x-men-days-of-future-past-filmdoktoruIan McKellen’ın Magneto’yu Patrick Stewart’ın ise Profesör X’i canlandırdığı 2000 yılında başlayan ilk X-Men serisini, 2011 yılında karakterlerin gençliklerini anlatan ve başrollerinde Magneto olarak Michael Fassbender, Profesör X olarak da James McAvoy’un bulunduğu ikinci seriyi tek kelimeyle mükemmel bir şekilde başlayarak tüm eksikleri kapan “X-Men: Days of Future Past / X-Men: Geçmiş Günler Gelecek”, sadece Bryan Singer’ın değil X-Men serisinin de en iyi filmlerinden biri; hatta benim için serinin en iyi filmi diyebilirim.

Singer’ın kontrolleri tekrardan ele alarak seriye ne kadar değer verdiğini gösterdiği yapımda karakterler zaman yolculuğu yaparak geçmişteki tek bir hatadan kaynaklı açılıştaki distopik dünyayı değiştirmeye çalışıyorlar. Mutantlar ve insanların bir arada yaşayabilecekleri, kimsenin ölmeyeceği bir gelecek inşa etmeye çalıştıkları filmin alt metninde diğer X-Men filmlerinde olduğu gibi ciddi bir ırk ve cinsiyet ayrımcılığı eleştirisi mevcut. Bunu yaparken bu sefer insanoğlunun savaş takıntısına da değinmeyi ihmal etmiyor.

Filmdeki zaman yolcuğu konsepti gerçekten harikulade. Sadece bu zamana kadarki X-Men zaman çizelgesini değiştirmek ve düzeltmekle kalmayan film, ayrıca oldukça zeki bir bilim kurgu filmi portresi çizerek kendini diğer çizgi roman filmlerinden de ayırmayı başarıyor. Buna ek olarak filmin 70’lerde geçmesi ve karakterlerin zamanının politik sorunlarıyla yüzleşmesi de filmi farklı kılan unsurlardan. Bu arada, filme eklenen yeni karakter olan Quicksilver mizahı yapısıyla kendine hayran bırakıyor . Özellikle arka planda “Time in a Bottle” şarkısının çaldığı zekice kurgulanmış mutfak sahnesi kesinlikle yılın en özgün ve en iyi sahnelerinden biri. Buna ek olarak Hugh Jackman ise yine her zamanki gibi harika bir Wolverine portresi çizdiğini belirtmek gerek.

Sonuç olarak X-Men serisinin tüm filmlerini tek bir çatı altında mükemmel bir şekilde birleştirerek seyirciye serideki neredeyse tüm filmleri sevdirmeyi başaran “X-Men: Days of Future Past / X-Men: Geçmiş Günler Gelecek”, sadece serinin değil yılın da en iyi filmlerinden biri. Çizgi roman uyarlamalarına farklılık katarak kendine özgün bir yer ayıran filmde Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman, James McAvoy ve Michael Fassbender’ı bir arada görmek gerçekten rüya niteliğinde.

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Görsel Efekt

Yönetmen: Bryan Singer
Senaryo: Simon Kinberg
Oyuncular: Patrick Stewart, Ian McKellen, Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Halle Berry, Nicholas Hoult, Ellen Page, Peter Dinklage
Orijinal Müzik: John Ottman
Görüntü Yönetimi: Newton Thomas Sigel
Kurgu: Michael Louis Hill
Süre: 132 dk.
Ülke: ABD

NOT: A-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...