secret-life-pets-filmdoktoru“Despicable Me” serisiyle animasyon yarışına harika bir şekilde giriş yapan Illumination Entertainment stüdyolarının yeni filmi “The Secret Life of Pets / Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı”, evcil hayvanlarımızın bizim yokluğumuzda neler yaptığını tatlı bir şekilde seyirciye sunuyor. Alt metninde evcil hayvanların sokağa atılması sorununu işleyen filmde barınağa düşen iki köpeğin evine dönme macerası anlatılıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi “Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı”nın daha çok evcil hayvanı olan seyirci kitlesini hedef aldığın söylemek gerek. Stüdyonun Minion’lu önceki filmlerine kıyasla karakterlerin biraz daha ciddi ve esprilerin daha olgun olduğunu düşünürsek bu duruma çok da şaşırmamak lazım. En azından benim bulunduğum salonda çocuklardan çok yetişkinler gülüyordu. Buna rağmen, tatlı karakterleriyle her yaştan izleyiciyi kendine bağlamayı başaran film, verdiği mesajla da güzel bir noktaya değiniyor; fakat bu tabii ki animasyonun çok başarılı olması için yeterli değil.

Hikayenin oldukça basite indirgendiği filmin elindeki malzeme aslında çok iyi, ama “Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” bu malzemeyi daha klişe bir olay örgüsüyle bağlamayı tercih ettiği için sonunu çoktan bildiğimiz bir animasyonu tekrar izliyormuşuz gibi hissediyoruz. Bu yüzden filmin özellikle ikinci yarısının çok da sürükleyici olduğunu söyleyemeceğim. Hatta filmin finali oldukça zayıf.

Filmin evcil hayvanları odağına alması dışındaki diğer iyi yanı ise yarattıkları evrenin “Despicable Me” evreniyle fazlasıyla benzer olmasından kaynaklı iki filmin ilerleyen zamanlarda birleşmesi potansiyeli. Açıkçası serinin ilerleyen filmlerinde Minionları ve Gru’yu evcil hayvanlarla beraber izleyebileceğimizi düşünüyorum. Hatta film başlamadan önce verilen tatlı Minionlar filmindeki bahçe cücesi filmin içinde de görülüyordu ki bunun bir işaret olduğuna inanıyorum.

Filmin seslendirme kadrosunda ise Kevin Hart göze çarpıyor. Dünyalar tatlısı bir görüntüsü olan tavşan karakterini bu kadar farklı bir sesin seslendirmesi oldukça özgün ve alışması zor bir tercih olmuş. Bu tarz karakterlerde genellikle seyirci daha tatlı bir ses tonu bekliyor ama karakterin yapısı gereği Hart’ı çok doğru bir tercih olduğu belirtmek gerek. Zaten genel olarak hayvan sevgisini temel alan filmin finalinde tavşan karakterindeki değişim gerçekten görülmeye değer.

Sonuç olarak “The Secret Life of Pets / Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” klişe olay örgüsüne rağmen tatlı karakterleriyle seyirciye keyifli dakikalar sunmayı başaran bir animasyon. İzle-geç niteliğinde bir film olsa da serinin Minionlarla birleşmesi bize çok daha eğlenceli bir devam filmi sunacağına eminim.

Yönetmen: Yarrow Cheney, Chris Renaud
Senaryo: Cinco Paul, Ken Daurio
Oyuncular: Louis C.K., Eric Stonestreet, Kevin Hart
Orijinal Müzik: Alexandre Desplat
Süre: 87 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...