42-filmdoktoruIrkçılığın en ateşli yıllarında siyahi vatandaşlara ilham kaynağı olmuş siyahi beyzbol oyuncusu Jackie Robinson’ın hayatını anlatan “42”, eski usül Hollwood biyografi filmi anlatımına sahip eli yüzü düzgün bir film; fakat o kadar eski usül ki, bir yerden sonra filmdeki her şey tahmin edilebilir bir hal alıyor. Anlatıcı bir yazar eşliğinde ana karakterin gittikçe yükseleceği kötü karakterlerin de yerin dibini boylayacağı gibi. Ve tabii filmin sonunda ana karakterin abartı bir müzikle tamamen kahraman haline gelmesi durumunu da unutmamak lazım. Yani bu tür özellikler barındıran başarı öykülerini tekrardan izlemekten sıkılmam diyorsanız, işte bu film tam size göre.

Brian Helgeland tarafından oldukça basit bir şekilde kaleme alındığı her halinden belli olan senaryosuyla seyirciye yeni bir şey sunmayan filmde bulunan karakterler de bir o kadar tek düzeyli. Ama filmin geneline hakim olan düzgün yapı yine de size kaliteli bir sinema keyfi sunmayı başaracaktır. Hollywood her ne kadar aynı konuyu tekrar tekrar işlese de ırkçılığa bu sefer bir de beyzbol alanından inceleme şansı bulmamız da ayrı bir güzel tabii. Bu arada dönem dramı olması sebebiyle sanat yönetimine harcanan emeği görmezden gelmek olmaz. Filmin oyuncularında ise çok matah bir durum yok açıkçası. Filmin başrol oyuncusu Chadwick Boseman, gerçek hayattaki Jackie Robinson’a oldukça benzemesi sebebiyle doğru tercih olmuş. Kendinden beklenileni de yerine getiriyor zaten. Öte yandan, Harrison Ford ne yazık ki Helgeland’ın başarısız yönetimiyle zaman zaman rolünda aşırı derecede sırıtıyor. Onun dışından kadronun geri kalanından bahsetmeye zaten gerek yok. Bu arada Mark Isham’ın müzikleri ise yukarıda da bahsettiğim gibi kahramanlık temasını abarttıkça abartıyor.

Özetlemek gerekirse; seyirciye ırkçılığı beyzbol alanında inceleme şansı sunan “42”, eski usül başarı hikayesi anlatımına sahip olan eli yüzü düzgün, ama sıradan bir biyografi. Beyzbola ve yakın ABD tarihine ilgisi olanlar içinde mutlaka yararlı şeyler bulacaktır.

Yönetmen: Brian Helgeland
Senaryo: Brian Helgeland
Oyuncular: Chadwick Boseman, T.R. Knight, Harrison Ford
Orijinal Müzik: Mark Isham
Görüntü Yönetimi: Peter McNulty, Kevin Stitt
Kurgu: Don Burgess
Süre: 128 dk.
Ülke: ABD

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...