moebius-filmdoktoruGeçen seneki filmi “Pieta / Acı” ile Altın Aslan kazanan ünlü yönetmen Kim Ki-duk’un hız kaybetmeden çektiği yeni filmi “Moebiuseu / Moebius”, kuşkusuz yönetmenin ve yılın en ilginç filmlerden biri. Bunun da en büyük nedeni filmde tek bir diyalog dahi bulunmaması. Buna rağmen akıcı kurgusu ve basit anlatımıyla kolayca izlenebilir bir film olan “Moebius”, içerik anlamında ise bir o kadar hazmı zor bir yapım. “Acı”da olduğu gibi şiddet ve cinsellik temalarının parelel yapısını işleyen Kim Ki-duk, yine aynı sularda yüzerek seyirciyi şok etmesini biliyor.

Kocasının onu aldattığını öğrenen bir kadının cinnet geçirerek oğlunun penisini kesip evden kaçtığı, kocasının ise bunalıma girip oğluna tedavi aradığı bir hikayeyi konu alan filmde kadının tekrar eve gelmesiyle her şey daha korkunç bir hal alıyor.

Kim Ki-duk’un yine bir önceki filminde olduğu gibi ensest ilişkiye de dokunduğu filmde taş ve bıçakla vücudun deforma edilerek uygulandığı orgasm tekniğiyle yönetmen, mastürbasyon ve seksin insanlar üzerinde zarar verici bir etki bıraktığının metaforunu yapıyor. Cinsel dürtülerin aile içinde bile zıtlıklara yol açtığını gördüğümüz filmde insanların tutku ve şehvet içinde körleştiğine de tanıklık ediyoruz. Lakin filmin tamamiyle amatör el kamerasıyla çekilmesi filmin en büyük eksiği olarak göze çarpıyor. Her sahnesi sanki bir okul projesini andıran “Moebius”, profesyonel bir şekilde çekilseydi eminim filmin seyirci üzerinde bıraktığı etki daha ağır olurdu. Bir de filmde her şeyin fazlasıyla sade ilerlemesi filmi biraz gerçek dışı bir zemine koyuyor. Bu kadar olay olurken hiçbir güvenlik kurumunun ses çıkarmaması, şiddet sahnelerinin gerçeklikten tamamen uzak bir şekilde gerçekleşmesi ve yine aynı şiddet sahnelerinde aktörlerin birbirlerine vurmadıklarının açıkça belli olması bir yerden sonra aşırı derecede rahatsız ediyor. Buna rağmen filmin bıraktığı etki “Acı”yı aratmıyor.

Venedik Film Festivali Adaylıkları

  •  Altın Aslan En İyi Film

Yönetmen: Kim Ki-duk
Senaryo: Kim Ki-duk
Oyuncular: Jo Jae-hyeon, Lee Eun-woo, Seo Young-ju
Görüntü Yönetimi: Kim Ki-duk
Kurgu: Kim Ki-duk
Süre: 89 dk.
Ülke: Güney Kore

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...