the-way-way-back-filmdoktoru2013’ü tam sürprizsiz kapattık derken karşıma çıkan ilk filmlerden biri olan “The Way Way Back”, tatlı havası ve eğlenceli karakterleriyle kalbimi çaldı. Nat Faxon ve Jim Rash’in oldukça güzel bir şekilde yönettiklerim filmde Duncan adlı 14 yaşındaki içine kapanık bir çocuğun kendine olan güvenini kazanma hikayesi anlatılıyor. Steve Carell ve Liam James’in başrollerini paylaştığı filmin asıl yıldızı ise kuşkusuz Sam Rockwell. Tek kelimeyle harika bir karaktere aynı onun gibi harika bir şekilde hayat veren Rockwell, filmi bambaşka bir yere taşımış. Şahsen Sam Rockwell’i pek sevmeyen biri olmama rağmen bu film sayesinde artık kendini sevmeye başladım. Öte yandan, çocuk oyunculardan James karakteri tam anlamıyla ekrana yansıtırken River Alexander, Peter karakteriyle öne çıkıyor. Özellikle annesiyle yaptığı kavgalar oldukça komik.

Üvey babası olmak üzere olan Trent, üvey kardeşi ve annesiyle tatile giden Duncan, annesinin Trent yüzünden onu ihmal etmesinden, Trent ve kızının ona karşı aldığı düşmanca tavırdan bıkmıştır. Bunca şeyden bunalan Duncan bir gün enerjik, ilginç ve iyi kalpli aquapark sahibi Owen’la tanışır ve onun parkında çalışmaya başlar. Başlarda güvensiz tavırlarıyla zorluklar yaşayan Duncan, zamanla kendini sevdirir ve parkın maskotu haline gelir. Bu sırada annesi ise Trent’i onu aldattığını farketmiş ama yine de affetmiştir. Bunca zorluk içinde kendini bulmuş olmanın mutluluğu yaşayan Duncan, komşu kızı Susanne ile oldukça güzel bir arkadaşlığa da yelken açacaktır.

Başta kendine güven olmak üzere oldukça sade ve güzel temaları içinde bulunduran “The Way Way Back”, ilk dakikasından son anına kadar seyirciye mutlu bir seyir keyfi sunmayı başarıyor. Mizah dolu karakterleriyle oldukça samimi bir ortam yaratmayı başaran filmde karakterlerin birbirleriyle olan diyalogları da bir o kadar başarılı. Film, öyle ya da böyle her çocuğun geçmek zorunda olduğu süreci belki biraz karikatürize ve basit bir dille anlatıyor olabilir. Ama işlenen konuyu göz önünde bulundurursak filmin daha ciddi bir şekilde ele alınması “The Way Way Back”i bu kadar samimi, kolay izlenir ve eğlecenli yapmazdı. 2013 filmlerini geride bırakmadan mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

Yönetmen: Nat Faxon, Jim Rash
Senaryo: Nat Faxon, Jim Rash
Oyuncular: Steve Carell, Toni Collette, Allison Janney, Liam James, River Alexander, Sam Rockwell
Orijinal Müzik: Rob Simonsen
Görüntü Yönetimi: John Bailey
Kurgu: Tatiana S. Riegel
Süre: 103 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...