James Bond Şarkıları özel dosyamızın son bölümünde ise kalan Bond şarkılarını inceleyeceğiz. 24 James Bond filminin sadece 21’i açılış şarkısına sahip olduğundan diğer iki film olan “Dr. No” (1962) ve “On Her Majesty’s Secret Service” (Kraliçenin Huzurunda, 1969) filmlerinin jeneriğinde sadece orkestral Bond müziği kullanıldı. Öte yandan, “Kraliçenin Huzurunda” filmi içerisinde çalan bir parça jenerikte kullanılmamasına rağmen Bond şarkıları arasına girerken aynı durum “Tomorrow Never Dies” (Yarın Asla Ölmez, 1997) ile tekrarlandı.

İşte Film Doktoru James Bond Şarkıları üçlememizin son bölümü:

Dr. No (1961)

Monty Norman tarafından yazılan ve John Barry tarafından yeniden düzenlenen Bond teması, “Dr. No”nun oldukça sade olan açılış jeneriğinde kullanıldı.

On Her Majesty’s Secret Service (1969)

“Dr. No”daki temayı daha üst seviyelere taşıyan 6. Bond filmi “Kraliçenin Huzurunda”, serinin en iyi film müziklerinden birine sahip. Film ismini parça içinde kullanmanın oldukça zor olduğunu düşünen John Barry, ilk filmdeki geleneği sürdürmekte karar kılmış.

Louis Armstrong tarafından seslendirilen “We Have All the Time in the World”, film içerisinde kullanılmasından ötürü “Kraliçenin Huzurunda”nın ikincil müziği olarak kabul edilmektedir. Anlamlı sözlerine rağmen oldukça ağır bir tempoya sahip olan parça, Bond temasını da kullanmaması nedeniyle zaten başarılı bir açılış şarkısı olamazdı.

Thunderball (1965)

Hem Shirley Bassey; hem de Dionne Warwick tarafından seslendirilen “Mr. Kiss Kiss Bang Bang”, 4. Bond filmi “Yıldırım Harekatı” için bestelenen ilk şarkı özelliğini taşıyor. Sözlerinin filmi anlatmaması ve film adının parça içinde bulunmamasından ötürü şarkıdan vazgeçilmesi üzerine şarkı, yeni sözlerle yeniden bestelenmiş. Şarkının son hali ise bilindiği üzere Tom Jones tarafından seslendirilen “Thunderball”.

Tomorrow Never Dies (1997)

k.d. lang tarafından seslendirilen “Surrender”, 18. Bond filmi “Yarın Asla Ölmez”in bitiş jeneriğinde kullanıldı. Nefesli çalgılarıyla Bond temasını güzel bir şekilde kullanan parça, büyük bir elemenin ardından Sheryl Crow’a yenilerek açılış jeneriği olamamış ki, bana kalırsa fazlasıyla yerinde olmuş. Öte yandan, bitiş şarkısı olarak kullanılmayıp başka bir Bond filmine saklansaydı, daha iyi olabilirdi.

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...