bruno_filmdoktoruSacha Baron Cohen, Borat’tan sonra başka bir orjinal karakterle seyirci karşısına çıkıyor. Aynı strateji (yarı belgesel yarı film) ile çekilen “Brüno” en az “Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan” kadar cesur bir film. Farkı ise Cohen’in popüler kültür ve sosyopolitik dinamikleri bu sefer daha kaba bir mizahla eleştirmesi.

Brüno ünlü olmaya çalışan Avusturyalı eşcinsel bir modacı. Ünlü olmak için yola koyulan Brüno başta İtalya, Amerika, İsrail, Kudüs olmak üzere bir çok ülkeye gidiyor ve aynen Borat gibi rastgele insanlarla yaptığı röpartajlarla ünlü olmanın yollarını arıyor.

Cohen’in yine ustalıkla canlandırdığı karakteri ile “Brüno” yine belli başlı konuları ele alırken çok kaba bir şekilde eleştirmekten kaçınmıyor. Yaptıklarıyla insanlardan beklenmedik tepkiler alan Brüno özellikle bazı sahnelerle seyirciyi yine şok ediyor. Moda dünyasını eleştirerek başlayan yapım para kazanmak için bebeklerini şartlar ne olursa olsun reklamlarda kullanmayı kabul eden ebeveynler ile devam ediyor. Bunun yanında film aynen Borat gibi eşcinselliği hastalık olan gören toplumu kendini iyileştirici olarak tasvir eden bir din adamı ile yaptığı röpartajla eleştiriyor. Bunun yanında Brüno’nun Orta Doğu’da bir terrör örgütünün başı ile yaptığı röpartaj ise gerçekten inanılmaz.

Özetlemek gerekirse popüler kültürü kendi mizahı ile başarılı bir şekilde eleştiren “Brüno”, Cohen’in yeteneğini ve yaratıcılığını bir kez daha gösterir nitelikte. “Borat”tan daha kaba bir mizahı olan bu yapımı özellikle Cohen hayranlarının kaçırmamasını öneriyoruz.

Yönetmen: Larry Charles
Senaryo: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Jeff Schaffer
Oyuncular: Sacha Baron Cohen
Süre: 81 dk.
Ülke: ABD

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...