ilahi-komedya-filmdoktoruDante’nin Homeros, Ovidius ve Vergilius gibi yazarların mirasını kusursuz bir şekilde devam ettirdiği “Divine Comedy / İlahi Komedya”, yazarın şair olarak tam anlamıyla şov yaptığı bir başyapıt niteliğinde. Zaten yazara yolculuğunda Vergilius’un eşlik etmesi başlı başına referans. Eserin ilk bölümü “Inferno / Cehennem” ile kusursuz bir politik alegoriya imza atan Dante, okuyucuyu sadece Cehennem’in dokuz katına yaptığı yolculuğa ortak etmekle kalmıyor aynı zamanda Platon’dan Brutus’a kadar birçok ünlü kişiyi de bu yolculuğa ortak ederek eğlenceli bir destan okuyucuya sunuyor. Dante’nin özellikle Cehennem’in son katmanlarında İslam peygamberiyle karşılaştığı bölümün fazlasıyla dikkat çekici olduğunu belirtmeliyim. Okudukça hayran kaldığınız eserin eleştiri odağındaki yer ise Dante’nin memleketi Floransa. Bu yüzden, İtalyan tarihini ilgilendiren bazı yerlerde dikkatiniz ister istemeden dağılabiliyor. Buna rağmen, anlatmak istediğini eksiksiz biçimde okuyucuya anlatan kitap, bir sonraki bölüm olan “Araf” için sabırsızlanmanıza neden oluyor.

“Kitabı Mukaddes” göndermelerinin iyice ağırlaştığı “İlahi Komedya”nın ikinci bölümü “Purgatori / Araf”, “Cehennem”in bir tık altında da olsa Dante’nin ilk bölümdeki şovuna devam ettiği bir eser olarak göze çarpıyor. Yazarın aynı “Cehennem”de olduğu gibi “Araf”ın da seviyelerini dolaştığı eserde bu sefer yedi ölümcül günahtan (Kibir, Açgözlülük, Şehvet düşkünlüğü, Kıskançlık, Oburluk, Öfke ve Tembellik) arınma sürecindekilerin çektiklerini okuma şansı buluyoruz. Bunu yaparken başta Floransa olmak üzere tüm Avrupa’yı acımasızca eleştiren Dante’nin ana hedefinde ise yozlaşan kilise bulunuyor. Platon, Homeros ve Julius Caesar gibi ünlü tarihi kişilikleri barındıran “Cehennem”e kıyasla daha az ünlü isim barındıran “Araf”ta daha çok zamanının Avrupa tarihini ilgilendiren kişilerine göndermeler yapılıyor. Bu yüzden, ikinci bölümü okurken ilk bölümdeki keyfi yer yer alamıyorsunuz. Buna rağmen, özellikle mükemmel ötesi betimlemeleri ve harika metaforlarıyla kendine bir kere daha hayran bırakan Dante, uzun hissedilen “Araf”ın ardından aynı kendi gibi sizin de “Cennet”i dört gözle beklemenize neden oluyor.

Eleştiri oklarını Papalık Devleti’nin dini sömüren yönetim şekline çeken “İlahi Komedya”nın son bölümü “Paradiso / Cennet”, Dante’nin “Laiklik” düşüncesini ön plana çıkararak yazarın Tanrı’ya ulaşma yolculuğundaki son kısmı okuyucuyla buluşturuyor. Yazarın kendine hayran bırakan dili ve tanımlamalarını okumaya devam ettiğimiz eserin alt metninde ise sevgi var. Zaten Dante’nin Cennet’in dokuz atmosferinde dolaştığı eserde bu sefer ona eşlik eden kişi de “Araf”ın sonunda ortaya çıkan birici aşkı Beatrice’in ruhu. Tanrı’ya yaklaştıkça Beatrice’e olan aşkı kusursuzluğa erişen yazarın Tanrı’yı ışık olarak resmederek “bilim”i tercih etmesine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Öte yandan, ağır eleştirileri ve din ile ilgili modern düşünceleri nedeniyle ülkesinden sürülen; ama buna rağmen yazmaya devam eden Dante’nin dini ve politik öğeleri bu kadar kullanmasının nedeni kuşkusuz zamanının İtalya’sından kaynaklanıyor. Bu yüzden, okumanın “Cehennem”e göre daha zorlaştığı eseri okurken “Cehennem”in neden diğer iki bölümden daha iyi ve daha çok okunduğunu olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Buna rağmen, yazarın zamanının İtalya’sıyla ilgili verdiği bilgiler gerçekten takdire şayan.

Özetlemek gerekirse; “Kitabı Mukaddes” ve Erken ve Yüksek Dönem Orta Çağı İtalya’sı göndermelerinin ağır bir şekilde yer aldığı “İlahi Komedya”, insanlığa armağan niteliğinde bir başyapıt.

dante-cehennem-filmdoktoru1dante-cehennem-filmdoktoru2inferno-map-3200dante-ilahikomedya-filmdoktoru1

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...