lenfant_den_haut_sister_filmdoktoruİsviçre’nin 85. Akademi Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı dalında yarışması için seçilen “L’Enfant d’En Haut” ingilizcesiyle “Sister / Yukarıdaki Çocuk”, ilginç bir ailenin hırsızlık yaparak geçimlerini sağlamasını anlatıyor. 62. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı Özel Ödülü kazanan film, önemli bir konuya parmak basarken, gücünü de iki kardeşin aralarındaki gizemden alıyor.

İsviçre’de bir kayak otelinde geçen filmde Simon, zengin müşterilerin eşyalarını yiyeceklerine kadar çalarak ablasıyla kendini geçindirmektedir. İşinde fazlasıyla usta olduğu her halinden belli olan Simon, hareketleriyle de yaşıtlarından olgun bir tavır sergilimekte ki, bu tavırla Simon’ın yaşam şartları yüzünden çocukluğunu yaşayamadığı gayet açık. Aralarında göze çarpan bir yaş farkı olmasına rağmen aynı ortamda tuvaletini yapmaktan veya edepsiz laflar söylemekten çekinmeyen abla kardeşin ilişkisi ise oldukça garip. Aralarında nefret ile sevginin zaman zaman yer değiştirdiği ikilide sorumluluk sahibi tek birey ise Simon; çünkü Simon çaldıklarını satıp para kazanırken, ablası Louise parayı tek gecede harcayan ve yanlış kişilerle beraber olan birisi.

Simon ve Louise
Simon ve Louise

Filmde yönetmen ve senarist Ursula Meier, Simon ve Louise arasındaki ilişkiyle günümüzün önemli toplumsal sorunlarından birine parmak basıyor; fakat bu toplumsal sorundan bahsetmek filmle ilgili “spoiler” (sürprizbozan) içereceğinden konuya pek girmemek en iyisi. Aksi takdirde film etkisini büyük ölçüde kaybedecektir. Yeterince para kazanamayan insanların yaşamak için çalmak zorunda bırakıldığının altını çizerek sınıf ayrımcılığına değinen Meier, Simon’ın yanında yatabilmek için Louise’e para teklif ettiği sahneyle de bir metafora imza atarak, insanların sevgi açlığına ve paraya karşı olan zaaflarına dikkat çekiyor. Simon’ın Louise’e bakmak için canla başla çalışmasına rağmen Louise’den istediği karşılığı sadece geçici bir süre alması ise yürek burkuyor.

Filmin eksiği ise senaryosundan kaynaklanıyor; çünkü senaryoda ciddi bir diyalog problemi var. İngilizce konuşulan sahnelerin yeterince inandırıcı olmadığı filmde özellikle Simon ile yemek şirketinde çalışan İngiliz Mike ile arasında geçen diyaloglar hiç doğal değil. Öte yandan, Simon’ın turist Kristin Jansen ile olan ilişkisinde de temelin iyi atılmadığı görülüyor. Buna rağmen hikaye anlatımının oldukça başarılı olan filmde Léa Seydoux (Louise) ve Kacey Mottet Klein (Simon) ise güzel bir ikili oluşturmuş. Bu arada, iki kardeşin birbirlerini farklı teleferiklerde gördüğü son sahneyle başka bir metafora imza atan yönetmenin bu sahneyle de yeterince güçlü bir final yaratamadığını düşünüyorum.

Simon ve Louise
Simon ve Louise

İki kardeşin gizemli öyküsünü etkileyici bir dille anlatan “Sister / Yukarıdaki Çocuk”, başroldeki oyuncuları ve hikaye anlatımıyla öne çıkıyor. Bazı senaryo problemlerine rağmen önemli bir toplumsal soruna dikkat çeken filmin 85. Akademi Ödülleri’ndeki şansı ise düşük görünüyor.

Yönetmen: Ursula Meier
Senaryo: Antoine Jaccoud, Ursula Meier ve Gilles Taurand (senaryo), Antoine Jaccoud (diyalog)
Oyuncular: Kacey Mottet Klein, Léa Seydoux, Martin Compston
Orijinal Müzik: John Parish
Süre: 97 dk.
Ülke: İsviçre
Ortak Ülke: Fransa

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...