en başarısız filmi olarak adlandırılabilecek “Warcraft”da bir filmi kötü yapan her unsur mevcut. Ucuz diyaloglar, yanlış ve yeteneksiz oyuncu tercihleri, klişe sahneler ve derinliği olmayan karakterler başta olmak üzere oldukça sıkıcı bir 2 saat sunuyor seyirciye. “The Lord of the Rings / Yüzüklerin Efendisi”ni örnek aldığın her sahnesinden belli olan filmdeki oyuncu tercihleri o kadar yanlış ki hiçbir karaktere yakınlık kuramamakla beraber karakterlerin bulundukları mevkilere de inanamıyorsunuz. Örnek olarak üstündeki devasa zırhında kaybolan kral rolündeki Dominic Cooper gerçekten filmin en zayıf halkası. Normal diyaloglarda bile inandırıcı olamıyor. Filmin ana karakteir Lothar’ı oynayan Travis Fimmel film boyunca uyuşturucu almış bir şekilde ordan oraya dolanıyor. Yüzü normal zamanlarda bile acı çekiyor izlenimi veriyor. Yüce büyücü rolünde Ben Foster ise rolünü fazla ciddiye aldığı için dikkat dağıtıcı unsur olarak öne çıkıyor. Öte yandan, büyücü rolündeki Ben Schnetzer de rolü için çok genç bir yüze sahip ve rolünde inanılmaz sırıtıyor. Kısaca hiçbir oyuncu ne yazık ki organik hissi vermiyor rollerinde. Karakterlerin birbirleriyle olan diyalogları çok yapay olunca karşımıza zorlama bir yapım çıkıyor haliyle. Filmi izlerken bir ara sinemadan çıkmayı bile düşündüm.

Filmin hikayesi de oldukça basit. Oyunun takipçilerinin bilebileceği “Frozen Throne” gibi harika bir hikaye varken yeşil büyünün etkisi yüzünden insanlara savaş açan Ork’ları işlemeyi tercih eden filmde Ork’lar kötü büyücünün etkisinde insanların dünyasına geliyorlar ve işgale başlıyorlar. İnsanlar da buna karşı koyuyor. İçlerinden bir Ork bu durumun farkında olduğu için insanlarla kötü büyücüye karşı çıkıyor vs. Hiçbir karaktere sempati duyamadığımız filmde yaşanan trajik olarak adlandırılabilecek olaylar da hiç etkili olmamakla beraber fazlasıyla klişe. Görsel efektlerin öte yandan bir yere kadar oldukça iyi olduğunu söylemek gerek. Özellikle tamamı CGI olan Ork’ların gerçekçi tasarımları oldukça başarılı; fakat bu da karakterlerin seyirciyle yakınlık kuramamasının kurbanı oluyor.

Sonuç olarak; kötü bir filmin neredeyse tüm özelliklerini barındıran “Warcraft: The Beginning / Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması”, yanlış ve yeteneksiz oyuncu tercihleri ve aceleye gelmiş klişe hikayesiyle ne yazık ki beklenileni vermekten çok ama çok uzakta. Sorumlusu Duncan Jones mu bilemem ama belki de “Warcraft” sinemaya uyarlanmaması gereken bir yapımdır.

Yönetmen: Duncan Jones
Senaryo: Duncan Jones, Charles Leavitt
Oyuncular: Travis Fimmel, Paula Patton, Ben Foster
Orijinal Müzik: Ramin Djawadi
Görüntü Yönetimi: Simon Duggan
Süre: 123 dk.
Ülke: ABD

NOT: F

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...