the-hunger-games-filmdoktoru2012 yapımı izlediğim ilk film olan “The Hunger Games / Açlık Oyunları”nın konusu hakkında hiç bir fikrim olmadan izledim. Ve izlerken ilk aklıma gelen yorum ise bugüne kadar izlediğim filmleri göze önüne alarak şöyle idi: Biraz “Equilibrium”, biraz “1984”, biraz “Gladiator / Gladyatör”  ve biraz “The Truman Show” karışımı post-apokaliptik geleceği işleyen bir bilim kurgu filmi. Ve tabi “Lord of the Flies / Sineklerin Efendisi”

“Açlık Oyunları” nedir? Kısaca her sene geleneksel olarak 24 çocuğun 12 farklı bölgeden (dünyada artık bölgeler kalmış durumda) seçilip eğitildikten sonra gladyatör arenası gibi bir yere bırakılması ve birbirlerinin öldürülmesinin burjuva kesimi tarafından heyecanla ve keyif alarak izlenmesi. Peki “Açlık Oyunları”nın yaptığı en büyük hata nedir? Bu kadar yetişkinlere yönelik bir hikayeyi 13 yaş izleyici kitlesi için iyice hafifletmesi. İçerik o kadar hafifletilmiş durumda ki, filmde hiç bir ölüm veya şiddet sahnesi seyirciyi etkilememekte. Zayıf karakter gelişimi ise seyircinin karakter ile yakınlık kuramamasına sebep oluyor. Ve ayrıca filmin gerçekçilikten uzak ve bir o kadar da gereksiz aşk sahnesi ise filmin hızını yavaşlatıyor.

Gelelim filmin gerçek anlamda rahatsız edici görüntü yönetmenliğine. Kameranın sarsıntısının nerdeyse film boyunca bir türlü durmaması aşırı derecede irite ediciydi. Normal bir dialog sırasında bile kamera yerinde durmuyordu. Ayrıca yakın plan çekimlerinin ağırlıklı olduğu dövüş sahnelerinde kimin kime vurduğu veya kimin kimi nasıl öldürdüğünü dahi anlamak mümkün değildi

Sonuç olarak yetişkinlerden çok kitabın genç hayran kitlesine hitap eden ve rahatça iki saate indirilebilecek bir film olan “The Hunger Games / Açlık Oyunları gerçekten çok merak ediyorsanız izleyin.

Yönetmen: Gary Ross
Senaryo: Gary Ross, Suzanne Collins ve Billy Ray (senaryo), Suzanne Collins (roman)
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Stanley Tucci, Woody Harrelson, Donald Sutherland, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Lenny Kravitz
Orijinal Müzik: James Newton Howard
Süre: 142 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...