end-of-watch-filmdoktoru“Training Day / İlk Gün”ün (2001) senaristi ve “Harsh Times / Acımasız Hayat”ın (2005) yönetmeni David Ayer’in yazıp yönettiği “End of Watch / Tehlikeli Takip”, “İlk Gün” kadar güçlü bir senaryoya sahip olmamasına rağmen Amerikan polislerinin dünyasını daha derinden inceleyen bir film. Belgesel stiliyle çekilmesine rağmen gerçekçilik beklentilerini zaman zaman karşılamayan filmin en etkileyici sahneleri ise şüphesiz çatışma sahneleri. Gücünü Jake Gyllenhaal ve Michael Peña’nın kimyasından alan filmin her karesine yansıyan Ayer’in polislere olan hayranlığı ise filmin en büyük eksiği.

28. Bağımsız Ruh Ödülleri’nde yardımcı erkek oyuncu ve görüntü yönetimi dallarında adaylıkları bulunan “Tehlikeli Takip”, biri Amerikalı (Brian Taylor) diğeri ise Meksikalı (Mike Zavala) olan iki polisin Los Angeles’ın tehlikeli sokaklarındaki günlük işlerine ve uyuşturucuyla olan savaşlarına odaklanıyor. Karakterlerin ellerinde veya yakalarındaki kameralarla filmi sanki karakterler çekmiş hissi uyandırmaya çalışan Ayer’in bu gerçekçi yaklaşımının genel olarak başarılı olduğunu söylemek mümkün. Fakat iyi veya kötü tüm karakterlerin niye bu kadar kamera saplantısı olduğunu anlamak zor. Ayrıca karakterlerin en zor veya en garip anlarda bile kamerayı kapatmaması bir yerden sonra gerçekçi gelmiyor. Yani karakterin yüzüne karşı durmadan tehditler ve küfürler savrulurken karakterin hala çekime devam etmesine anlam veremiyorum.

Mike Zavala (Michael Peña) ve Brian Taylor (Jake Gyllenhaal)
Mike Zavala (Michael Peña) ve Brian Taylor (Jake Gyllenhaal)

Özellikle çatışma sahnelerinde karakterlerin kameralarını kullanmamaya özen gösteren “Tehlikeli Takip”,  aralarından su sızmayan Zavala (Michael Peña) ve Taylor’ın (Jake Gyllenhaal) ilişkisine de derinlemesine zaman ayırıyor. Film ilerledikçe ikili hakkında daha fazla şey öğrendiğimiz filmde karakterlerin yeri geldiğinde yumruk yumruğa dövüştüğüne yeri geldiğinde ise yanan eve bile girebildiğine tanıklık ediyoruz. Sonuçlar ne olursa olsun daima birbirlerinin arkasına koruyan ikilinin günlük maceraları da zaten filmin bel kemiğini oluşturuyor. Bu sahnelerle tansiyonu daima üst seviyede tutmayan başaran film, seyirciyi oldukça etkileyici finaline hazırlıyor. Point of View (Bakış Açısı) çekimleriyle zaman zaman FPS (First Person Shooter) oyunlarını andıran sahneleri de filmde en çok sevdiğim unsurlardan.

Amerikan polisini fazlasıyla öven bir film olan “Tehlikeli Takip”in bu milliyetçi tavrı açıkçası biraz rahatsız ediyor. Hatta polislerin uyuşturucu mafyasını bastığı o son sahne resmen “Amerikan polisi işte böyle yakalar!” havası yaratmış. Ayrıca, filmdeki vurulma anındaki kan efektlerinin de bilgisayar yardımıyla yapıldığı fazlasıyla belli oluyor. Açıkçası bu kadar kolay bir şey için ucuz bilgisayar efektlerinin kullanılmasını böyle bir filme yakıştıramadım. Öte yandan, ana karakterleri sayesinde ırklar arasındaki etkileşimi başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşıyan film, Amerika’daki Meksikalı nüfus artışına odaklanıyor. Zamanında siyahi vatandaşların çoğunlukta olduğu yerlerde artık Meksikalı’ların olduğuna dikkat çeken filmde özellikle iki ırk arasındaki çekişme oldukça sert. Bu arada Jake Gyllenhaal ve Michael Peña’nın harika bir ikili oluşturduğu filmde her iki oyuncunun da performansı gayet başarılı. Anna Kendrick’in de tatlı sevgili modeline oldukça yakıştığını belirtmek isterim.

Mike Zavala (Michael Peña) ve Brian Taylor (Jake Gyllenhaal)
Mike Zavala (Michael Peña) ve Brian Taylor (Jake Gyllenhaal)

Özellikle etkileyici finaliyle hafızalara kazınan belgesel stiliyle çekilmiş “End of Watch / Tehlikeli Takip”, Amerikan polislerinin dünyasını gerçekçi bir şekilde seyirciye sunmaya çalışan bir film. Jake Gyllenhaal ve Michael Peña’nın oldukça güzel performanslar sergilediği filmin eksiği ise Amerikan polisini fazlasıyla övmesi.

Yönetmen: David Ayer
Senaryo: David Ayer
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michael Peña, Anna Kendrick
Orijinal Müzik: David Sardy
Süre: 109 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...