The-Purge-election-year-filmdoktoru2013’te çıkan ilk filmle kendi hayran kitlesini yaratmayan başlayan “The Purge / Arınma Gecesi” serisi zayıf senaryosuna rağmen potansiyel barındıran fikriyle dikkat çekmeyi başardı. Zaten 2014 yılındaki bir tık daha başarılı olan devam filmi “The Purge: Anarchy / Arınma Gecesi: Anarşı” de bunun en büyük işareti oldu. 2016 yılındaki üçüncü film “The Purge: Election Year / Arınma Gecesi: Seçim Yılı” ise seriyi tamamlama potansiyeline sahip olmakla beraber ilk filmin üzerinde ikinci filmin ise biraz altında bir çizgi çiziyor.

Serinin her filminde olduğu gibi ciddi bir politik alegori barındıran film, ABD’de Hilary Clinton’ın bulunduğu seçim yarışı sırasında çıkarak bir nevi mesaj veriyor. Zaten filmin isminin “Seçim Yılı”, filmin iyi karakteri olan başkanlık için yarışan senatörün de kadın olması bunu fazlasıyla destekliyor. Kısaca James DeMonaco’nun hangi tarafta olduğunu anlıyoruz bu filmde. İlk filmde olduğu gibi yarı sosyal alegori olan filmde politikanın ne kadar yozlaşmış olduğu bir kez daha ortaya koyuluyor.

Üçüncü film olması sebebiyle serinin tabii artık kabak tadı vermeye başladığını da görüyoruz bu filmle. Olayların nasıl gelişeceğini ve kimlerin ölüp kimlerin hayatta kalacağını rahatlıkla tahmin edebildiğimiz filmde önceki filmlerde olan karakterlerin fazlasıyla karikatürize bir şekilde resmedilmesi problemi bu filmde de mevcut ki bu filmin en büyük zaafı. Zayıf ve klişe diyaloglarla bezenmiş senaryosu zaman zaman fazlasıyla sırıtıyor. Film seyirciye gerilim dolu vakitler sunmayı başarıyor belki ama filmden çıktıktan sonra aklınızda pek de bir şey kalmıyor ne yazık ki.

Sonuç olarak “The Purge: Election Year / Arınma Gecesi: Seçim Yılı”, tahmin edilebilir senaryosu ve klişe karakterleriyle önceki filmlerin izinden giden serinin hayranlarını memnun edecek bir yapım. Öte yandan, seyircide bir gram bile etki bırakmayan serinin her filmi eminim yıllar sonra birbirleriyle karıştırılacaktır.

Yönetmen: James DeMonaco
Senaryo: James DeMonaco
Oyuncular: Frank Grillo, Elizabeth Mitchell, Mykelti Williamson
Orijinal Müzik: Nathan Whitehead
Görüntü Yönetimi: Jacques Jouffret
Süre: 105 dk.
Ülke: ABD

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...