frankenweenie-filmdoktoruTim Burton yıla “Dark Shadows / Karanlık Gölgeler” (2012) ile belki pek de iyi bir başlangıç yapmamış olabilir, ama her şeyi unutun; çünkü Burton yeni animasyonu “Frankenweenie” ile seneyi harikulade bir şekilde bitiriyor.

Burton’ın 1984 yılında çektiği aynı adlı kısa filminden uyarlanan “Frankenweenie”, Burton’dan beklenen yaratıcılığı tam anlamıyla gösteren, yılın en iyi animasyonlarından biri. Stop-motion tekniği ile çekilmiş ilk siyah beyaz animasyon olma özelliği taşıyan film, zekice yaratılmış karakterleri ve konusuyla seyircinin içini sıcacık yapan hem duygusal; hem de eğlenceli bir yapım.

Adından da anlaşılacağı üzere konu olarak 1931 yılındaki “Frankenstein” filmini baz alan “Frankenweenie”, Burton’ın sevdiği ve ilham aldığı şeyleri bir arada bulunduruyor. Baş karakterin adının da Victor Frankenstein olduğu filmde Victor, çok sevdiği köpeği Sparky’i kaybetmesi üzerine onu fizik derslerinin yardımıyla canlandırken film, hayvan sevgisini oldukça güzel bir şekilde işleyerek zaman zaman gözleri dolduruyor. Bunun yanında, hayvan sahibi izleyicilerin karakterlerle daha iyi empati kuracağına inandığım filmi Burton’ın kalbini vererek hazırladığı her karesinden belli.

Frankenstein Ailesi
Frankenstein Ailesi

Filmin öne çıkan en önemli özelliği zekice yaratılmış karakterleri. Burton’ın yarattığı karakterler öyle tatlı ki, her birini sevmemek mümkün değil. Filmin baş karakteri -köpeği Sparky’i tüm kalbiyle seven- Victor ile küçük Dr.  Frankenstein’ı resmeden yönetmen, köpek Sparky ile de oldukça akıllı ve sevimli bir karaktere imza atmış.

Yönetmenin aynı hassasiyeti Victor’ın okul arkadaşlarına da gösterdiği filmde karakterler Burton’ın sevdiği eski korku filmi ikonlarını ve aktörlerini temsil ediyor. Büyük şatoların kambur uşaklarını andıran Edgar ile ürkütücü gibi görünen, ama oldukça masum ve tatlı bir karaktere imza atan Burton, Winona Ryder’ın seslendirdiği Elsa Van Helsing ile de “Dracula” (1931) filmlerinden tanınan vampir avcısı Dr. Van Helsing’e gönderme yapıyor. Nassor’ın Boris Karloff’u andıran görüntüsüyle hem Frankenstein’ın canavarına; hem de “Mummy / Mumya” 1932) filmine gönderme yapan Burton, Toshiaki’nin komik Japon aksanıyla da filme renk katıyor. Bunun yanında Garip Kız’ın kedisiyle fazlasıyla tatlı bir karaktere imza atan Burton, Mr. Rzykruski karakteri ile Vincent Price’a, filmde gösterdiği “Dracula” film kesitleriyle de Christopher Lee’ye saygılarını iletiyor. Bu arada animasyonun siyah beyaz olması da zaten eski korku filmlerine yapılmış başlı başına bir gönderme.

Frankenstein
Frankenstein

Stop-motion tekniğini “Corpse Bride / Ölü Gelin” (2005) filminde olduğu gibi ustalıkla kullanan yönetmenin sanat yönetimi de görsel açıdan oldukça zengin. Karakterlerin giysilerinden evlerine kadar her şeyin detaylı şekilde tasarlandığı filmde canavar tasarımları da bir o kadar yaratıcı. Burton, dev kaplumbağa ile oldukça ilginç bir karaktere imza atarken, “Godzilla”ya (1954) da göndermesini yapıyor. Bunlara ek olarak mumya hamster Colossus’un mizansen girişi ve “Gremlin”leri (1984) andıran deniz yaratıklarının terörü gerçekten görülmeye değer.

Tim Burton’ın orijinal fikrinden uyarlanmasına rağmen bunca korku elemanını bir arada bulunduran “Frankenweenie”nin tamamen orijinal bir animasyon olduğunu söylemek doğru olmaz; fakat gücünü klasik korku filmlerinden alan bu animasyonu eski filmleri izledikten sonra izlemek gerçekten güzel bir deneyim. Öte yandan, hem yetişkin; hem de genç yaş izleyici kitlesine yönelik olan film, duygusal ve eğlenceli bir animasyon olmasının yanında bir o kadar da karanlık bir görüntü yönetimine sahip.

Sparky
Sparky

Sonuç olarak Tim Burton’ın en iyi filmlerinden biri olan “Frankenweenie”, stop-motion tekniğinin ustalıkla kullanıldığı kaliteli bir animasyon örneği. Burton’ın zevklerini bir arada bulundurmasının yanında yönetmenden beklenen yaratıcılığı da gösteren film, zaman zaman gözleri doldurmasına rağmen gotik havasıyla senenin en tatlı filmi.

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Animasyon: Tim Burton

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Leonard Ripps (eski senaryo), Tim Burton (fikir), John August (senaryo) 
Oyuncular: Winona Ryder, Catherine O’Hara, Martin Short, Martin Landau
Orijinal Müzik: Danny Elfman
Süre: 87 dk.
Ülke: ABD

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...