sausage-party-filmdoktoruSeth Rogen’ın 10 senedir üstünde çalıştığını söylediği “Sausage Party / Sosis Partisi”, bir komedi ve yetişkin animasyonu olmak yerine çok fazla farklı sosyal mesaj verme uğrunda boğuluyor.

Süpermarkette yaşayan ve satın alındıklarında tanrı olarak adlandırdıkları insanlarla Great Beyond’da sonsuza dek mutlu yaşayacaklarına inanan yemeklerin gerçeğin bundan çok farklı olduğunu ve insanların gaddarca onları katlettiğini öğrenmesini anlatıyor. Irk ayrımcılığı, nazizm, yahudi ve arap kavgası, hristiyan ve ateist tartışmaları, dinlerdeki tolerans yoksunluğu ve bekaret konusu, homofobi, kızılderili soykırımı ve zencilerin zulmü gibi birçok temaya değiniyor.

Kısaca film aldığı lokmayı yutamıyor, ağzına almış olmakla kalıyor, izleyenin de ağzına vermeye çalışıyor…lokmayı yani. Filmin bu tür sosyal krizlere cevabı ‘hepimiz kardeşiz, herkes inançlarını bir kenara bıraksın ot içip sevişelim’. Dindoşlara tavsiyesi gözlerini açmaları, atayizlere ise inançlara saygı duyması ve anlattıklarının doğru olmasına rağmen insanlara bir umut sunmaları, yani inançlarını aldıklarında yerine birşey koymaları. Ah dünya keşke bu kadar basit olsa. Kısaca filmden Seth Rogen’ın dünya bakışının stoner bir liseliden farklı olmadığını öğreniyoruz.

Filmin kuvvetli olduğu yerlere yönelelim. Animasyonlar fena değil, fakat filmin en başarılı yanı ses oyunculuğu. Edward Norton, Selma Hayek, Craig Robinson, Bill Hader, James Franco gibi muhteşem bir kadroya sahip. Çok zekice küçük laf oyunları var, güzelce sırıttırıyor seyirciyi. Kahkahayı hak eden birkaç sahne de yok değil. Karakterlerin tamamı ırksal stereotiplerden oluşuyor fakat çok güzelce kurgulanmış bir şekilde sunuluyor. Arap lavaşla yahudi bagel’ın anlaşamamaları gibi.

“Sausage Party” acayip dağınık bir film. Sürekli yön değiştiriyor. İzlemeye değer mi? Tartışılır. Rezalet mi? Birazcık.

Dipnot: Lavaşla bagel sonunda birbirlerini…gerçi ayrım yapmadan herkes birbirini…neyse…

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...