the-purge-filmdoktoru1İzlememeye karar vermeme rağmen hakkında iyi şeyler duyduktan sonra kararımı değiştirdiğim filmlerden biri olan “The Purge / Arınma Gecesi”, korku türünün klişelerini olabildiğince kullanmasına rağmen gerilim düzeyini belli bir noktada korumayı başarabilen yılın korku türündeki sürpriz yapımlardan biri. Hatta filmdeki fikir de türünün diğer örneklerine kıyasla gerçekten özgün; fakat elindeki malzemeyi o kadar acemice kullanıyor ki, filmi izlerken fikrin yandığına üzülüyorsunuz. Ethan Hawke ve Lena Headey’in başrollerinde oynadığı filmi izledikten sonra yine de iyi ki izlemişim dedim.

Yılın belli bir gününde öldürme yasağının kalktığı bir ABD’de de geçen hikayede insanlar birbirlerini öldürerek sözde içlerindeki suçluları temizlemektedirler. Hiçbir hastane ve polis ekibinin olaya müdahele etmeyeceği günde hikayenin merkezindeki James ve Mary günü çocuklarıyla güvenliği yüksek evlerinde geçirmeyi planlamaktadır. Ta ki evin küçük çocuğu yardım isteyen siyahi bir vatandaşı evine alarak. Siyahi olduğunu özellikle belirtiyorum; çünkü açıkçası filmin sırf ırkçılığa da dokunalım diye yaptığı bu tercihi çok gereksiz buldum.

Filmdeki klişeler saymakla bitmez, ama yine de özellikle ev içinde geçen sahnelerle seyirciye heyecanlı anlar yaşatmasını biliyor. Tabii bunda Nathan Whitehead’in bestelerinin katkısı oldukça fazla. Fakat konu böyle olunca bir sürü mantık hatasına rastlamak zorunda kalıyorsunuz. Zaten dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şeye asla izin verilmemesi bir kenara, aile bireylerinin çocukları öldürecek kadar psikopat hale gelmesi hiç inandırcı değil. Ama ABD’de de herkesin silah sahibi olduğu bilenmekle beraber filmin de bu silahlanmaya yönelik olan eleştirisini fazlasıyla beğendim. Bir de tabii insanların ne kadar acımasız varlık olduklarının alegorisi var. Bunun dışında çoğu şey sıradan bir şekilde ilerleyerek seyirciyi sadece eğlendirmeyi amaçlıyor. “Arınma Gecesi”, “The Conjuring / Korku Seansı” kadar başarılı değil belki ama beklentileri karşılamasını az çok biliyor.

Yönetmen: James DeMonaco
Senaryo: James DeMonaco
Oyuncular: Ethan Hawke, Lena Headey, Max Burkholder
Orijinal Müzik: Nathan Whitehead
Görüntü Yönetimi: Jacques Jouffret
Kurgu: Peter Gvozdas
Süre: 85 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...