Ant-Man_filmdoktoru“Avengers: Age of Ultron / Yenilmezler: Ultron Çağı” ile artık Marvel’a doyduğumu söylemeye başladığım sıralarda vizyona giren “Ant-Man / Karınca-Adam” açıkçası ben de harika bir etki yarattığını belirtmeliyim. Tek süper kahramanlı eski minimal Marvel çizgi roman filmleri havasını tekrardan seyirciyle buluşturarak çizgi roman severlerden çok herkese hitap eden filmde en güzel şey ise ana karakterin küçülebilme özelliği. Bu özgün özelliğiyle diğer Marvel karakterlerinden rahatlıkla ayrılan “Karınca-Adam”, mizah dolu diyaloglarıyla seyirciyi eğlendirmesini biliyor.

Dr. Hank Pym’in (Michael Douglas) yıllar önce yarattığı kostüme yeni halef aradığı filmde yetenekli ama başarısız hırsız Scott Lang (Paul Rudd) Pym’in sınavını geçmeyi başararak yeni Karınca-Adam olmaya hak kazanır. Bu zamana kadar karakterin kızını çok seven bir baba olduğunu göstererek seyirciye yakınlık kurmayı başaran film, Scott’ın kostümü giymesiyle yavaştan ilk Demir Adam filmi olan “Iron Man / Demir Adam” filminin hikayesine benzemeye başlıyor ki bu da filmin en büyük zayıf noktası. Kısaca, aynı “Demir Adam”da olduğu gibi kostüm teknolojisi kötü karakterin eline düşer ve kötü karakter teknolojiyi biraz daha geliştirerek süper askerler yaratmak ister. Gerisini de zaten tahmin edebiliyorsunuzdur.

“Karınca-Adam” küçülme ve büyüme özelliğine sahip karakteriyle kendini Marvel evreninde ayrı bir noktaya koymayı başarıyor. Zaten bunu aksiyon sahnelerinde de görmek mümkün. Özellikle finaldeki oyuncak tren savaşı tek kelimeyle şahane. Mizah dozunun film boyunca harika bir şekilde ayarlandığı filmin özellikle bu sahnesinde gülmekten bayılıyorsunuz. Tabii bunda Karınca-Adam için mükemmel bir tercih olduğunu gösteren Paul Rudd’un katkısı oldukça fazla. Michael Douglas ve Evangeline Lilly de karakterleri için başarılı tercihler olarak göze çarpıyor. Michael Pena’nın susmayan karakteri ise filmin gizli mizah silahı.

Görsel efektlerin epey başarılı olduğu filmin minik karakterleriyle ortaya çıkan minimal yapısı çoklu karakter içeren Marvel filmlerine göre seyirciye daha rahat bir seyir keyfi ortaya sunuyor. Sonuçta birden fazla karakteri ve hikayeyi takip etmek zorunda kalmadığınız için filme daha rahat odaklanıyorsunuz. Film, jenerik sonrası sahnesinde ortaya çıkan Wasp karakteriyle de gelecek filmler için heyecan yaratmasını biliyor.

Sonuç olarak “Ant-Man / Karınca-Adam”, benzer hikayesine rağmen minimal özellikler taşıyan ana karakteriyle seyirciye özgün bir çizgi roman uyarlaması sunmayı başaran yılın en tatlı ve başarılı yapımlarından biri. Mizahi dozuyla fazlasıyla eğlenceli bir seyir keyfi sunan filmde Paul Rudd başta olmak üzere tüm kadronun birbirleriyle olan kimyası gerçekten harika.

Yönetmen: Peyton Reed
Senaryo: Christopher Markus, Stephen McFeely
Oyuncular: Paul Rudd, Michael Douglas, Corey Stoll, Evangeline Lilly, Anthony Mackie, Michael Peña
Orijinal Müzik: Christophe Beck
Görüntü Yönetimi: Russell Carpenter
Süre: 117 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...