SALAK MİLYONER (1974)

0
3437

Salak_Milyoner-filmdoktoruSalak karakter geleneğini sürdüren “Salak Milyoner”, zengin oyuncu kadrosu ve mizahı ile türünün güzel örneklerinden biri. Başrollerinde Kemal Sunal, Metin Akpınar, Zeki Alasya ve Münir Özkul’un bulunduğu filmde yönetmen Ertem Eğilmez kalitesini gösteriyor.

Adını “Köyden İndim Şehire” (1974) olarak bildiğim “Salak Milyoner”, dört kardeşin babalarının ölmeden önce gizli bir hazineyi miras bıraktığını söylemesi üzerine İstanbul’a gitmelerini konu alıyor. İstanbul’a gelmeleri üzerine şehrin zor şartlarına adapte olamayan kardeşler, ellerindeki basit haritayla alakası olmayan yerlere gidiyorlar. Uzun bir arayıştan sonra hazinenin İstanbul’da kaldıkları evin altında olduğunu öğrenen kardeşler evi kazmaya başlıyorlar.

Eğilmez’in diğer filmlerinde olduğu gibi toplumsal konulara da değinen film, özellikle paranın toplum üzerine olan etkisine yoğunlaşıyor. Filmde kardeşlerin olmayan altın için kavga etmeleri ve parayı paylaşmamak için kimseye söylememeleriyle bu durumu güzel bir şekilde anlatan “Salak Milyoner”, toprak altın benzetmesiyle de dikkat çekiyor.

Filmin mizah dozu Eğilmez’in diğer filmlerine göre biraz daha aşağı seviyede olmasına rağmen güldürmeyi başarıyor. “Salak Milyoner”, hazineyi arayan kardeşlerin Taksim’in ortasını kazmaya çalışmaları ve randevuevinde basılmalarıyla seyirciyi güldürürken, Saffet’in yatağa atlamasıyla evin yıkılmaya başladığı sahne resmen karın ağrıtıyor. Öte yandan, film kazı sırasında futbol sahasının altından Kayserispor maçına çıktıkları sahneyle ve sonrasındaki “ıh ıh Gayseri” tezahuratıyla da unutulmaz bir sahneye imza atıyor.

Özetlemek gerekirse; Eğilmez’in “Süt Kardeşler” ve “Şaban Oğlu Şaban” gibi filmlerine göre daha az güldüren, ama türünün başarılı örneklerinden biri olan “Salak Milyoner”, zengin oyuncu kadrosuyla göz dolduran bir yapım.

Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Sadık Şendil
Oyuncular: Kemal Sunal, Meral Zeren, Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Perran Kutman, Adile Naşit
Süre: 84 dk.
Ülke: Türkiye

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...