olympus-has-fallen-filmdoktoruHollywood’un hala bu tür filmleri niye çektiğini anlayabilmiş değilim. Belli ki bu tür filmlerin bir izleyici kitlesi bulunmakta ve bu kitlenin haftalık American Legion toplantılarını yapan aşırı vatansever, belki de emekli asker veya gaziden oluştuğunu tahmin etmek pek de zor değil. Bu nedendir ki “Training Day / İlk Gün”ün (2001) yönetmeni Antoine Fuqua’nın yeni “Olympus Has Fallen / Kod Adı: Olympus”un hitap ettiği izleyici kitlesi fazlasıyla limitli. Ondan aslında söylenecek fazla bir şey de yok.

Başka bir Beyaz Saray komplosu filmlerinden biri olan “Kod Adı: Olympus”, özellikle bu tarz filmlerde bolca izlediğimiz tüm klişeleri sonuna kadar kullanan bir propaganda filmi olarak özetlemek mümkün. ABD’nin hedeflerinden birinin Kuzey Kore olduğunun açıkça belli edildiği filmde uzun zamandır gizlice hazırlık yapan Kuzey Kore’li casuslar bir anda Beyaz Saray’ı ele geçiriyor, içeride mahsur kalan muazzam cesur, Rambo-vari bir ajan da herkesi kurtarıyor. Film bu kadar. Aksiyon severleri az çok tatmin etmesi muhtemel filmde patlamalar dışında hiçbir şeye önem verilmediği ise çok açık. Baştaki araba kazası sahnesi dahil olmak üzere bir sürü yerde görsel efektlerin bilgisayar olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Ayrıca, filmin klişleriyle birlikte gelen tahmin edilebilir yapısı da bir yerden sonra filmin kendini tekrar etmesine neden oluyor. Öldürülmek üzere olmalarına rağmen ülkelerinin kodlarını paylaşmayan ülkelerine aşırı sadık Beyaz Saray görevlileri, ABD teröristlerle anlaşma yapmaz gibi sözler ve sonuna kadar savaşan vatanseverler gibi klişeler dışında içeride ABD Başkanı olmasına rağmen sırf kaza yapsın diye kar fırtınasında aşırı hız yapan bir araba ve yakalanmak için her şeyi yavaş yavaş yapan bir terörist gibi detaylar ise gerçekten güldürüyor.

Toparlamak gerekirse Gerard Butler, Aaron Eckhart ve Morgan Freeman’ın başrolünde oynadığı “Olympus Has Fallen / Kod Adı: Olympus” kendini aşırı ciddiye alan yapısı, olması gerektiğinden fazla uzun süresi, tahmin edilebilir klişeleriyle oldukça zayıf bir Hollywood aksiyonu. Filmin milliyetçi tavrı nedeniyle ABD’de sevenleri mutlaka olacaktır, onun dışında bilgisayar oyununu andırmaktan öte gidemiyor.

Yönetmen: Antoine Fuqua
Senaryo: Creighton Rothenberger, Katrin Benedikt
Oyuncular: Gerard Butler, Aaron Eckhart, Morgan Freeman
Orijinal Müzik: Trevor Morris
Görüntü Yönetimi: Conrad W. Hall
Kurgu: John Refoua
Süre: 119 dk.
Ülke: ABD

NOT: F

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...