the-spectacular-now-filmdoktoru“Ain’t Them Bodies Saints / Ölümsüz Aşk” ve “Fruitvale Station / Son Durak” ile başladığımız Sundance Film Festivali film incelemerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu seferki konuğumuz ise bu yılın “The Perks of Being a Wallflower / Saksı Olmanın Faydaları” olduğunu düşündüğüm Sundance Film Festivali’nde oyuncu performansları dalında Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen “The Spectacular Now / Şu An Muhteşem”.

Sundance Film Festivali’ni her zaman saklı hazine olarak görmüşümdür. Yılın izlemeye değer hatta kaliteli bir çok filmi bu harika bağımsız filmler festivalinden çıkmakta. Bu sene de tahmin ettiğim gibi birden fazla kaliteli film seyircinin ilgisini beklemekte. “Son Durak”ın başında geldiği bu listenin göze çarpan filmlerinden biri de “The Spectacular Now / Şu An Muhteşem”di. Sevgilisinden yeni ayrıldığı için bunalıma girmiş alkolik lise son sınıf öğrencisi Sutter’ın (Miles Teller) olgunlaşma sürecinin anlatıldığı filmde Sutter’ın ailevi ve gelecek sorunlarına da yakından bakma fırsatı buluyoruz. Tim Tharp’ın aynı adlı romanından “500 Days of Summer / Aşkın 500 Günü” (2009) yazarları tarafınca kaleme alınan filmin yönetmenlik koltuğunda James Ponsoldt bulunuyor. Başrollerinde ise “The Descendants / Senden Bana Kalan” (2011) ile tanınan Shailene Woodley ve genellikle gençlik filmlerinde rol alan Miles Teller bulunuyor.

Sutter (Miles Teller) ve Aimee (Shailene Woodley)
Sutter (Miles Teller) ve Aimee (Shailene Woodley)

Sadece annesiyle yaşayan Sutter’ın kız arkadaşından ayrılması onu oldukça sarsmıştır. Tam bu sırada okuldaki diğer öğrenciler tarafından Aimee’ye tanışan Sutter, her ne kadar olaya ciddi bakmasa da zamanla ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Derslerine hiç çalışmayan ve sevdiklerini üzmekten hiç çekinmeyen Sutter’ın Aimee’yle başlayan olgunluk yolcuğu gittikçe değişik bir hal alır. Tabii bu sırada bebekken evi terkettiği için annesi ve kız kardeşinin görüşmesini yasakladığı babasını merak etmeye başlayan Sutter’ın babasını bulmak istemesi olgunluk sürecinde oldukça önemli bir rol oynayacaktır.

Başroldeki oyuncuların harika kimyasıyla oldukça tatlı ve sıcak bir seyir keyfi sunan “Şu An Muhteşem”i “Saksı Olmanın Faydaları”na göre daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Taciz gibi çok uçuk bir olayı anlatmak yerine daha olası ve genel olayları işlemeyi tercih eden filmde Sutter’ın kız arkadaşından ayrılmasıyla başlayan hikayesini açıkçası daha gerçekçi buldum. Gerçi lise öğrencilerin altında bulunan ışıldayan arabalar veya özgür partiler bu filmde de var, ama sonuçta bunlar gençlik filmlerinin olmazsa olmazları. Ayrıca, filmin yazarları zaten bu tür öğeler sadece filmin ilk yarısında yer vermeyi tercih ederek, ikinci yarıda filmin alt temasına yatırım yapmayı tercih etmişler. Kısaca, oldukça sade ve bilindik bir şekilde açılış yapan “Şu An Muhteşem”de aynı ana karakteri Sutter gibi gittikçe olgunlaşıyor. Hele ki filmin finali tek kelimeyle harikulade. Açıkçası filme bundan iyi bir final düşünemiyorum.

“Şu An Muhteşem”in alt temasında işlenen konuların türünün diğer örneklerine göre biraz daha zengin ve realist olması filmin en göze çarpan tarafı olsa gerek. Özellikle ilk kez aşkı tadan Aimee’nin Sutter’a olan hastalık derecesindeki bağlılığı oldukça gerçekçi. Filmde Sutter yanlış bir şey yapmasına rağmen Aimee’nin o anda sadece Sutter’ı düşünüp ilişkilerini yoluna koyma çabası seyircinin içine işliyor adeta. Filmin türünün diğer örnekleriyle olan farkı bununla bitmiyor tabii. Sutter’ın babasıyla ilişkisinin yanı sıra karakterin kendini keşfetme yolundaki adımları seyirciye sunan filmde karakterin hayatındaki herkesi yüz üstü bıraktığının farkına vardığı sahne filmin tepe noktasını oluşturuyor. Bu da yukarıda da bahsettiğim gibi “Şu An Muhteşem”i başka bir seviyeye taşımakta.

Sutter (Miles Teller) ve Aimee (Shailene Woodley)
Sutter (Miles Teller) ve Aimee (Shailene Woodley)

Sonuç olarak oldukça sıradan başlamasına rağmen ikinci yarısıyla beklenmedik bir olgunluğa erişerek seviye atlayan “The Spectacular Now / Şu An Muhteşem”, bağımsız türün başarılı örneklerden biri. Bu yılın “Saksı Olmanın Faydaları” olarak tanımlayabileceğim filmin gerçekçi yapısı ise filmin en öne çıkan özelliklerinin başında geliyor. Yılın kesinlikle kaçırılmaması gereken yapımlarından.

Yönetmen: James Ponsoldt
Senaryo: Scott Neustadter ve Michael H. Weber (senaryo), Tim Tharp (roman)
Oyuncular: Miles Teller, Shailene Woodley, Kyle Chandler
Orijinal Müzik: Rob Simonsen
Görüntü Yönetimi: Jess Hall
Kurgu: Darrin Navarro
Süre: 95 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...