to-the-wonder-fimdoktoru2011’de “The Tree of Life / Hayat Ağacı” ile bir başyapıta imza attığını düşündüğüm Terrence Malick’in yeni filmi “To the Wonder / Aşkın İzleri”, 2012’nin merak ettiğim filmleri arasındaydı. 68. Venedik Film Festivali’nde gösterilmesine rağmen dünya çapında 2013’te vizyona girmesi sebebiyle anca izleme fırsatı bulduğum film için ne yazık ki olumlu -neredeyse- hiçbir şey söyleyemeyeceğim.

Başrollerinde Ben Affleck, Olga Kurylenko, Rachel McAdams ve Javier Bardem’in bulunduğu film, açıkçası Malick’in ve yılın en vasat filmi olmaya aday. Teması aşk ve sevgiye dayalı olmasına rağmen içinde ne aşk ne de sevgiye dair hiçbir şey bulunmayan film, mutlu mu, mutsuz mu ne olduğu belli olmayan ve ne yaptığını bilmeyen insanların etrafta anlamsız bir şekilde sürekli dolanmasını konu alıyor. Yanlış okumadınız! Filmdeki tüm karakterler iki saat boyunca anlamsız bir şekilde etrafta dolanıyor. “Hayat Ağacı”yla fazlasıyla anlamlı bir filme imza attıktan sonra “Aşkın İzleri”yle dünyanın en anlamsız filmine imza atan Malick, filmde sevginin birden çok türüne değinmeye çalışmış, ama ortaya çıkan tam bir hayal kırıklığı. Başta Olga Kurylenko olmak üzere herkesin film boyunca IQ’su 50 hatta 50’nin aşağısındaymış gibi haraket ettiği filme bir yerden sonra tahammül etmek mümkün değil. Karakterlerin düşüncesizce hareket ettiği, realizmle uzaktan yakında alakası olmayan tavırlar sergilediği “Aşkın İzleri”nde özellikle Marina (Olga Kurylenko) ve Anna (Romina Mondello) arasında geçen sahne saçmalık harikası. Karakterlerin farklı diller konuşmasına rağmen birbirlerini mucizevi bir şekilde anladığı filmde çevre kirliliği ve aldatma gibi temalara değiniliyor belki, ama etkili olmamakla beraber anlam taşımıyor.

Bu kadar olumsuzluğun içersinde olumlu olan tek şey ise görüntü yönetimi. Zaten “Children of Men / Son Umut” (2006) ve “Hayat Ağacı”nın da görüntü yönetimine imza atmış Emmanuel Lubezki’nin elinden kötü bir şey çıkmasını beklemek yanlış olur. Bir de Javier Bardem elinden geleni yapmış. Onun dışında açıkçası pek bir şey yok. Bu arada, filmi bir film olarak değil de daha çok kenarda açık bir belgesel olarak izlediğiniz de belki bir değer taşıyabilir.

Yönetmen: Terrence Malick
Senaryo: Terrence Malick
Oyuncular: Ben Affleck, Olga Kurylenko, Rachel McAdams, Javier Bardem
Görüntü Yönetimi: Emmanuel Lubezki
Kurgu: A.J. Edwards, Keith Fraase, Shane Hazen, Christopher Roldan, Mark Yoshikawa
Orijinal Müzik: Hanan Townshend
Süre: 112 dk.
Ülke: ABD

NOT: F

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...