oz-the-great-and-powerful-filmdoktoruAçıkçası Sam Raimi’nin filmlerinden hiç haz etmediğimi söyleyerek yazıma başlamak istiyorum. Hatta filmlerine olan ilgimin “Drag Me To Hell / Kara Büyü”den (2009) sonra iyice köreldiğini söyleyebilirim; çünkü filmi hiç başarılı bulmadım. Hatta filmi izlerken bolca güldüğümü belirtmek isterim. Öte yandan, “Spider-Man 2 / Örümcek Adam 2yi (2004) gerçekten başarılı bulurum orası ayrı. İşte bu istatiksel verileri göz önünde bulundurarak izlediğim “Oz the Great and Powerful / Muhteşem ve Kudretli Oz”, tahmin ettğim kadar kötü çıkmadı; fakat orta düzey bir filmden öteye de gidemiyor. Başrollerinde James Franco, Michelle Williams, Rachel Weisz ve Mila Kunis gibi ünlü isimleri barındıran filmin en belirgin özelliği ise Tim Burton’ın “Alice in Wonderland / Alis Harikalar Diyarında” (2010) ile benzerlikleri.

Bir klasik olan “The Wizard of Oz / Oz Büyücüsü” (1939) filminin öncesini, yani sirk sihirbazı Oz’un kendi ismiyle aynı adı taşıyan dünyaya nasıl geldiğini konu alan “Muhteşem ve Kudretli Oz”, hafif tonu ve renkli sanat yönetimiyle klasik filmin çoğu özelliğini taşıyor. O yüzden filmi sağlıklı yargılayabilmek için bir Amerikan klasiği olan “Oz Büyücüsü”nün mutlaka izlenmesinin gerektiğini düşünüyorum; çünkü film 1939 yılında kullanılan formülü aynı şekilde uyguluyor. Bu formül göz önünde bulundurulmadan izlendiği takdirde filmin notunun daha düşük olacağına inanıyorum. Öte yandan, Munchkinler, çiftçiler ve düşünürler gibi önceki filmden tanıdığımız ırkları olduğu gibi beyaz perdeye taşıyan film, büyük küçük demeden iki jenerasyon arasında köprü kurmakla beraber Oz Diyarı’nın da sınırlarını genişletiyor. Böylece film, 1939’dan beri merak edilen birçok soruyu da ister istemez cevaplamış oluyor.

Finley (Zach Braff), Porselen Bebek (Joey King) ve Oz (James Franco)
Finley (Zach Braff), Porselen Bebek (Joey King) ve Oz (James Franco)

Danny Elfman’ın müzikleri eşliğinde Tim Burton vari bir açılış yapan “Muhteşem ve Kudretli Oz”,  siyah beyaz başlayıp renkli olarak devam ederek “Oz Büyücüsü”ne saygılarını iletiyor. Sirk sihirbazı Oz’un (James Franco) oldukça bencil ve sahtekar biri olduğunu gördüğümüz filmde Oz, kandırdığı bir sirk çalışanından sıcak hava balonuyla kaçmaya çalışırken tornadoya yakalanarak kendini Oz Diyarı’nda buluyor. Aynı ilk filmde olduğu gibi Oz Diyarı’nda yaşanan olayların gerçek hayatta yaşananların bir yansıması olarak resmedildiği filmde Oz’un kehanetteki büyük büyücü olduğuna inanan cadı Theodora (Mila Kunis), zamanla Oz’a karşı hisler beslemeye başlıyor. Bu arada Oz’u yok etmek isteyen Theodora’nın kız kardeşi cadı Evanora (Rachel Weisz) ise başta Theodora olmak üzere herkesi iyi cadı Gilda’nın (Michelle Williams) kötü cadı olduğuna dair kandırmış durumdadır. Evanora tarafından Oz’a karşı zehirlenen güzeller güzeli Theodora’nın nasıl batının lanetli cadısına dönüştüğünü gördüğümüz filmde iki cadıyı durdurmanın tek yolu ise Gilda’nın güvendiği Oz’un elindedir.

İlk filmde olduğu gibi bu filmin de ana teması inanç üzerine kurulu. Sihirli güçleri olmamasına rağmen halkın inancını kırmamak için gerçekleri saklayan Oz’un cadılara karşı elinden gelenin en iyisini yapması, Theodora’nın Oz’u unutabilmek için kardeşinin uydurduğu bir yalana ve Oz’un ise başarılı olmak için önce kendine inanması buna verilebilecek en güzel örneklerden; fakat bunlar filmdeki senaryo sorunlarını kapatmaya ne yazık ki yetmiyor. Raimi’nin hikaye gelişimine önem vermek yerine Oz’un Theodora’yla dansı gibi gereksiz sahneleri uzatması filmin hızını yavaşlatmakla beraber hikayeye de yapay bir hava katmış. Yani hikayenin önemli kısımlarının üzerinden üstünkörü bir şekilde geçildiği belli olan filmde gereksiz sahnelere ayrılan vakit oldukça fazla. Buradan da filmin hedeflediği yaş grubunun daha genç olduğunu söylemek mümkün. Raimi’nin karikatürize sahnelerinin de zaman zaman abartıya kaçtığını düşündüğüm film, olması gerektiğinden biraz uzun olmasına rağmen Oz’un projeksiyon olarak çıktığı sahneyle az çok durumu toparlıyor . Bu arada “Oz Büyücüsü”nü izleyen seyircilerin izlemekten hoşnut olacağı filmde yer alan korkuluk, teneke adam ve aslan karakterlerine yapılan göndermeler epey hoş olmuş. Kırmızı ayakkabılar ise ne yazık ki hala merak konusu.

Görsel efektlerin fazla iddialı olmadığı filmde özellikle kaçış sahnelerinde bilgisayar kullanıldığı fazlasıyla belli oluyor. Açıkçası aynı sorunu Raimi’nin “Spider-Man” (Örümcek Adam, 2002) ve “Spider-Man 3” (Örümcek Adam 3, 2007) filmlerinde de görmek mümkün. Yine de porselen bebeğin görsel efektlerinin gerçekten muhteşem olduğunu belirtmek gerek. Öte yandan, filmin karakter tasarımları ise görsel efektlerinden biraz daha başarılı olduğuna inanıyorum. Özellikle uçan maymun Finley ve Porselen Bebek karakterlerine o kadar tatlı olmuş ki, bayılmamak elde değil. Tabii başta güzeller güzeli Mila Kunis olmak üzere Michelle Williams ve Rachel Weisz’e yapılan makyajlar da bir o kadar göz kamaştırıcı. Bunun yanında gücünü bilgisayar efektlerinden alan sanat yönetimi de seyirciye izlemesi çekici bir seyir keyfi sunuyor ki, filmin “Alis Harikala Diyarıda”yla olan en büyük benzerliği de burası. Filmin oyuncu performanslarında ise özel bir durum söz konusu değil. James Franco’nun zaman zaman abartıya kaçtığı filmde bu durumun en büyük sorumlusunun Raimi olduğuna inanıyorum. Unutmayalım ki, ünlü yönetmen “Örümcek Adam 3″de Peter Parker’ı sokaklarda dans ettirmişti. Yine de Kunis ve Weisz’in içlerinden en iyisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Oz (James Franco) ve Theodora (Mila Kunis)
Oz (James Franco) ve Theodora (Mila Kunis)

Sonuç olarak “Oz Büyücüsü”nü izleyen seyircilerin daha çok keyif alacağını düşündüğüm “Oz the Great and Powerful / Muhteşem ve Kudretli Oz”, klasik filmin öncesini anlatan orta düzey bir yapım. Görsel efektler açısından genel olarak başarılı olmasa da renkli sanat yönetimiyle çekici bir seyir keyfi sunan filmin en büyük eksiği ise senaryosundan kaynaklanıyor.

Yönetmen: Sam Raimi
Senaryo: Mitchell Kapner (senaryo), David Lindsay-Abaire (senaryo), L. Frank Baum (“The Wonderful Wizard of Oz” romanı)
Oyuncular: James Franco, Michelle Williams, Rachel Weisz, Mila Kunis, Zach Braff, Joey King
Orijinal Müzik: Danny Elfman
Süre: 130 dk.
Ülke: ABD

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...