33. İstanbul Film Festivali
33. İstanbul Film Festivali

black-coal-thin-ice-filmdoktoruYılın ilk önemli festivali olarak nitelendirebileceğimiz Berlin Film Festivali filmlerinin sinemaseverlere olan katkısı tartışılamayacak kadar fazla. Ülkemizde festivaller yoluyla izleme fırsatını bulduğumuz festival filmlerinden en önemlilerini ise İstanbul Film Festivali’nde izleme şansı bulmak gerçekten hoş. Üstüne üstlük festival programında bir de 64. Berlin Film Festivali’nde En İyi Film Altın Ayı Ödülü’nü alan filmin bulunması festival izleyicisine hediye etkisi yarattı.

33. İstanbul Film Festivali’nde “kesinlikle” izlemek istediğim 3 filmden biri olan “Bai Ri Yan Huo / Black Coal, Thin Ice / İnce Buz, Kara Kömür”ün en önemli özelliği kuşkusuz festivalin favorisi olarak görülen “Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli”ni geçerek Altın Ayı’yı kucaklamasıydı. Geçen sene “Child’s Pose”un onurlandırıldığı festivalde bu senenin büyük ödülü alan film, her ne kadar “Büyük Budapeşte Oteli” kadar muhteşem olamasa da Uzak Doğu sinemasının oldukça başarılı örneklerinden biri oldu bir gerçek. Eski Hollywood filmlerindeki dedektiflik hikayelerini aratmayan ama bunu yaparken de minimalist tutumuyla dikkat çeken “İnce Buz, Kara Kömür”, daha ilk dakikadan itibaren seyircide merak uyandırmayı başaran bir film. Çince’den Türkçe’ye tam karşılığı “Gündüz Havai Fişekleri” anlamı taşıyan filmin başrolünde rolü için 44 kilo alan Liao Fan bulunuyor.

Zhang Zili (Liao Fan)
Zhang Zili (Liao Fan)

Kömür ocağında bulunan ceset parçalarıyla açılış yapan film, 4-5 senelik bir seri cinayet soruşturmasını konu alıyor. Ana karakterimiz polis Zhang Zili’nin (Liao Fan) bu uzun süreçte yaşadığı talihsiz ve gerilim dolu olaylara tanıklık ettiğimiz filmde cinayetlerin aynı şekilde belli aralıklarla devam etmesi soruşturmanın bir türlü kapanmamasını sağlıyor. En yakın arkadaşı Wang’le katile gittikçe yaklaşmaya başlayan Zhang, cinayetler arasındaki benzerliği görmesiyle ilginç ve cesur bir stratejiye girişir. Getirileri kadar götürüleri de olacak bu stratejinin asıl hedefi ise yıllar önce aynı soruşturma yüzünden gözleri önünde öldürülen arkadaşları yüzünden hapse giren ruhunu serbest bırakabilmek.

Uzak Doğu sinemasından alışkın olduğumuz abartı ve dramatik olaylardan yoksun olduğu için olumlu açıdan şaşırtan “İnce Buz, Kara Kömür”, anlattığı konunun hakkını verdiğini söyleyebilirim. Kendine özgü basık atmosferiyle anlattığı hikayenin ruh durumunu seyircide hissettiren filmde yönetmen ve senarist Diao Yi’nan, yer yer gerilimin hakkını fazlasıyla veriyor. Konusu ve atmosferiyle kara film olarak tanımlanabilecek filmi başarılı kurgusuyla açıkçası tek solukta izliyorsunuz. Ama tabii bu belli bir yere kadar geçerli. Olayların çözülmeye başlamasıyla film ne yazık ki o gizemli havasını yavaş yavaş kaybederek kendini sıradanlığa bırakıyor. Her ne kadar berberdeki tutuklama sahnesi gibi hayrete düşüren sahnelere tanıklık etsek de özellikle havai fişek metaforlu finalin filmin geneline göre biraz da olsa zayıf kaldığı görülüyor.

Liao Fan’a Berlin Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getiren performansıyla kendini gösterdiği filmde Zhang’la şüpheli Wu Zhizhen (Gwei Lun-Mei) arasındaki romantizmin ne kadar gerçekçi olduğu da filmin tartışılması gereken başka bir noktası. Her ne kadar sahip olduğu atmosferi körükleyerek merak uyandırmayı başaran bir yakınlaşma olsa da karakterlerin tutumlarında biraz Uzak Doğu etkisini hissetmek mümkün. Bunu olayların pek gerçekçi olmayan bir şekilde ilerlemesi olarak açıklamak daha doğru olacaktır. Buna rağmen gerilim düzeyini her daim arttırmayı başaran film, bir yandan da sunduğu Çin tasviriyle seyirciye farklı bir seyir sunuyor. Filmde yaşam şartlarından bu tür soruşturmalarda izlenen stratejilere kadar Çin’deki sistem hakkında az çok bilgi sahibi oluyorsunuz.

Zhang Zili (Liao Fan) ve Ekibi
Zhang Zili (Liao Fan) ve Ekibi

Kısaca, 33. İstanbul Film Festivali’nin başarılı filmlerinden biri olan “Bai Ri Yan Huo / Black Coal, Thin Ice / İnce Buz, Kara Kömür”, karanlık görüntü yönetimiyle seyirciyi meraklandırmayı başaran güzel bir Uzak Doğu kara filmi örneği. Liao Fan’ın performansıyla öne çıktığı filmin finali her ne kadar beklentileri tam karşılayamasa da hikayenin işleniş şekli seyirciyi etkilemesini biliyor.

Yönetmen: Diao Yi’nan
Oyuncular: Liao Fan, Gwei Lun-Mei, Xuebing Wang, Yu Ailei
Süre: 106 dk.
Ülke: Çin

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...