inferno-filmdoktoruRon Howard, başarısız beyaz perde uyarlamalarına rağmen Dan Brown kitaplarını seyirciye sunmaya devam ediyor. “Inferno / Cehennem” de bir istisna değil. Dan Brown’ın Robert Langdon serisinin dördüncü ve en iyi kitabı olan “Cehennem”in sinema uyarlaması beklentileri ne yazık ki karşılayamıyor.

David Koepp yine her zamanki gibi senaryo katliamına imza attığı filmin özellikle üçüncü perdesi orijinal materyalden oldukça farklı. Yazar Dan Brown’ın belki de bu yüzden en iyi kitabı olma özelliği taşıyan eseri Hollywood’ın klişe kalıplarına sığdırmaya başaran Koepp, gerçekten bir kez daha ne kadar yeteneksiz olduğunu bizlere göstermekten çekinmiyor. Virüsün son anda yok edilmesi, yok edilmek üzere olduğu sırada ölmüş gibi gözüken kötü karakterin aslında ölmemiş olmasıyla gelişen boğuşma ve bize hep iyi diye yutturulan karakterin – ki başından beri kötü olduğu belli oluyor – sonradan kötü çıkması gibi daha bir sürü klişe ekleme kitabın en güçlü yanını ortadan kaldırmış. Sonuçta ortaya aksiyon sahneleriyle seyirciyi heyecanlandırmayı amaçlamış klişe bir Hollywood aksiyonu çıkmış. Filmin İstanbul sahneleri ise Türkiye’yi tanıyan seyircilerin yüzünde gülümseme bırakmayı başarıyor. Yerebatan Sarnıcı ve Aya Sofya’yı izleme şansı bulduğumuz filmde buralarda çekilen sahneler oldukça güzel. Hans Zimmer ise yine besteleriyle harikalar yaratmaya devam ediyor.

Tom Hanks’e gelirsek; açıkçası Hanks’in Robert Langdon karakterinde ne bulduğunu hala anlayabilmiş değilim. Özellikle bu seride Hanks’in pozitif bir katkı yarattığını söylemek zor. Öte yandan, sırf bu film genelinde konuşmak gerekirse Ben Foster’ın neden kötü karakter olarak seçildiğini açıkçası hiç anlayamadım. Kitabın başında intihar eden ve bir daha görünmeyen bir karakter için Foster tercihi çok yersiz olmuş. Filmin sonunun da değiştirildiğini düşünürsek en azından Foster’ın karakterine yönelik bir değişiklik yapılsaydı bu tercihin bir anlamı olabilirdi.

Özetlemek gerekirse; “Inferno / Cehennem” Dan Brown’ın Robert Langdon serisinin en iyi kitabı olmasına rağmen yanlış tercihlerle klişeler yumağı haline gelerek bayır aşağı düşen bir film. Umarım artık devam filmleri çekilmez; çekilecekse de yönetmen koltuğundan Ron Howard gider.

Yönetmen: Ron Howard
Senaryo: David Koepp, Dan Brown (Kitap)
Oyuncular: Tom Hanks, Felicity Jones, Irrfan Khan
Orijinal Müzik: Hans Zimmer
Süre: 121 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...