lawless_poster_filmdoktoru1Bir filmin oyuncu kadrosunda Tom Hardy, Gary Oldman, Guy Pearce, Jessica Chastain, Shia LaBeouf ve Mia Wasikowski gibi ünlü isimler bulununca, beklenti de ister istemez büyük oluyor. Vahşi batıda geçen bir mafya filmi olmasının yanına bir de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığı eklenince, bu beklenti daha da artıyor. Peki ortaya çıkan sonuç nedir? Büyük oynayan; fakat hayal kırıklığı yaratıp sadece sınıfı geçmekle kalan, iyi oynanmış bir film. Matt Bondurant’ın “The Wettest County in the World / Dünyanın En Islak Eyaleti” (2008) romanından uyarlanan “Lawless / Kanunsuzlar”, Michael Mann’ın “Public Enemies / Halk Düşmanları” (2009) ile başlayan blues-mafya ekolünün izinden gidiyor.

Bondurant kardeşlerin Moonshine (alkol oranı 95%) kaçakçılığı yaptığı Büyük Depresyon yıllarında geçen film, olayları Bondurant kardeşlerin gözünden anlatıyor. Gerçek hikayeye dayanmasına rağmen olayların abartılarak anlatıldığı açık bir şekilde belli olan filmin kahramanlık hikayelerinden pek bir farkı yok. Filmin konusu ise kısaca şöyle: İçki kaçakçılığı yapan ve halk tarafından oldukça sevilen Bondurant kardeşlerin işleri, şiddet uygulamaktan zevk duyan sapık vekil Charlie Rakes’in kasabaya gelmesiyle bozulur. Kendi ailelerini kurmaya başlayan kardeşler, Rakes ile işbirliği yapmayı reddedince, kendilerini vekil ile amansız bir mücadele içinde bulurlar.

Gary Oldman
Floyd Banner (Gary Oldman)

Filmin en büyük hatası dışardan bakıldığında fazla süslü olmasından kaynaklanıyor. “Kanunsuzlar”ın kaliteli aksiyon sahneleri barındıran ciddi bir film yerine, yavan aksiyon sahneleriyle bezenmiş mizah yüklü bir film çıkması gerçekten hayal kırıklığı yaşatıyor. Ağır aksak ilerleyen anlatımının yanına bir de senaryo boşlukları eklenince film, başarılı oyuncu performansları sayesinde sadece sınıfı geçmekle kalıyor. Ana hikayeye odaklanmak yerine, Jack Bondurant (Shia LaBeouf) ve Bertha (Mia Wasikowski) arasındaki aşk hikayesine gereğinden fazla zaman ayıran filmde birden fazla yan hikaye bulunuyor. Bu yan hikayeler seyircinin dikkatini dağıtırken, bazı karakterlerin de harcanmasına sebep oluyor. Gereksiz bir espri anlayışının hakim olduğu filmde bu anlayışın tek işe yaradığı nokta ise Forrest Bondurant karakteri. Forrest’ın hareketleri, davranışları ve mimikleri sayesinde (Tom Hardy’nin bunda rolü çok yüksek) seyirciyi oldukça güldüren “Kanunsuzlar”, şiddet sahnelerinde ise doğru bir kararla ciddi bir tona bürünüyor. Bu arada Jack Bondurant’ın zaman zaman anlatıcı (dış ses) olarak filme dahil olması da filmin notunu düşüren başka bir etken.

Şiddeti seyirciye göstermekten çekinmeyen “Kanunsuzlar”ın ana teması ise kardeşlik ve aile kavramları üzerine kurulu. Forrest’ın “Bondurant kardeşler ölümsüzdür.” sloganı ile ilerleyen filmde inanç ve kararlılık doğrultusunda her zorluğun üstesinden gelinebileceği söyleniyor. Film, aynı zamanda Büyük Depresyon yıllarındaki yaşam şartları ve sınıf ayrımcılığına da dokunuyor. Bunlara ek olarak blues müzikleri eşliğindeki mafya filmleri geleneğinde ilerleyen “Kanunsuzlar”, “The Godfather / Baba” (1972) ve “Scarface / Yaralı Yüz” (1983) gibi yeraltı dünyasının gerçek yüzünü tam anlamıyla göstermek yerine bu dünyayı aynı “Halk Düşmanları” gibi göz kamaştırıcı olarak resmediyor.

Charlie Rakes (Guy Pearce)
Charlie Rakes (Guy Pearce)

Oyuncuların performanslarının genel olarak başarılı olduğu filmde özellikle iki isim öne çıkıyor: Tom Hardy ve Guy Pearce. Bondurant kardeşlerin abisi Forrest’ı canlandıran Hardy, karakteri ile sahneye her çıktığında tüm ilgiyi toplarken, Pearce da kaşsız vekil Rakes’in öfkeli ve sakin hali arasındaki ince çizgiyi başarıyla yansıtıyor. Pearce’ın kariyerindeki güzel performanslarından birini verdiği filmde seyirci en büyük hayal kırıklığını Gary Oldman tarafından yaşıyor; çünkü Oldman’ın filmdeki rolü sadece küçük bir cameo.

Filmin öne çıkan diğer bir özelliği ise kostüm tasarımı. Giysilerin karakterlere göre tasarlandığı filmde kasabadaki insanlar toprak tonlarının ağırlıkta olduğu giysiler giyerken, ekonomik düzeyi yüksek olan kişilerin siyah tonlarını tercih ettiğini görüyoruz. Jack Bondurant’ın para kazanmaya başladıkça giysilerinin metamorfoza uğradığına tanıklık ettiğimiz filmde Maggie Beauford’ın (Jessica Chastain) giysileri de aynı bir çiçek gibi rengarenk.

Bondurant Kardeşler
Bondurant Kardeşler

Özetlemek gerekirse, zengin oyuncu kadrosu ve konusuna rağmen beklenileni veremeyen “Lawless / Kanunsuzlar”, Hardy ve Pearce’in oyunculuğu sayesinde eğlendirmeyi başarıyor. Sadece Hardy ve Pearce için en azından bir kere göz atılmasını önerdiğim film, bozuk anlatımına rağmen seyirciye güzel vakit sunuyor. Gelecek mafya filmleri için temennim ise film müziklerinde blues yerine yeniden senfonik müziğe geçilmesi.

Cannes Film Festivali Adaylıkları

  • Altın Palmiye: John Hillcoat

Yönetmen: John Hillcoat
Senaryo: Nick Cave (senaryo), Matt Bondurant (roman)
Oyuncular: Tom Hardy, Shia LaBeouf, Guy Pearce, Jessica Chastain, Mia Wasikowska, Gary Oldman
Orijinal Müzik: Nick Cave, Warren Ellis
Süre: 116 dk.
Ülke: ABD

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...