!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 2014
!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 2014

the-selfish-giant-filmdoktoruBir !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin daha sonuna geldik. Filmler hakkındaki incelemeleri yoğunluğum sebebiyle ayrıntılı bir şekilde yazamadım ne yazık ki. !f’te izlediğim 2014 yılına ait filmleri de bir süre yazmayı düşünmüyorum; çünkü 2013’e ait önemli olduğunu düşündüğüm biraz daha film bulunmakta. O yüzden en azından şu anlık önceliğimi 2013 filmlerine vermeyi daha uygun görüyorum. Lakin !f kapsamında gösterilen 2013 yılına ait filmleri kısa inceleyerek aradan çıkaracağım. Bunlardan ilki ise yılın sürpriz filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm “The Selfish Giant / Bencil Dev”.

16. Moët İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde En İyi Film dahil 7 dalda adaylığı bulunan ve bunlardan sadece teknik dalda ödüle kavuşan “Bencil Dev”, ilk yarısıyla oldukça sıradan gözükmesine rağmen ikinci yarısıyla seyirciyi koltuklara çivilemesini bilen bir film. Teknik açıdan aldığı ödülün hakkını sonuna kadar veren filmin en önemli özelliği ise yönetmen Clio Barnard’ın ilk uzun metrajlı film denemesi olması. Basit senaryosuna rağmen filmi işleyiş şekliyle kendini gösteren yönetmenin özellikle filmi bitiriş şekli ise takdire şayan.

Arbor ve Swifty
Arbor ve Swifty

Biri hiperaktif olmak üzere iki yakın arkadaşın zamansız büyümelerini konu alan “Bencil Dev”, seyirciyi oldukça depresif bir Birleşik Krallık tasviriyle başbaşa bırakıyor. Arbor ve Swifty’nin para kazanmak uğruna boylarından büyük işlere bulaştığı filmde iki karakter de ailelerine katkı sağlayabilmek adına ellerinden geleni yapıyorlar. Tek farkları ise Arbor’un bunu ailesini üzerek, Swifty’nin ise onları düşünerek yapması. Her şey yolunda gidiyormuş gibi gözülmesine rağmen Arbor’un Swifty’i koruduğu için okuldan atılması doğal olarak dengeleri değiştiriyor. Tabii altında çalıştıları gözünü para bürümüş hurdacının bu konuda katkısı epey fazla. Zaten ilk yarısıyla oldukça sıradan giden film de bu değişikliklerle fazlasıyla etkili bir ikinci yarı seyirciye sunuyor. Bunu da birazdan detaylı bir şekilde açıklayacağım.

“Bencil Dev”in sadece Clio Barnard için bir ilk olmadığını belirtmek gerek. Conner Chapman ve Shaun Thomas’ın da ilk oyunculuklarını sergilediği filmde özellikle Arbor rolündeki Chapman yılın en iyi “ilk” performanslarından birini sergilediğini söyleyebilirim. Thomas’ın da en az onun kadar başarılı olduğu filmin asıl kilit noktası ise sizi koltuklarınıza çivilemeyi başaracak finali. Uzun zamandır bir bağımsız filmde bu kadar sade olmasına rağmen en az o kadar güzel bir son izlememiştim. Resmen filmdeki hüznü seyircinin içine işliyor, hem de sessizce. Chapman’ın burada fazla diyaloga yer vermeyip olayları daha farklı bir boyuta taşımaması gerçekten yerinde olmuş. Ayrıca, filmde genişçe yer tutan atlarla kattığı anlam finalin gücünü arttırmış. Bu arada filmin finalinde çalan parçayı da gerçekten çok beğendim; fakat ne yazık ki hala bulabilmiş değilim.

Arbor
Arbor

Sonuç olarak bu sene !f kapsamında izlediğim en iyi filmlerden biri olan “The Selfish Giant / Bencil Dev”, sade özellikleriyle öne çıkan bir film. Yılın başarılı bağımsız filmlerinden biri olduğunu düşündüğüm filmin finali ise inanılmaz derecede etkileyici. Açıkçası yıl sonu listelerinizi sonlandırmadan bu filme bir göz atmanızda fayda var.

Yönetmen: Clio Barnard
Senaryo: Clio Barnard
Oyuncular: Conner Chapman, Shaun Thomas, Sean Gilder
Orijinal Müzik: Harry Escott
Görüntü Yönetimi: Mike Eley
Kurgu: Nick Fenton
Süre: 95 dk.
Ülke: Birleşik Krallık

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...