captain-america-civil-war-filmdoktoru“Avenger: Age of Ultron / Yenilmezler: Ultron Çağı”yla beraber hedef kitlesini çizgi roman hayranlarına çeken Marvel’ın “Guardians of the Galaxy / Galaksinin Koruyucuları” dışında yavaştan filmlerinin aynı hissedildiği şu zamanlarda ne gibi yeni bir filmle geleceklerini açıkçası çok merak ediyordum. “Captain America: Civil War / Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” ilk açıklandığında da pek heveslenmediğimi söylemeliyim. Sonuç ise tam tersi oldu. “Kahramanların Savaşı” hayal kırıklığı yaratmamakla beraber bence Marvel’ın da en iyi ve en özgün filmlerinden biri. Bu arada inceleme sürprizbozanlar içerebilir.

Öncelikle “Kaptan Amerika” üçlemesi diye bir şey bulunmadığını açıklığa kavuşturmak istiyorum. Çünkü ilk ve ikinci film arasında “The Avengers / Yenilmezler” bulunmakla beraber filmde bulunan karakterler sebebiyle son filmi üç “Iron Man / Demir Adam”, iki “Yenilmezler” ve bir “Ant-Man / Karınca-Adam” filmi izlemeden izlemeniz mümkün değil. Bu yüzden “Kaptan Amerika” üçlemesinin son filmi ne yazık ki diyemeyeceğim “Kahramanlar Savaşı” için.

Sevilen karakterleri bir araya getirerek çizgi roman hayranlarını mest eden filmde “Captain America: The Winter Soldier / Kaptan Amerika: Kış Askeri”yle ortaya çıkan Steve Rogers’ın en yakın arkadaşı Bucky, şüpheli suikastler dolayısıyla devlet tarafından göz altına alınmak istenmektedir. Bu arada daha önceki filmlerde de görüldüğü gibi Yenilmezler’in dünyayı kurtarma çabaları hep büyük felaketlere yol açtığı için devlet Yenilmezler’i bünyesine almak istemektedir. Rogers, arkadaşına inandığı için ve bu anlaşmayı istemediği için sisteme karşı çıkar ve Yenilmezler kendilerini birbirlerine karşı bulur.

Marvel önceki filmlerde karakterleri seyirciye o kadar güzel işlediki hiçbir karakter filmde sırıtmıyor. Buna ek olarak ekibe Black Panther / Kara Panter ve Spider-Man / Örümcek-Adam’ın girmesi filmi bir üst seviyeye çıkarıyor. Black Power‘ın temsili Kara Panter karakteriyle Marvel sadece siyahi izleyicileri mest etmekle kalmıyor; tüm hayranlara da harika bir karakter sunuyor. Marvel’ın haklarını sonunda satıl aldığı Örümcek-Adam da bir o kadar şahane. Karakterlerin hikayeye eklenişi o kadar güzel ki sanki yıllardır izliyormuşuz etkisi yaratıyor. Zaten filmin de en iyi sahnesi tartışmasız hava alanı kapışması sahnesi. Karınca-Adam’ın bir anda Dev Adam’a dönüşmesiyle seyirciye fazlasıyla eğlenceli bir seyir keyfi sunan filmde karakterler arasındaki espriler şahane. Hatta Örümcek-Adam’ın Kış Askeri’nin metal koluna şaşırdığı sahnede çok güldüm.

Filmin aksiyon sahneleri oldukça başarılı. Buna rağmen filmin dijital olarak çekilmiş olduğu filmin özellikle aksiyon sahnelerinde fazlasıyla sırıtıyor. Bu yüzden aksiyon sahnelerinde çok organik bir his alamadım. Buna rağmen filmin finaliyle Demir Adam karakterini daha da derinleştiren aile temasını ve gerçekleri öğrendiği sahnedeki Robert Downey Jr.’ın performansını çok başarılı buldum.

Özetlemek gerekirse; 2008 yılında “Demir Adam”la başlayan Marvel evreninin meyvelerini toplayan bir yapım olan “Captain America: Civil War / Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı”, sevilen karakterlerin kendi içindeki savaşı odak noktasına alarak diğer Marvel filmlerinden kendini ayıran yılın en iyi filmlerinden biri. Hatta belki de en iyi Marvel filmi. Kara Panter ve Örümcek-Adam karakterlerini seyirciyle buluşturarak seriye bambaşka bir ivme kazandıran filmde oyuncuların birbirleriyle olan kimyası gerçekten görülmeye değer.

Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Senaryo: Christopher Markus, Stephen McFeely
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Don Cheadle, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Daniel Brühl, Tom Holland
Orijinal Müzik: Henry Jackman
Görüntü Yönetimi: Trent Opaloch
Süre: 147 dk.
Ülke: ABD

NOT: A-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...