Söyleyecek söz bulamadığımız bir güne daha başlıyoruz ne yazık ki. Philip Seymour Hoffman gibi büyük bir oyuncuyu zamansız kaybederek başladığımız yıla komik adam Robin Williams gibi başka bir büyük yıldızla devam edeceğimizi kimse tahmin edemezdi. Alkol sorunu olduğunu her defasında dile getiren ve bu sene tekrardan rehabilitasyona yatan Oscar’lı oyuncunun depresyonda olduğunu ise bugün öğrendim. Gerçi oyuncunun son filmlerine baktığımızda performanslarındaki isteksizliği görmek mümkündü. Hatta seslendirmelerinde bile isteksizliğin yarattığı bir otomatikleşme hissediliyordu. Fakat durumun buraya geleceği tahmin bile edilemezdi.

Komedi denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Robin Williams’ın ölüm haberi bu yılın başında kaybettiğimiz Hoffman gibi beni derinden etkiledi ve yazmaya itti. Her izleyicinin öyle ya da böyle bir kalbine girmeyi başarmış performanslara sahip Robin Williams, belli bir jenerasyonun hayatına kuşkusuz “Hook” (1991) veya “Jumanji” (1995) gibi aile yapımlarıyla girerken onu tam anlamıyla tanıyabilmek en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday olduğu “Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği” (1989) ile mümkün oldu. Öncesinde “Good Morning, Vietnam / Günaydın Vietnam” (1987), sonrasında ise “The Fisher King / Balıkçı Kral” (1991) ile Oscar’a aday olan Williams’ın Oscar’ı kucaklaması ise oynadığı favori filmi “Good Will Hunting / Can Dostum” (1997) ile gerçekleşti. Yardımcı oyuncu dalında Oscar kazandığı bu rolüyle kalbimde farklı bir yere sahip olan ünlü oyuncunun Christopher Nolan’ın “Insomnia”sındaki (2002) performansını da çok beğendiğimi belirtmek isterim. Sesinin bir Disney klasiği olan “Aladdin”deki (1997) Cin’le özdeşleştiği 63 yaşındaki oyuncunun sonraki oyunculuk kariyerinin ise pek parlak olduğunu söylenemez. Ama daima çalışan ve insanları güldürmekten vazgeçmeyen Williams, özellikle stand-up şovlarıyla bunu her zaman layıkıyla yerine getirmeyi başardı.

Zamansız, beklenmedik ve kalp kırıcı bir şekilde hayattan ayrılan Willams’ın filmlerini artık kalbim burkularak izlemeye devam edeceğim, özellikle ölüm nedeni aklıma geldikçe. Kısacası seni çok özleyeceğiz Peter Pan. Hem de çok… Güle güle…

Robin Williams ve Philip Seymour Hoffman (Patch Adams)
Robin Williams ve Philip Seymour Hoffman (Patch Adams)

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...