ain-t-them-bodies-saints-filmdoktoruSonbahar gelmesiyle Oscar sezonunu ilgilendirecek filmlere yavaştan geçiş yapmaya başladığımız bir gerçek; fakat vizyona girmiş olmasına rağmen hala izleme fırsatı bulamadığım birçok film bulunmakta. Önümüzdeki günlerde bir süre onları bitirmeye çalışırken bir yandan da vizyona filmlerini incelemeye devam edeceğim tabii, ama biraz kaçırdıklarıma öncelik vermem de fayda olduğu kesin. Kaçırdığım filmler içerisinden sadece bir kaçını aşırı derecede merak ettiğimi söylemem yanlış olmaz. Bunlardan bir tanesi de Sundance Film Festivali’nde görünyü yönetimi dalında ödül alan “Ain’t Them Bodies Saints / Ölümsüz Aşk” filmiydi ki, sonunda bulunduğum yerde vizyondan çıkmadan izleme şansı bulabildim.

Ülkemizde vizyona giriş tarihi henüz belli olmayan “Ain’t Them Bodies Saints / Ölümsüz Aşk”, yönetmen David Lowery adına gelecek vaat eden güzel bir film olarak karşımız çıkıyor. Başrollerinde Rooney Mara, Casey Affleck ve Ben Foster’ın bulunduğu filmde kanunun farklı tarafında olan üç kişinin ilişkisi anlatılıyor. 1970’lerin Teksas’ında geçen hikayedeki aşk teması oldukça tanıdık ve yenilikten uzak. Buna rağmen özellikle hoş görüntü yönetimi ve müzikleriyle seyirciye güzel bir sinema keyfi yaşatmasına bildiğini söyleyebilirim.

Patrick Wheeler (Ben Foster)
Patrick Wheeler (Ben Foster)

Oldukça sade ve basit bir hikayeyi seyirciye anlatan filmde birbirine deliler gibi aşık kanun kaçağı Ruth Guthrie (Rooney Mara) ve Bob Muldoon (Casey Affleck) çifti Ruth’un bir polis memurunu vurup yaraladığı bir çatışmanın ardından yakalanır. Ruth’un hamile olmasına ek olarak onu çok sevdiği için tüm suçları üstlenen Bob doğal olarak hapishaneye girer. Kızı Sylvie ve biricik sevgilisi Ruth’un yalnızlığına dayanamayan Bob, 4 yıl sonra hapishaneden kaçarak ailesini aramaya koyulur. Tabii bunu duyan kasabanın şerifi Patrick Wheeler ise Ruth’a karşı duyduğu hisleri nedeniyle Ruth ve Sylvie’yi Bob’dan uzak tutmaya çalışır.

“Ölümsüz Aşk” için aslında söylenecek fazla bir şey yok. Yönetmen Lowery’nin genel olarak başarılı bir şekilde yönettiği filmde hazırlanan 1970’li yılların Teksas havası oldukça güzel olmuş. Aşk ve sevgiye dair melankolik bir anlatıma sahip olan filmde Lowery, beyin ile kalp arasındaki iletişimsizliği seyirciye bir kere daha gösterirken zamanın birey üzerindeki etkisine de dokunmadan geçmiyor. Tabii yönetmenin 1970’li yılların sade hikayeli vahşi batı filmlerine de saygı duruşunda bulunduğunu söylemek mümkün. “Ölümsüz Aşk” geçtiği yıl itibariyle tabii ki bir kovboy filmi değil; fakat bir vahşi batı filmi olmak için çoğu özelliği içinde barındırmakta. Bunların başında da finaldeki çatışma sahnesiyle Bradford Young harika görüntü yönetiminin hakim olduğu bar sahneleri geliyor. Öte yandan, Daniel Hart’ın filmin atmosferini destekleyici besteleri de filme melankolik bir peri masalı havası katarken zaman zaman gerilim yaratmayı da başarmış.

Filmde izlediğimiz şeyler yukarıda da bahsettiğim gibi pek yenilik taşımıyor. Gerçi yönetmen Lowery’nin de büyük oynamak istemediği film boyunca görülmekte. Öyle ki, olayları zaman zaman tahmin edilebilir bir şekilde bağlamayı tercih eden Lowery, filmi biraz da olsa sıradanlıktan çıkarmak için araya Bob’u arayan çete gibi bazı yan hikayeler eklemiş. Filmin oyuncu tercihleri ise yerinde olmuş. Casey Affleck oldukça başarılı bir performans sergilediği filmdeki asıl yıldız ise her oynadığı filmde yeteneklerini göstermeyi bilen Ben Foster. 2007 yapımı “3:10 to Yuma / 3:10 Yuma Treni”ndeki olağanüstü performansıyla adını duyuran Foster’ın neden böyle küçük oynayan filmlerde rol aldığını anlamak gerçekten zor. Öte yandan, “The Girl with the Dragon Tattoo / Ejderha Dövmeli Kız” (2011) ve “Side Effects / Acı Reçete” (2013) performanslarının ardından beklentileri yükselten Rooney Mara ise beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Açıkçası oynadığı karakterin “Acı Reçete”deki oynadığı karakterden hiçbir farkı bulunmadığını düşünüyorum. Performansı ise aynı olmakla beraber az çok bir seviye aşağısı. Umarım kendini tekrar eden oyuncular listesinde yerini almaz.

Ruth Guthrie (Rooney Mara) ve Bob Muldoon (Casey Affleck)
Ruth Guthrie (Rooney Mara) ve Bob Muldoon (Casey Affleck)

Sonuç olarak yönetmen David Lowery’nin gelecek vaat ettiğini gösteren “Ain’t Them Bodies Saints / Ölümsüz Aşk”, bilindik bir aşk hikayesini anlatarak büyük oynamayan, ama buna rağmen seyirciye güzel bir sinema keyfi sunmasını bilen bir film. Görüntü yönetimi ve müzikleriyle öne çıkan filmde Casey Affleck ve Ben Foster performanslarıyla öne çıkarken Rooney Mara ise kendini tekrar ediyor.

Yönetmen: David Lowery
Senaryo: David Lowery
Oyuncular: Rooney Mara, Casey Affleck, Ben Foster
Orijinal Müzik: Daniel Hart
Görüntü Yönetimi: Bradford Young
Kurgu: Craig McKay, Jane Rizzo
Sanat Yönetimi: Jonathan Rudak
Kostüm Tasarımı: Adam Willis
Süre: 96 dk.
Ülke: ABD

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...