rise_of_the_guardians_filmdoktoruÖzellikle son yıllarda yaptığı “Kung Fu Panda” (2008), “How to Train Your Dragon / Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” (2010) ve “Puss in Boots / Çizmeli Kedi” (2011) gibi animasyonlarla Pixar’ı yakalamaya başladığına inandığım DreamWorks’un bu seneki filmi ne yazık ki stüdyo için kaçırılmış bir fırsat olmuş. Zengin karakterlerine rağmen bozuk hikaye anlatımı ve olay örgüsü yüzünden beklenileni veremeyen “Rise of the Guardians / Efsane Beşli”, sadece genç izleyici kitlesi düşünülerek hazırlanmış hissi veriyor. Seslendirme kadrosunda Chris Pine, Hugh Jackman, Alec Baldwin ve Jude Law’un bulunduğu animasyonun Altın Küre (ve muhtemel Oscar) adaylığı bulunmakta.

Filmin konusu çocukların hayallerini koruyan Noel Baba, Uyku Perisi, Diş Perisi ve Paskalya Tavşanı’nın aralarına Jack Frost’u alarak Öcü’ye karşı verdikleri mücadeleden ibaret. Üç boyutlu olmasından ötürü gereksiz kovalamaca sahnelerine ağırlık verilen filmde senaryonun güçlü olmadığını ekipte anlamış olacak ki, filmi uzatmak için ellerinden geleni yapmışlar. Noel Baba’nın oyuncakları nasıl yaptığını anlattığı sahne gibi konuyla uzaktan yakından alakası olmayan sahneler filmin hızını yavaşlatırken seyirciyi de sıkıyor. Paskalya ve Noel gibi kültürel öğelere değinirken bir yandan da durmadan bilgi veren “Efsane Beşli”, sanıyorum çocuklara bu tür kültürel öğeleri aşılamak için hazırlanmış.

Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı (Hugh Jackman), Noel Baba (Alec Baldwin), Diş Perisi (Isla Fisher) ve Jack Frost (Chris Pine)
Uyku Perisi, Paskalya Tavşanı (Hugh Jackman), Noel Baba (Alec Baldwin), Diş Perisi (Isla Fisher) ve Jack Frost (Chris Pine)

Görsel açıdan oldukça renkli bir sanat yönetimine sahip olan “Efsane Beşli”, teknolojik anlamda başarılı bir animasyon. Özellikle buzlu ve kumlu sahnelere bayıldım. Filmin karakter tasarımları ise genel olarak güzel; fakat Noel Baba ve Jack Frost’u yeterince güzel bulmadığımı belirtmeliyim. Öncelikle Noel Baba’nın neden Rus aksanına sahip olduğunu anlayamadım. Üstüne bir de Alec Baldwin’in abartı seslendirmesi devreye girince karaktere ısınmak gerçekten çok zor. Jack Frost’un görüntüsünün ise “Game of Thrones”un şeytani çocuk kralı Joffrey’den hiç bir farkı yok. Nitekim sonuç böyle olunca diziyi izleyen kesim için Frost’u sevmek biraz zaman alacak gibi. Öte yandan, Hugh Jackman Avustralya asıllı Paskalya Tavşanı’nı gayet güzel bir şekilde seslendirirken, Öcü’yü seslendiren Jude Law ise harikalar yaratmış.

Aksiyonun başlamasıyla eğlendirmesini bilen filmde anlatılmak istenilen şeyler ise oldukça hoş. Ay tarafından seçilen Jack Frost’un kendini gardiyan olarak görebilme süreciyle özgüven kavramına değinen animasyon, başarının özgüven olmadan gelemeceğinin altını çiziyor. Ayrıca çocukların karakterleri sadece inandığı takdirde görebildiği bu evrende ancak bir şeye inanıldığı takdirde gerçek olabileceği söylenmekte. Tabii Frost’un diğer gardiyanlara göre daha az bilinmesi de onu görünmez yapmakla beraber karakterin bu duruma çözüm bulabilmesi için önce kendini kabul etmesi gerektiği de işleniyor. Filmin tamamiyle genç izleyici kitlesi için yapıldığı göz önünde bulundurursak çocukların kabuslardan korkmamalarını sağlamak için de “Efsane Beşli” elinden geleni yapmış durumda.

Jack Frost (Chris Pine), Paskalya Tavşanı (Hugh Jackman), Noel Baba (Alec Baldwin) ve Uyku Perisi
Jack Frost (Chris Pine), Paskalya Tavşanı (Hugh Jackman), Noel Baba (Alec Baldwin) ve Uyku Perisi

Yılın sınıfı geçen animasyonlarından biri olan “Rise of the Guardians / Efsane Beşli”, renkli sanat yönetimi ve karakterlerine rağmen DreamWorks’un önceki filmlerine kıyasla zayıf bir film. Tamamen genç izleyici kitlesi için yapılmış olmasına rağmen yetişkinleri de yeri geldiğinde eğlendiren animasyonun amacı ise Noel Baba ve Paskalya Tavşanı gibi kültürel öğeleri çocuklara aşılamak.

Yönetmen: Peter Ramsey
Senaryo: David Lindsay-Abaire (senaryo), William Joyce (kitap)
Oyuncular: Hugh Jackman, Alec Baldwin, Isla Fisher, Chris Pine, Jude Law
Orijinal Müzik: Alexandre Desplat
Süre: 97 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...