spring-breakers-filmdoktoru“Spring Breakers / Bahar Tatili” açıkçası ne anlatmak istediğine karar verememiş bir film olarak karşımıza çıkıyor. 4 kız arkadaşın monoton hayatlarından sıkılıp bahar tatili için Miami’ye gittikleri filmde kızlar tatil parasını güya restorant soyarak çıkarmayı başarıyorlar. Çılgın partilere katılan kızların kokain kullanırken yakalanmaları üzerine uyuşturucu satıcısı ve rapçi Alien kızların kefaletini ödemeyi kabul ederek kızları yanına alıyor. Kızların gittikçe hayatın gerçeklerini görmeye başlayarak tek tek evlerine dönmeya başlamasıyla geriye sadece iki kız kalıyor. Ve film bu noktadan itibaren zaten birazcık var olan gerçekçiliğini tamamen fanteziye bırakıyor.

Film teknik olarak oldukça ilgi çekici. Filmin geneline hakim olan hipnotik hava zaten filmin en orijinal tarafı. Ama alt metnin oldukça dengesiz ve zayıf. Açıkçası film daha çok yönetmen Harmony Korine’in tekrardan film çekicek materyal bulamaması üzerine film çekmek için çekmiş olduğu bir filme benziyor. Özellikle filmin sırf tekniği göstermek adına gereksiz uzun olan sahnelerde bunu görmek mümkün. Sanki Korine, çektiği kısa filmlerle kazandığı tecrübeyi uzun metraja dökmeye çalışmış. Hele filmin sonunda Candy ve Brit’in mafya liderinin evine “Eşkiya”vari girişleri var ki, filmi o noktadan itibaren ciddiye almanız mümkün değil.

Filmin oyuncu kadrosunda bulunan isimler James Franco, Vanessa Hudgens, Selena Gomez, Ashley Benson ve Rachel Korine. Genel olarak başarılılar, özellikle Franco’nun rapçi tiplemesi oldukça ilginç. Filmin müzikleri ise aynı filmin görüntü yönetimine ait olan renkler kadar neon.

Yönetmen: Harmony Korine
Senaryo: Harmony Korine
Oyuncular: James Franco, Vanessa Hudgens, Selena Gomez, Ashley Benson, Rachel Korine
Orijinal Müzik: Cliff Martinez, Skrillex
Görüntü Yönetimi: Benoît Debie
Kurgu: Douglas Crise
Süre: 94 dk.
Ülke: ABD

NOT: D

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...