Batman-The-Killing-Joke-filmdoktoruDC’nin bu aralar daha çok animasyonlarıyla gündemde olduğunu söylemek daha doğru olur. Zira DC animasyonları filmlerinden şu aralar daha başarılı. Bu sene Alan Moore’un ölümsüz Batman çizgi romanı olan “The Killing Joke / Öldüren Şaka”nın animasyon olarak çekileceğini duyunca nasıl heyecanlandığımı anlatamam. Bir de buna animasyona 18 yaş sınırı eklendiğini duyunca herhalde harikulade korkuyucu bir uyarlama bizi bekliyor diye düşünerek beklentim iyice artmıştı. Sonuç ise ne yazık ki DC filmlerinden aşina olduğum o hayal kırıklığı hissini bir kez daha yaşamak oldu.

“Öldüren Şaka”yı iki bölümde halinde incelemek aslında yapılacak en güzel şey. Filmin hayal kırıklığı yaratan kısmı çizgi romanda olmayan, tamamen DC animasyon evrenine devamlılık sağlayan bir ön hikayeyle başlıyor olması. Batgirl’in Batman’e aşık olduğu ve Batman’in onu durmadan sınırlamasına şahit olduğumuz bu ilk bölümde aniamsyon Batgirl’in başına geleceklere hazırlamaya çalışıyor seyirciyi. Ve yaklaşık 40-45 dakika sonra asıl çizgi roman uyarlaması olan “Öldüren Şaka” başlıyor ve animasyon harika bir hal alıyor. Ama oraya gelene kadar filmin gerçekten fazlasıyla zayıf bir çizgi çizdiğini belirtmek gerek. Kısaca, hem DC animasyon evrenine devamlılık hem de filmi uzatabilmek için yapılmış bu hamlenin artılarından çok eksilerinin olduğunu düşünüyorum; çünkü animasyon isminin yarattığı beklentiyi ilk bölümle fazlasıyla harcıyor. Hatta ben film başladığında bir an acaba yanlış animasyonu mu izliyorum bile düşündüm. Öte yandan, filmin yaş sınırlık bir tarafı da pek bulunmuyor.

Kısaca, eseri merak edenlerin izleyeceği bir uyarlama olan “Batman: The Killing Joke / Öldüren Şaka”, ikinci yarısıyla eğlendirmeyi bilen bir animasyon. Kevin Conroy ve Mark Hamill’in seslendirmesi ise filmin en büyük artısı.

Yönetmen: Sam Liu
Oyuncular: Kevin Conroy, Mark Hamill, Tara Strong
Süre: 76 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...